בשכונת אם המושבות בפתח תקווה, גם זו הוותיקה וגם זו החדשה, מתגוררות משפחות צעירות רבות. מאזור המאופיין בעיקר במבני תעשייה, הוא הפך לשכונות מגורים תוססת עם עשרות מגדלים ועשרת אלפים תושבים. כעת נהנים שם ממרכזי קניות, פארקים, גינות, גישה נוחה ליציאה מהעיר - וגם לקו האדום של הרכבת הקלה, אך גם לצד קושי במציאת חנייה ופקקים. איך כל אלה השפיעו על המחירים - ומה צפוי בהמשך?

המחירים באם המושבות הוותיקה והישנה די דומים: ההבדלים בין דירה לדירה נוגעים לבניין עצמו, למיקום הספציפי, הקומה ומאפיינים נוספים. בסך הכול המחירים נעים בין 25 אלף שקל למ"ר ועד 28 אלף שקל למ"ר. כשמדובר בדירה ממוצעת בגודל 80 מ"ר, המחיר עומד בערך על בין 2 מיליון ל-2 מיליון ורבע שקלים.

עלייה במחירים בשנים האחרונות

כשעוקבים אחר מחירי העסקאות שנעשו מתחילת 2021, אז עמדו המחירים על כ-20 אלף שקל למ"ר (כמיליון ו-600 אלף שקל), בסוף 2022 זינקו המחירים לכ-2 מיליון וחצי שקלים לדירה ולאחרונה מעט ירדו. מדובר בירידה בהיקף של כ-7% עד 9%. ועדיין, כשבוחנים את המחירים בשלוש השנים האחרונות, נרשם זינוק של כ-30% במחירים.

שכר דירה בשכונה עבור דירה של 4-5 חדרים נע בין 6,700 ל-7,200 שקלים. מדובר על דירות שגודלן יותר מ-100 מ"ר, שנמכרות בכ-2.5 מיליון ועד 3 מיליון שקל. בבחינה של נתוני שכר הדירה מול המחיר של קנייתה, לדיירים בשכונה עדיף לשכור דירה ולא לקנות, בגלל התשואה הנמוכה יחסית.

ירידת המחירים באם המושבות היא חלק ממגמה כללית גם בשאר אזורי הארץ. מהשוואה שנעשתה לפני כמה חודשים, בין מחירי הדירות במרכז פתח תקווה לבין השכונות החדשות נמצא כי במרכז העיר - המחירים נמוכים בשיעור של כ-25%-30% מאשר בשכונות החדשות. יש לכך שני הסברים עיקריים - מדובר בדירות קטנות שמחירן למ"ר גבוה יותר, והביקוש לדירות קטנות גבוה יותר כי הסכום עסקה נמוך יותר. שנית - העיר מוצפת בהתחדשות עירונית.

דירות למכירה באם המושבות

לדוגמה, דירות ברחוב זיכרון יעקב בעיר נמכרות במחירים הנעים בין 2.6 מיליון שקל ל-3 מיליון שקל, המחיר למ"ר בין 25 אלף שקל ל-29 אלף שקל. ברחובות חדרה וראש פינה שבפתח תקווה יש היצע של דירות במחירים האלו, ובכלל היצע הדירות בשכונה הוותיקה גדול מאוד.

בשכונה החדשה לא ניתן למצוא דירות שמחירן פחות מ-2 מיליון שקלים. אחת הדירות הבולטות שם הן פנטהאוז שגודלו כמעט 300 מ"ר המוצע למכירה ב-7.18 מיליון שקלים. 

הכתבה פורסמה לראשונה בביזפורטל 

כתבות נוספות בביזפורטל: