ההפתעה לרעה במדד אתמול עלולה לעלות לרוכשי הדירות הרבה בטווח הארוך. מדד המחירים לצרכן הציג עלייה של 0.6% בחודש מרץ ביחס לחודש הקודם, המשקף עלייה של 2.7% בהשוואה לחודש המקביל אשתקד, בעיקר בשל עליות מחירים במחירי הסיגריות והטבק, ביגוד, טיסות ועוד. אבל הנתון המדאיג היה בתחום הנדל"ן שנמדד באופן נפרד ממדד המחירים הכללי. שם נמחקו כל ירידות המחירים הזעירות של החודשים האחרונים. מחירי הדירות הגיעו לשיא חדש, שגבוה ב-0.3% מהשיא הקודם. כל זה במהלך מלחמה.

"למרות חוסר הוודאות וסביבת הריבית הגבוהה, בחודשים האחרונים אנו עדים להתאוששות מסוימת בביקושים לדירות ולמגמת עלייה מתונה במחירי הדיור", אומר יואל אמיר, מנכ"ל חברת Coface BDi. "ישנו חשש שמחירי הדירות יחזרו לטפס, כאשר חרם היצוא מטורקיה של חומרי בניין עשוי לייקר את תשומות הבנייה ולתרום לעליית מחירי הדירות, אם כי לא בשיעורי הגידול שראינו ב- 2021-2022".

עוד בכסף

גורם נוסף שעלול להוביל להתייקרות הוא הציפייה לירידה בהיצע הדירות. "המחסור בעובדים מתחילת המלחמה צפוי להוביל לירידה משמעותית במספר התחלות הבניה, ובנוסף סביר להניח שחלה ירידה בהנפקת היתרי בנייה בתחילת המלחמה, למרות שטרם פורסמו נתונים בנושא. מצד שני, המשך עלייה במדד המחירים יותיר את סביבת הריבית גבוהה ויגביל את הביקוש לדירות", אומר אמיר.

איפה עולים המחירים? מחוז מרכז מוביל את עליות המחירים בין דצמבר לפברואר השנה עם 3.6%. אחריו מחוז חיפה עם 3.1%. אפילו מחוז צפון המפונה והמוכה רושם עלייה של 3%. מחוז הדרום עלה ב-2.5% במחירי הדירות בו, מחוז תל אביב עלה ב-1.2%, ומחוז ירושלים - ב-1% בלבד.

יואל אמיר, מנכ"ל חברת Coface BDi (צילום: יהודה סובול, יחסי ציבור)
יואל אמיר, מנכ"ל חברת Coface BDi | צילום: יהודה סובול, יחסי ציבור

יש התאמה גבוהה בין הביקוש הגובר לדירות לבין עליות המחירים המדאיגות. על פי נתוני משרד האוצר, כמעט בכל האזורים נרשם גידול חד במכירות של דירות יד ראשונה מקבלנים, למעט אזור טבריה (ירידה של 13%) ואזור באר שבע, עם ירידה לכאורה חדה של .22%. עם זאת, באוצר מדגישים שירידה זו מוסברת ברמה גבוהה במיוחד של מכירות קבלנים באזור זה בפברואר 2023. כך, סך מכירות הקבלנים בשוק החופשי באזור באר שבע בפברואר השנה עמד על 431 דירות, הרמה השנייה בגובהה בהשוואה ארצית (נמוך אך במעט ממכירות הקבלנים באזור המרכז) ואחת הרמות הגבוהות ביותר במכירות הקבלנים באזור זה בחודשי פברואר מאז תחילת שנות האלפיים.

בשוק יד השנייה רחובות הובילה את הפריחה בעסקאות עם עלייה של 40%, לאחר ירידות חדות לאורך 2023. מנגד, באזור תל אביב נרשמה ירידה של 14% במכירת דירות יד שניה, בהמשך לירידות חדות בחודשים הקודמים. אזור באר שבע רשם גידול מתון של 2% בלבד. הדשדוש במכירות יד שניה, כאשר מנגד במכירות הקבלנים נרשמת התאוששות הביאה לכך שבאופן חריג משקל עסקאות יד שניה בסך העסקאות בחודש פברואר עמד על 51% בלבד בסך העסקאות, רמת שפל היסטורי.