בעקבות הקיפאון בשוק הדירות החדשות, חברות נדל"ן מציעות תנאי מימון משופרים ואפילו הנחות במחיר לרוכשי דירות בשלבים המוקדמים של הפרויקטים, זאת במטרה להגדיל את היקף המכירות. בפרויקטים מסוימים תוכלו לשריין דירה עבור הון עצמי של עשרה ואפילו שני אחוזים בלבד. "מדובר בסיכון לא קטן, כי המשפחות יצטרכו להשיג את ההון העצמי המלא בתוך שנתיים, וגם לאשר משכנתה מול הבנק", הסבירה נופר יעקב מהתאחדות יועצי המשכנתאות בשיחה עם "תוכנית חיסכון".

בפרויקט איסט בתל אביב מוכרים דירות שלושה חדרים ב-3.9 מיליון שקלים, אך במסגרת המבצע מאפשרים לרכוש דירה תמורת חמישה אחוזים מהסכום הזה – 195 אלף שקלים. על רקע המצב העגום במכירות בשוק הנדל"ן, הקבלנים מנסים למשוך רוכשים על ידי כניסה לעסקה עם הון עצמי נמוך, בעוד רוכשי הדירות יכולים לשים את ידם על דירה ובכך להרוויח עוד זמן עד להשלמת העסקה. כלומר - שלמו עכשיו מעט על הנייר, ואת השאר כשהדירה תהיה מוכנה.

בגינדי רמת אפעל הציעו הנחה של 20% לרכישת הדירה וזה עדיין לא עזר למשוך רוכשים. כעת הם מציעים לשלם בתחילה רק שני אחוזים ממחיר הדירה - 72 אלף שקלים עבור דירת ארבעה חדרים בפרויקט. "מטרת הקבלנים במהלך הזה היא להמשיך לעודד רכישות של דירות חדשות מבלי לפגוע במחיר הדירה", הוסיפה יעקב. "הקבלנים בעצם מסבסדים את העלות של ההון העצמי ומאפשרים למשפחות להיכנס עם הון עצמי נמוך מאוד לעסקה".

תנאי המימון הללו מופיעים שוב ושוב בפרסומות של יותר ויותר קבלנים, אבל חשוב להבין שמדובר בסיכון לא קטן. "הטיפ שלנו זה לשמור על נתוני האשראי ולקבל כבר היום כיוון לעלות המשכנתה הצפויה", המליצה יעקב. "לדאוג מהיום לביטוח חיים וכמובן לדעת מראש שאנחנו נערכים להשגת שארית ההון העצמי".

גם מחירי הדירות בפועל יורדים. לפי נתוני אתר מדלן, הערים שבהן מחירי דירות חדשות ירדו בשיעור הגבוה ביותר למטר רבוע הן ירושלים (ירידה של 10%), רמת גן (9.9%), חיפה (9.5%), אשדוד (7%) ולוד (6.4%). "באופן רשמי היזמים לא מכריזים על הנחות במחירי הדירות החדשות, אלא מציעים במקום מבצעים אגרסיביים שנוגעים בעיקר לתנאי המימון", אמר מנכ"ל מדלן טל קופל. "למרות זאת, מנתוני רשות המיסים עולה כי ישנה ירידה במחירי הדירות החדשות בפועל".

נראה כי הריבית הגבוהה עושה את שלה ולקבלנים לא נותרה ברירה, חוץ מלהציע תנאי מימון טובים ולהציע הנחות גדולות – אם הם רוצים למכור דירות.