ביטול מגבלת הפריים שרבים ציפו לה הייתה אמורה להוזיל את עלויות המשכנתא, אך לפחות בינתיים ניכר שהדבר לא קורה בשטח. יועצי המשכנתאות טוענים כי הם רואים בעיקר התייקרות של מסלול 2/3 פריים ואף כי בבנקים מסוימים ישנה הוראה רשמית להעלאת הריביות. הפערים הממוצעים בין המסלולים מגיעים ל-70 אלף שקלים, ולא לטובת מסלול הפריים. חבר הכנסת שלמה קרעי מהליכוד, שיזם את המהלך, שלח היום (שני) מכתב חריף בנושא למפקחת על הבנקים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"העלאת הריבית היא שימוש מושחת בכוח המופרז שיש לשחקנים בשוק הבנקאי", כתב קרעי. "אם בבנק ישראל לא יתעשתו ואם הבנקים ימשיכו למנוע מהציבור את הרווח שהשגנו לו, ננקוט בשורה של צעדים נגדם".

התגובה של קרעי מגיעה בעקבות בדיקה שערך יונתן ברלינר, יו"ר הוועדה המקצועית בהתאחדות יועצי המשכנתאות, לבקשתו של חבר הכנסת. ברלינר אסף וניתח עשרות הצעות של לקוחות שביקשו לקבל 2 הצעות משכנתא מאותו הבנק, אחת עם 1/3 במסלול הפריים, והצעה נוספת עם 2/3 במסלול הפריים. מהניתוח שלו עולה כי במקרים רבים מסלול ב-2/3 פריים רק מייקר את עלויות המשכנתא. 

דוגמא אחת מהמקרים שבדק ברלינר מציגה היטב את המצב: לקוח טוב בבנק הפועלים יכול לקבל במסלול הפריים ריבית של 0.8%, אם ייקח 1/3 מהמשכנתא בפריים. עם זאת, אם יבקש לקחת 2/3 מהמשכנתא בפריים, הריבית תגיע כבר ל-1.9%. הפער של אותו לקוח יגיע ל-197 שקלים בהחזר החודשי. ואכן מהבדיקה עולה כי הפער הממוצע בין שתי האפשרויות הוא 200 שקלים בהחזר החודשי, וכ-70 אלף שקלים על פני כל התקופה.

"מניתוח ההצעות עולה באופן מובהק כי ברוב רובם של המקרים אין הוזלה בהחזר החודשי בעקבות שימוש ב-2/3 פריים", כתב ברלינר. "בחלק גדול מהמקרים ההחזר החודשי עולה בעקבות בקשה לשימוש ב-2/3 פריים, בחלק מהמקרים אין הבדל משמעותי בין ההצעות בכל הנוגע להחזר החודשי ובחלק קטן מהמקרים ישנה הוזלה של ההחזר החודשי בעקבות מעבר לשימוש ב-2/3 פריים.

"על בסיס צילומי מסך פנימיים, ניתן לומר כי על פי מודל התמחור הפנימי של הבנקים למסלול הפריים, העובדה שהלקוח מקבל על עצמו את סיכון הריבית אינה בהכרח מטיבה את מצבו, ופעמים שלמרות שהסיכון שלו עלה, עולה גם תמחור הריבית וההחזר החודשי". עוד הוסיף ברלינר כי משיחה עם בנקאים עולה שבחלק מהבנקים ישנה הוראה רשמית להעלאה של "המרווח הכולל" בהלוואה ברגע שהלקוח מבקש להשתמש ביותר מ-1/3 פריים.

בשל כל הסיבות הללו טוען ברלינר: "ההמלצה של יועצי משכנתאות ללקוחותיהם הינה לא להשתמש ב-2/3 פריים, אלא להישאר בתכניות המשכנתא המקובלות". עם זאת ברלינר הדגיש כי הנתונים שעליו הוא מתבסס מקורם בלקוחות שהוגשו לבנק באמצעות יועץ משכנתאות וכי אין בידיו מידע סטטיסטי מספק בנוגע למשכנתאות המבוצעות על ידי הציבור הרחב.