"אנחנו לא הבעיה - אנחנו הפיתרון": ראשי הרשויות יצאו נגד עליית מחירי הדיור והצהירו כי מחר (שני) יכנסו דיון מיוחד שבו יחליטו על צעדיהם בנושא. בתוך כך, יו"ר מרכז השלטון המקומי חיים ביבס שיגר מכתב זועם לשר האוצר אביגדור ליברמן ולשר הבינוי והשיכון זאב אלקין. במכתבו טען כי "המקור העיקרי לעליית מחירי הדיור במדינת ישראל, היא רשות מקרקעי ישראל, שמחזיקה באופן מונופוליסטי ביותר מ-90% מהקרקעות".

לקריאת המכתב המלא - לחצו כאן

"הרשות היא צוואר הבקבוק העיקרי בתהליך הייצור של יחידות הדיור במדינה", הוסיף ביבס. "היא מתנהלת בצורה שאינה מאפשרת את הורדת מחירי הדיור ודוחפת שיווקים מיותרים שמעלים את המחירים בגלל שהרשות מוגדרת על ידי המדינה כ'מפעל עסקי'. היא פועלת באופן זה וכל עניינה בהגדלת הרווח ובהגדלת התמורות ממכר".

ראש העיר מודיעין חיים ביבס (צילום: החדשות‎)
יו"ר השלטון המקומי חיים ביבס | צילום: החדשות‎

בהמשך טעם יו"ר המרכז לשלטון מקומי כי בשנים האחרונות הרשויות הוכיחו שהן הפתרון ולא הבעיה. "בכוחן של הרשויות המקומיות להביא להוזלת מחירי הדיור. בשלטון המקומי קיימות עשרות חברות כלכליות, שיכולות
להפוך בנקל לחברות יזמיות, שמקדמות בנייתן של עשרות אלפי יחידות דיור במדינה"

ביבס הוסיף: "כל שנדרש הוא להרחיב את פעולתן של חברות אלה, ולתת בידיהן את הסמכויות המתאימות. כמו כן, ניתן לגייס חברות ממשלתיות העוסקות בנושא על מנת לבקר תהליכים אלה, ולתכלל את עבודת הממשלה אל מול החברות העירוניות".

אביגדור ליברמן  (צילום: החדשות 12, החדשות12)
שר האוצר אביגדור ליברמן | צילום: החדשות 12, החדשות12

את המכבד סיים יו"ר המרכז לשלטון במקומי בקביעה שכמו בכל משבר, גם במשבר זה ראשי הרשויות נכונים להיכנס מתחת לאלונקה. "אנחנו נכונים לקדם הנושא במלוא המרץ", אמר. "אנו נמצאים במשבר דיור משמעותי, שיש לטפל בו אחת ולתמיד תוך היפרדות מתזות ישנות שלא הוכיחו הצלחה".