"אני צופה שמחירי השכירות בפריפריה ירדו והשכירות במרכז תעלה מאוד" – חזה היום (שלישי) שר הבינוי והשיכון, זאב אלקין, בטקס אכלוס וגזירת סרט לפרויקט הגדנ"ע בתל אביב, של קבוצת אשטרום והחברה הממשלתית "דירה להשכיר". לא מדובר בתחזית הראשונה של השר, שכבר הצהיר בחודשים האחרונים כי מחירי הדיור לא יירדו בשנים הקרובות.

דבריו של השר מתחברים לסקירת הכלכלנית הראשית שפורסמה מוקדם יותר, ובה תוארו פערים משמעותיים בהעדפות המשקיעים בין הפריפריה למרכז. המשקיעים מעדיפים לרכוש דירות במרכז הארץ ובערים הגדולות, ומותירים את הפריפריה מאחור, מה שעשוי להעיד על הסכמתם עם תחזיתו של השר.

בהמשך דבריו חיבר השר בין פרויקט השכירות שהושק לבין הפתרון שלו למשבר הדיור, ובזמן שבכנסת מתווכחים על הצעת החוק לשכירות מוסדית, הבהיר אלקין: "דירות להשכרה לטווח ארוך ודירה מסובסדת זה חלק מפתרון משבר הדיור וזה היה חסר שנים במדינה. תל אביב צריכה המון פרויקטים מהסוג הזה, של שכירות ארוכת טווח".

זאב אלקין שר הבינוי והשיכון בהשקת פרויקט הגדנ"ע (צילום: נעם שרון)
דוד מנכ"לית דירה להשכיר; נוסבאום יו״ר קבוצת אשטרום; אלקין שר הבינוי והשיכון; אדמתי יו״ר דירה להשכיר | צילום: נעם שרון

השר המשיך: "יש היום לא מעט משפחות שמחזיקות בזכויות על דירה כתוצאה ממחיר למשתכן ותוכניות אחרות בפריפריה. חלק גדול מהמשפחות לא מתכוונות לגור בפריפריה, בגלל תעסוקה ונושאים אחרים, והן ישכירו הלאה את הדירות שזכו בהן ויגורו בתל אביב או ברשויות מסביב. אני צופה שמחירי השכירות בפריפריה ירדו, והשכירות במרכז תעלה מאוד. המטרה שלנו שהמשקיעים ישקיעו בפרויקטים להשכרה בארץ ולא רק בברלין".

הפרויקט שהושק הבוקר הוא הפרויקט הראשון ששיווקה "דירה להשכיר" והראשון המאוכלס בתל אביב. בשנת 2016 זכתה קבוצת אשטרום במכרז שהוציאה חברת דירה להשכיר להקמת הפרויקט. המתחם ממוקם בשכונה חדשה שתקרא "מבואות יפו".

מודל השיווק של "דירה להשכיר" להשכרה ארוכת טווח נבנה במטרה לקדם את פיתוח שוק ההשכרה המוסדי בישראל, כמקובל בעולם המערבי, ולייצר אלטרנטיבה לרכישת דירות. המודל של החברה מאפשר למשקי הבית להנות מכל היתרונות של דירה בבעלות - ודאות, יציבות וחווית מגורים איכותית - ללא צורך ברכישתה ומבלי לוותר על הגמישות המלאה הגלומה במגורים בשכירות. החברה מובילה כיום למעלה מ-50 פרויקטים בכל רחבי הארץ בהיקף של למעלה מ-14 אלף יחידות דיור.