ועדת השרים לענייני פנים, שירותים, תכנון ושלטון מקומי, בראשות שרת הפנים, איילת שקד, החליטה היום (ראשון) פה אחד, על עדכון בהוראות הצפיפות בתמ"א 35, שעיקרו ארגון מחדש של המרחב הבנוי, וזאת בהתאם למתווה שהגיש מינהל התכנון. בנוסף הוועדה אישרה את התוכניות של קו המטרו M3 וחלקו הדרומי של קו המטרו M1. 

הוועדה דנה ואישרה עשר תוכניות ארציות, וביניהן האישור ההיסטורי של קווי המטרו. מדובר במקטעים הראשונים של התוכנית הגרנדיוזיות שמגיעים לאישור בממשלה, ובחודשים הקרובים צפויה הממשלה לאשר מקטע נוסף. "מדובר באירוע משמעותי, אישור ראשון לקווי מטרו במדינת ישראל, לצד זאת אנו ממשיכים בתנופת התכנון בותמ"ל בדגש על אזורי הביקוש, בפיתוח שכונות חדשות באבן יהודה, שדרות ולהבים", מסרה השרה שקד.

בדיון על תמ"א 35 הוצגו נתונים ולפיהם צפיפות המגורים בישראל נמוכה יחסית לערים באירופה ובארה"ב ועומדת על 8,565 נפש לקמ"ר בתל אביב, 7,186 בירושלים ו-4,346 בחיפה. צפיפות המגורים הממוצעת באתונה לדוגמא, גבוהה מהצפיפות הממוצעת בירושלים ובתל אביב פי 2 ויותר, של פריז פי 3 ושל ברצלונה פי ארבע.

אישור העדכון מהווה מהפכה תכנונית וסביבתית ותהיה לו השפעה ישירה על איכות החיים העירונית. צפיפות גבוהה יותר תהווה תנאי סף לכניסת שירותים עירוניים רבים ומגוונים יותר בתחומי שכונת המגורים בהם מוסדות שונים ותחבורה ציבורית איכותית, מעודדת הליכה ברגל ורכיבה על אופניים. כך למשל צפיפות של 30-20 אלף נפש לקמ"ר מהווה הצדקה להקמת מערכות תחבורה מסילתיות ומאפשרת צמצום השימוש ברכב מוטורי, התניידות נוחה והקטנת זיהום האוויר בעיר.

מנכ"לית מינהל התכנון, דלית זילבר: "השינוי בהוראות תמ"א 35 יוביל מהפכה בארגון מחדש של המרחב העירוני, באופן שיביא לשיפור איכות חיי התושב. אנחנו רוצים מרחב עירוני פעיל לאורך כל שעות היום, זאת, תוך נגישות מרבית לתחבורה ציבורית ולשירותים עירוניים".

שרת הפנים איילת שקד: "כחלק מההערכות להכפלת האוכלוסייה במדינה, אישרה היום ועדת השרים שינוי חשוב להגדלת הצפיפויות בערים. שינוי זה יתרום לתוספת משמעותית של יחידות דיור במרחב העירוני, תוך התבססות על מערכת תחבורה עתירת נוסעים מיטבית ויעילה. הנחתי את מינהל התכנון לקדם גם את השינוי המדרש במגזר הכפרי והוא יובא לדיון בהקדם".

ועדת השרים גם הכריזה על 10 מתחמים מועדפים לדיור אשר יקודמו במסגרת הוועדה למתחמים מועדפים לדיור (הותמ"ל) וצפויים לכלול כ-20 אלף יחידות דיור. בין המתחמים ישנם ארבעה מתחמי התחדשות עירונית, ולראשונה בותמ"ל יקודם מתחם התחדשות עירונית בבאר שבע. בנוסף הוכרזו מתחמים גדולים ומשמעותיים בשדרות, על שטח של כ-3,000 דונם שעליהם צפויים להבנות 4,200 יחידות דיור, ושטחי מסחר ותעסוקה אשר יאפשרו את המשך צמיחתה של העיר. בנוסף מקודמים מתחמים משמעותיים באבן יהודה שכונת הפארק, והרחבה צפונית של המועצה המקומית להבים.