הצעת חוק לשינוי מדרגות המס לשם גביית מס רכישה על דירה ראשונה תעלה היום (ראשון) בוועדת השרים לחקיקה. את ההצעה יזם והגיש חבר הכנסת יואב קיש מהאופוזיציה, שבאופן חריג הצליח לייצר שיתוף פעולה של כל חברי ועדת הכספים – אופוזיציה וקואליציה כאחד, מה שאומר שההצעה תוכל לעבור במהירות יחסית את שלבי החקיקה הבאים. מדובר במהלך משלים להעלאת מס הרכישה על דירות להשקעה, שיו"ר ועדת הכספים, אלכס קושניר, התחייב לקדם במהלך הדיונים על החוק בעקבות דרישת האופוזיציה.

על פי הצעת החוק, מדרגות המיסוי לרוכשים דירת מגורים, שזו דירתם היחידה ישתנו באופן הבא:

  • מדרגת המס הראשונה, שעליה משלמים רוכשי דירת מגורים 0% מס, תתרחב – עד 1.93 מיליון שקלים לא ישולם מס רכישה (במקום עד 1,747,865 שקלים כיום).
  • מ-1.93 מיליון שקלים ועד 2.33 מיליון שקלים ישולם מס של 3.5% (במקום עד 2,073,190 שקלים כיום).
  • מ-2.33 מיליון שקלים ועד 3.1 מיליון שקלים ישולם מס של 5% (במקום עד 5,348,565 שקלים).
  • מ-3.1 מיליון שקלים ועד 5.3 מיליון שקלים ייגבה מס של 8% (במקום עד 17,828,555 שקלים).
  • מ-5.3 מיליון שקלים ומעלה ייגבה מס של 10% (במקום מ-17,828,555 שקלים ומעלה).

ההצעה נועדה להקל על הזוגות הצעירים ממעמד הביניים, שנדרשים לשלם מחירים גבוהים יותר על דירותיהם בצל עליית מחירי הדיור, ולהעדיף אותם על פני רוכשי דירות היוקרה, גם אם הן דירות ראשונות למגורים. לשם האיזון, את ריווח מדרגות המס הנמוכות, בשיעורים של 0%-3.5%, ירווחו. מדרגת המס בשיעור 5% תצטמצם וכבר מסכום של 3.1 מיליון שקלים ייגבו שיעורי מס גבוהים של 8% ו-10%.

יש לציין שהמס נגבה באופן דיפרנציאלי, כלומר על כל מדרגת מחיר משלמים את שיעור המס המתאים לה. כך גם רוכשי דירות שמחירן גבוה מ-5.3 מיליון שקלים לא ישלמו מס של 10% על כל הסכום, אלא מס של 10% רק על החלק שמעל 5.3 מיליון, מס של 8% על החלק שבין 3.1 מיליון ל-5.3 מיליון, וכיוצא בזה. על כן רוכשים של דירות יקרות גם ייפגעו מהורדת תקרת המס של המדרגות הגבוהות וגם ייהנו מריווח המדרגות הנמוכות והורדת התקרה לפטור. "נקודת הפיתול", כלומר מחיר הדירה שממנו החוק החדש יתחיל לפגוע ברוכשים, הוא 3.5 מיליון שקלים. דירות שמחירן גבוה מזה ישלמו מס גבוה יותר ממה שהיו משלמות עד היום.

שינוי נוסף שוועדת הכספים מבקשת להכניס בחוק הוא מתן פטור לרוכשי דירות שנועדו לשכירות ארוכת טווח או לשכירות מוסדית ממס הרכישה הגבוה למשקיעים, שנקבע בתיקון החוק האחרון. כלומר, המס שייגבה מרוכשים אלו יהיה בהתאם למדרגות הקודמות של מס הרכישה על דירות להשקעה, ולא המס שמונהג כיום.

בהצעה נכתב שהתיקונים ייכנסו לתוקף בתחילת שנת 2022, אך לשם כך יצטרכו לאשר אותה במהירות. העלאת מס הרכישה למשקיעים, שיזמה הקואליציה ושר האוצר ציפה להעבירה בתוך 10 ימים, המתינה לבסוף כמעט חודשיים עד לאישורה הסופי. גם אם ההצעה תאושר בוועדת השרים היא תצטרך לעבור את אישור הכנסת מה שעלול לקחת זמן. בשבוע הבא צפויה ההצעה להגיע לקריאה טרומית בכנסת ומשם תחזור לדיונים בוועדה. גורמים מסוימים בוועדת הכספים, ובראשם ח"כ קיש, עדיין ספקנים לגבי טיבן של המדרגות החדשות ומאמינים שיש לבחון את האפשרות להעלות עוד יותר את תקרת הפטור בצורה שתעלה את נקודת הפיתול גבוה מ-3.5 מיליון שקלים.