טירוף מחירי השכירות: ממשיכים לשבור שיאים, ולכן צעירים מחפשים אלטרנטיבה זולה יותר, ולעיתים יצירתית -  ממחסן ועד דירה בגודל של 8 מטרים רבועים. כבר כמה שנים שאין התאמה בין איכות הדירות וגודלן לבין המחירים שמבקשים עליהן, ואף נדמה שלאחרונה ככל שהדירות קטנות יותר, פחות מ-20 מטרים רבועים - המחיר רק מטפס. דירות במחיר טוב מוגדרות כ"נס", אז כשכבר דייר מוצא משהו, הוא מסתער עליו. אחרת, צריך להמשיך לחפש.

איתי בן 25 מתוגרר בתל אביב, חי ועובד בעיר הגדולה - צריך לשלם סכום גבוה מאוד לשכירות על דירה,  27 מטרים רבועים של פאב תל אביבי לשעבר. משמאל נגרייה, מימין פיצרייה וכל הטוב הזה, אם להשתמש במושג מעולם הקמעונאי "במחיר מבצע" - 4,500 שקלים לחודש. "המנורות של הפאב שהיה כאן עדיין נמצאות באותו המקום - ואין כסף להזיז את זה", סיפר איתי. "ראיתי 31 דירות לפני שמצאתי את הדירה הזו. זה הגיע למצב שצריך להתפשר - מצאתי את הדבר הכי טוב מבין כל הרע".

דירות קטנות (צילום: חדשות 12)
איתי, בן 25, מתגורר במחסן שהיה בעבר פאב | צילום: חדשות 12

"לטענתו של המשכיר 'הדירה משופצת', אבל הקירות צהובים, המזגן מטפטף והביוב עולה", סיפר איתי. "הוא חושב שזה מיליון דולר. בראש שלו זה מלון 5 כוכבים. אם אני אגיד לו: 'בוא נאטום את זה, נצבע את זה, נסדר את זה' - הוא לא יסכים". איתי סיפר גם על החשש הגדול להעיר על תקלות בדירה במהלך החתימה השכרתה: "זה פחד אלוהים, כי אם אתה מוציא מילה לא במקום - לא מתאים לו, הוא מגזגז אותך".

גם חן גרה במחסן. משמאל בית כנסת, מימין מעדנייה. המחסן הזה חולק לשלוש - בכל אחד מהחלקים גר דייר וחן מגדירה את הדירה שלה כדופלקס, וכל זה - 20 מטרים רבועים.  "אני מוציאה על הדירה פחות או יותר בסביבות ה-4,000 שקל בחודש", שיתפה חן. "השכירות שלי משתווה לכמעט חצי מהמשכורת שלי, הכול נורא נורא יקר". היא משתפת גם בקושי של הוצאות המחייה: כל ירידה קטנה לסופר מסתיימת איכשהו ב-100 שקלים. זה משהו שהוא בלתי נמנע. לדבריה, המגורים בתל אביב מהווים הזדמנות לפיתוח הקריירה - ולכן ההתפשרות.

דירות קטנות (צילום: חדשות 12)
הקירות צהובים, המזגן מטפטף והביוב עולה" | צילום: חדשות 12

קיבלנו מאתר "מדלן" את המחיר הממוצע לשכירות לדירות קטנות בערים הגדולות. כמה קטנות? דירות ששטחן עומד על בין 10 לבין 20 מטרים רבועים בלבד. בחיפה דירה כזו תעלה 1,700 שקלים, בבאר שבע - 2,400 שקלים, בירושלים המחיר עולה ל-2,500 שקלים ואילו בתל אביב המחיר מטפס ליותר מ-3,000 שקלים.

_OBJ

אוהד דנוס, י"ור לשכת שמאים לשעבר, הסביר על תופעת השכירות המוזרה: "הסיבה שהדבר הזה קורה הוא שמצוקת הדיור היא גדולה והיא אמיתית והיא כאן ויש אנשים ציניים שמנצלים את המצוקה הזאת בשביל להשכיר לאנשים מחסנים וחדרי כביסה וחנויות, וכל מיני נכסים שהם לא בגודל מינימלי נדרש לתנאי מחייה נאותים. הממשלה צריכה לעסוק בזה והיא צריכה להכניס את היד עמוק לכיס ולהתחיל להשקיע בעצמה בפרויקטים להשכרה. כשנותנים לשוק הפרטי לעשות את זה, זה עובד אבל זה לוקח הרבה יותר זמן. צריך פה מבוגר אחראי, שישים קאט.

גם טל קופל, מנכ"ל "מדלן", התייחס לתופעה, והסביר מדוע לטענתו שוכרים משלמים כל כך יקר על דירות קטנות: "בסוף אנחנו מדברים על שוק חופשי. לכל דבר יש את ההיצע והביקוש וכל עוד אנחנו נראה שיש אנשים שמוכנים לשלם בכל רחבי הארץ את המחירים הגבוהים האלו - נמשיך לראות עליית מחירים".

אורטל עברה לירושלים ממצפה רמון. מנוף יפה ודירת חמישה חדרים לדירה עם חדר אחד. "אני משלמת לחודש 3,000 שקלים - על דירת גלריה של 20 מטר בערך", היא סיפרה. "כשנכנסתי לכאן שילמתי 2,700 שקלים לחודש, וכדי לחדש את החוזה העלו לי ל-3,000". לטענתה, הנכס לא שווה את המחיר - במיוחד שהמחירים רק ממשיכים לעלות.

בנוסף, היא שיתפה על החוויה הלא פשוטה שהיא צריכה לעבור במהלך אירוח משפחתה בדירה: "זה מבצע כל פעם מחדש. כשההורים באים אני מביאה כיסאות מבחוץ ואז נהיה צפוף. אתמול אחייניות שלי החמודות, יעלה וירדן, היו כאן. אמרנו להן לרקוד עם ידיים צמודות לגוף, כי כל פעם משהו יכול ליפול מפה, משם - זה מבאס".