חצי שנה לאחר מתקפת חמאס הרצחנית בקיבוץ רעים, הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה אישרה הרחבה של הקיבוץ הכוללת תוספת דירות משמעותית, כך נודע ל-N12. התוכנית שאישרה הוועדה בראשות עודד פלוס התוכנית נערכה על ידי אדריכל יורם בר סיני, שנרצח ב-7 באוקטובר בקיבוץ בארי. חמישה מתושבי קיבוץ רעים נרצחו במתקפה וחמישה אחרים נחטפו.

לפי מינהל התכנון, התוכנית מצטרפת למורשת התכנונית המשמעותית שהשאיר בר סיני, שהטביע חותם על ההתיישבות הכפרית בארץ ובעוטף ישראל.

התוכנית, יוזמה של האגודה השיתופית קיבוץ רעים, עוסקת בשטח כולל של כ-763 דונם צפון מערבית לרצועת עזה בתחום המועצה האזורית אשכול. הרחבת הקיבוץ ממוקמת בחלק הדרום מזרחי של הקיבוץ, בצמידות לבינוי הקיים ובסמיכות למרכז הציבור של הקיבוץ.

קיבוץ רעים (צילום: איחמר הלפרין)
קיבוץ רעים | צילום: איחמר הלפרין

תוכן התוכנית כולל תוספת של 171 יחידות דיור למגורים ועוד 90 יחידות דיור קטנות ביעוד מגורים עבור אוכלוסיות צעירות ומצטרפים חדשים וביעוד דיור מיוחד לאוכלוסיות מגוונות, לרבות מגורים זמניים להלנת עובדים זרים. בנוסף ליחידות הדיור התוכנית כוללת תוספת זכויות בנייה עבור הרחבת אזור התעשיה, מבני ציבור, מסחר ותעסוקה, תיירות ועוד.

בשטח הקיים של הקיבוץ נעשה תכנון מחודש למערכת התנועה הרגלית והמוטורית וכן תוספת זכויות בניה לשימושי תעסוקה, מסחר ומבני ציבור במטרה לעבות ולחזק את מרכז הישוב באופן שיהווה מוקד משיכה לשכונות בו.

לפי מינהל התכנון, התוכנית מגלמת את הצורך והרצון לשמר את הלך הרוח הקיבוצי מצד אחד, ומצד שני לבנות, לשקם ולהצמיח מחדש את קיבוץ רעים בפרט ואת חבל תקומה בכלל.

מתכננת מחוז דרום במינהל התכנון, מיכל מריל מסרה כי "דווקא בעת הזו, על רקע מלחמת חרבות ברזל, קיימת חשיבות גדולה בחידוש והרחבת הקיבוצים והפכיתם למוקד משיכה משגשג ואטרקטיבי".