אסתר פרוכט בת ה-83 השקיעה את כל כספי הפנסיה שלה בפרויקט של חברת רום כנרת בבת ים. היא רכשה דירת ארבעה חדרים במגדל 4 על חוף הים - והעבירה מיליון שקלים חצי ליזם.

"מכה בשבילי, זה מה שיש לי. חוץ מהבית הזה ומה שיש לי שם.. רציתי משהו בשביל הילדים שלי. ראינו שהכול בסדר, הלכנו וחתמנו על אף שלא היה לי את כל המזומן באותו רגע. עשיתי הלוואה, אישרו לי בבנק ונתתי להם", סיפרה, "נסעתי לארה"ב, היו לי קצת חסכונות, אני מקבלת ביטוח לאומי שם והלכתי ומשכתי אותו כדי להמשיך ולתת כסף".

ולא מדובר רק באסתר, גם ר', אלמנה עם חמישה ילדים, השקיעה את כל מה שהיה לה בפרויקט - ועכשיו מנסה להבין מה יהיה בגורל הכסף שהשקיעה והדירה שחלמה עליה. "זו מכה מאוד קשה, זה קשה לעיכול - אני לא רוצה לחשוב על זה. קניתי דירה בקומה 20 ואני עדיין לא יודעת על מה הוא קיבל היתר, זה עוד לא ברור מה הולך פה".

כמוהן, יש עוד עשרות משפחות שהשקיעו במגדלים על הים בבת-ים במסגרת קבוצת הרכישה שארגנה חברת רום כנרת בבעלות עורך דין אילן ששון, שמאז שהתפוצצה הפרשה נמצא בחו"ל ומחפש משקיעים, לטענתו. "איך הוא לא מתבייש?! הייתי אצלו במשרד", מספרת פרוכט, "אני קיבלתי את שוק חיי כי הוא לא נראה לי אדם כזה, אבל לא ידעתי מה מסתתר מאחורי זה. למה עושים דבר כזה? לפחות להודיע: יש בעיה ואנחנו צריכים לשקם את הבעיה. אל תיקח כספים מאנשים עד שתראה את המצב שלך".

"סיפרו סיפורים - ולקחו עוד כספים"

עו"ד איתי אנשל, שמייצג את נפגעי רום כנרת, מסביר מה עומד מאחורי הקריסה של החברה: "כל פעם שככל הנראה היו קשיי נזילות אצל החברה, היא פנתה וסיפרה איזושהם סיפורים לרוכשים על מנת לקחת מהם עוד כספים. צריך להבין, יש שעבודים על הקרקע, יש דירות שנמכרו בכפל - והדברים האלה צריכים לקבל פתרון. אנחנו עובדים מול כל הגורמים, גם עם עיריית בת-ים, על מנת שתמקסם את זכויות הבנייה ואנחנו קוראים לראש העיר להיכנס לאירוע ולסייע".

הקריסה הכלכלית של חברת רום כנרת מתנהלת בבית המשפט, שמינה מצדו שני נאמנים. השופטת נתנה להם חודש ימים להבין מה הסטטוס הכלכלי של החברה והאם יהיה ניתן בכלל להשלים את הפרויקטים ולמסור לרוכשים את הדירות. זוהי אמנם חברת הנדל"ן הראשונה שקורסת כלכלית בעת הזו, אבל בספק אם האחרונה. מחירי הדירות שזינקו בשנה שעברה וההלוואות הגדולות שלקחו היזמים בתקווה שהמצב יישאר דומה - יצרו את הסערה המושלמת. זה רק עניין של זמן עד שהחברה הבאה תקרוס, יחד עם כל כספי הרוכשים.

תגובת עו"ד אילן ששון, מנכ"ל רום כנרת: "אני מבקש מהלקוחות ומגב' פרוכטר אסתר במיוחד, מחילה וסליחה על הבלגן והסבל שהם עוברים בחודש האחרון. אני פועל בכל מרץ ימים כלילות, לגיוס משקיעים כדי לחזור לפעילות. לגופו של עניין, אין חשש לכספה או לרכושה של הגב' פרוכטר".