מגדל העמק, שכונת פנחס ספיר (צילום: אנגלו סכסון העמק)
מגדל העמק, שכונת פנחס ספיר | צילום: אנגלו סכסון העמק

במצב שבו מחירי הדירות ממשיכים לנסוק, אפילו בזמני מלחמה, יש בישראל עדיין שכונות שבהן המחירים מזכירים זמנים אחרים. בשדרות, בחיפה, בקרית שמונה ובנתיבות, ניתן למצוא נכסים במחירים נמוכים יחסית, שיכולים לקרוץ אפילו למי שאין לו הון עצמי שהצליח להשיג מהוריו.

משקיעים סימנו את השכונות האלה מזמן, אבל גם חברות קבלניות ויזמים מקווים להיכנס אליהן, ולנצל את המחיר הנמוך כדי לפתח פרויקטים חדשים וקורצים. הן נוטות להיות מגוונות מבחינת סוג הנכסים הנמצא בהן, לעיתים בתים רחבי ידיים (יחסית) אל מול דירות שיכון. אולם בעיה אחת מרכזית ניצבת בפני קונים פוטנציאליים – בשכונות שכאלה אין הרבה עסקאות רבות. הדבר נכון לימים רגילים, ושבעתיים בימי מלחמה, כשחלק מהתושבים פונו מבתיהם ולא יודעים מתי ישובו.

"השכונות הזולות בישראל נמצאות בעיקר בפריפריה ובערים שנחשבות לחלשות יחסית, אך גם בערים גדולות כמו חיפה ובאר שבע", אומר טל קופל, מנכ"ל מדלן. "מעניין יהיה לראות מה יקרה למחירים בשכונות הזולות בשנה הבאה, בעיקר לאור חרבות ברזל ופינוי ערים כמו שדרות וקריית שמונה. גם בימים כתיקונם אין בשכונות הזולות עסקאות רבות, וכרגע, בגלל המלחמה, נהיה כמעט בלתי אפשרי למכור דירות בערים האלו. זו הסיבה שבפועל אנחנו עוד לא רואים ירידות מחירים בערים ובשכונות האלו, ומה שיקרה אחרי המלחמה תלוי במידה רבה מאוד בתוצאותיה".

את המידע על השכונות מצאו עבור mako מומחי נדל"ן שניתחו את כל העסקאות שפורסמו באתר רשות המסים והתבצעו בשנת 2023.

השכונות הזולות בישראל לדירות 3 חדרים

בהשוואה בין דירות ארבעה חדרים לדירות שלושה חדרים, יש לא מעט כפילויות בערים. עם זאת, במפתיע, פרט לשכונת פנחס ספיר במגדל העמק ושכונת קרית משה בטבריה, המחירים משתנים בין השכונות, בעיקר בגלל היצע דירות. עם זאת, ההשוואה בין הקטגוריות ממשיכה למצב את את הדרום כאזור הזול ביותר בישראל, ביחד עם ערי הפריפריה המרוחקות יותר מהמרכז בצפון. מחד, מדובר בעדות למצבה הכלכלי הלא משופר של האוכלוסייה באזורים הללו. מנגד, המחירים הזולים ממשיכים להיות האבן השואבת המרכזית של אוכלוסייה לאזור.

השכונות הזולות בישראל לדירות 4 חדרים

שכונת נאות אביב בשדרות

מחיר ממוצע: 406,000 שקל

מחיר ממוצע למ"ר: 5,600 שקל

שדרות, שכונת נאות אביב (צילום: google maps)
שדרות, שכונת נאות אביב | צילום: google maps

אחת השכונות הוותיקות ביותר בעיר הדרומית שנפגעה באופן קשה ברכוש ובנפש בשבת השחורה בחודש אוקטובר. העירייה שיפצה את התשתיות בשכונה, שנקראת גם "ניר עם" בפי התושבים  לפני כשנתיים. המיקום שלה במרכז העיר, והמחירים הנוחים, מושכים אליה תושבים רבים ומגוונים. תמצאו שם בחורי ישיבה לצד סטודנטים ואוכלוסייה ותיקה בעיר. במקום מתוכנן פרויקט פינוי בינוי גדול.

שכונת נוף גנים בבית שאן

מחיר ממוצע: 518,000 שקל

מחיר ממוצע למ"ר: 6,700 שקל

בית שאן, שכונת נוף גנים (צילום: google maps)
בית שאן, שכונת נוף גנים | צילום: google maps

המאפיין העיקרי של השכונה הם שיכוני רכבת משנות ה-60' לצד מבנים ישנים קטנים יותר ובסמוך להם גם בתים פרטיים, שגם הם כבר חגגו 50 שנה ויותר. בבדיקה שערך מדלן לפני מספר שנים הייתה השכונה אחת השכונות הרווחיות ביותר עבור משקיעים בישראל, מבחינת תשואה.

שכונת קרית משה בטבריה

מחיר ממוצע: 718,000 שקל

מחיר ממוצע למ"ר: 6,900 שקל

טבריה, שכונת קרית משה (צילום: google maps)
טבריה, שכונת קרית משה | צילום: google maps

הנוף עוצר הנשימה של שכונת קרית משה לא מאפשר לה עדיין להיות הפנינה הנדל"נית שהיא אמורה להיות. השכונה שהוקמה בשנות השבעים של המאה ה-20 והעבודות עליה הושלמו ב-1983, תוכננה על ידי האדריכל יהודה פייגין, מבכירי מתכנני בתי המלון בישראל. פייגין תכנן את הדירות כך שהסלון יפנה לכיוון מזרח, אל נוף הכנרת. עיריית טבריה והרשות הממשלתית להתחדשות עירונית מקדמים בימים אלה תכנית פינוי-בינוי לשכונה וזאת מתוך תקווה להוסיף יחידות דיור ולסלק את ההזנחה.

שכונת גבים בערד

מחיר ממוצע: 1,240,000 שקל

מחיר ממוצע למ"ר: 7,500 שקל

ערד, שכונת גבים (צילום: google maps)
ערד, שכונת גבים | צילום: google maps

השכונה שנמצאת בכניסה לעיר הדרומית מצליחה לעשות את הבלתי יאומן – מצד אחד להיות זולה מבחינת המחיר למ"ר, ומנגד להיות יקרה יותר מכל שאר השכונות ברשימה במחיר הממוצע לדירה. הסיבה פשוטה: השטח הממוצע של דירות ובתים בשכונה גדול יותר. השכונה הוקמה, בדומה ללא מעט שכונות ברחבי הארץ, ביוזמתו של ראש הממשלה המנוח אריאל שרון לקליטת העלייה מברית המועצות לשעבר בשנות ה-90. הבנייה בשכונה מאופיינת בבנייה צמודת קרקע של בתים דו-משפחתיים.

שכונת נווה יוסף בחיפה

מחיר ממוצע: 743,000 שקל

מחיר ממוצע למ"ר: 8,000 שקל

חיפה, שכונת נוה יוסף (צילום: google maps)
חיפה, שכונת נוה יוסף | צילום: google maps

השכונה ממוקמת המורדות הצפוניים של נווה שאנן בחיפה. היא התפתחה משכונה של מבנים חד קומתיים לבניינים גדולים כדי לקלוט את גלי העלייה של שנות השמונים והתשעים. כתוצאה מכך, השכונה כולל בעיקר אוכלוסיית עולים מבוגרת. עם זאת, בשנים האחרונות עברו לא מעט סטודנטים לדירות להשקעה שהתרבו באזור. השכונה סובלת מבעיה של מחסור בעסקים מקומיים ומתשתיות מוזנחות. עם זאת, פתיחת נתיבי תחבורה חדשים הפכה אותה לאטרקטיבית יותר.

רובע בתרא בקצרין

מחיר ממוצע: 829,000 שקל

מחיר ממוצע למ"ר: 8,200 שקל

קצרין, רובע בתרא (צילום: google maps)
קצרין, רובע בתרא | צילום: google maps

השכונה הצפונית בעיירה היחידה ברמת הגולן נחשבת לזולה באופן ממוצע. לפני שנתיים הפקידה העירייה תכנית שמבקשת לבנות באזור 798 יחידות דיור ועוד 80 חדרי מלון.

שכונת פנחס ספיר במגדל העמק

מחיר ממוצע:  696,000שקל

מחיר ממוצע למ"ר: 8,400 שקל

אלון זוהר זכיין אנגלו סכסון העמק מספר ששכונת רמת ספיר, נמצאת בכניסה לעיר, נבנתה בשנות ה-50 וה-60. היא מאופיינת ברובה בבניינים בני 3-4 קומות. האוכלוסייה בה ותיקה, ומורכבת בעיקר מיוצאי חבר העמים. לדבריו, כיום עדיין מדובר באזור מבוקש למשקיעים מחוץ למגדל העמק, מה שהוביל לעליית מחירים של בין 30% ל-40% בשלוש השנים האחרונות. כרגע, אומר זוהר, המחירים עדיין נמצאים בשיא.

שכונת אזור ג' בקרית שמונה

מחיר ממוצע:  691,000שקל

מחיר ממוצע למ"ר: 9,000 שקל

קרית שמונה, אזור ג (צילום: google maps)
קרית שמונה, אזור ג | צילום: google maps

השכונה נמצאת במערב העיר, והיא מאופיינת בבנייה נמוכה. מחד, היא מאופיינת בקהילתיות חזקה, שמתאימה למשפחות צעירות עם ילדים, בעיקר מהמגזר הדתי. מנגד, מדובר באחת השכונות המוזנחות והעניות בעיר שגם כך סובלת מהשקעות נמוכות מדי. ובכל זאת, התושבים נהנים מנוף בלתי נשכח אל הגליל והגולן.

שכונת לוי אשכול בנתיבות

מחיר ממוצע:  728,000שקל

מחיר ממוצע למ"ר: 9,000 שקל

נתיבות, לוי אשכול (צילום: google maps)
נתיבות, לוי אשכול | צילום: google maps

השכונה הקטנה בחלק המזרחי של העיר הדרומית מאופיינת בעיקר באוכלוסייה חרדית.

שכונת נווה נוף בירוחם

מחיר ממוצע:  966,000שקל

מחיר ממוצע למ"ר: 9,300 שקל

ירוחם, שכונת נווה נוף (צילום: google maps)
ירוחם, שכונת נווה נוף | צילום: google maps

בשכונה שנמצאת בקצה המערבי של העיירה הדרומית התרחשה רק עסקה אחת בשנה האחרונה, שהספיקה להכניס אותה לרשימה השכונות הזולות. האם היא תמשיך להיות שם? לא אם זה תלוי בעירייה, שמקדמת תכנית לבניית 27 מגרשים של 500 מ"ר לבנייה עצמית.