אם חשבנו שהקורונה תמתן את הפעילות בשוק הדיור ותשים סוף לעליות המחירים, הרי שכולנו התבדינו. לאורך השנה האחרונה ראינו רק התמתנות זמנית במחירים, למספר חודשים קצר – כאשר לאחריהם השוק שב לעלות במהירות.

הנתונים בנושא ברורים למדי: למרות המגפה העולמית, שנת 2020 הייתה שנת שיא בענף המשכנתאות בישראל. בשנה זו בוצעו הלוואות משכנתה בסכום חסר תקדים של 78 מיליארד שקלים, ותחילתה של 2021 מסמנת שהמגמה הזו הולכת להימשך ואף להתחזק.

מכאן עולות השאלות המתבקשות – האם אנחנו צפויים להמשך עליות מחירים בשוק הדיור למגורים?  האם זה הזמן לקחת משכנתא? תפסנו את דרור פלדמן, מנהל זרוע המשכנתאות בבנק מזרחי טפחות, לשיחה צפופה בנושא החם והבוער הזה.

"ההערכה שלנו היא שאנחנו צפויים להמשך עלייה במחירי הדיור, בוודאי באזורי הביקוש", אומר פלדמן, "ויש לכך סיבות רבות: הביקוש בענף הדיור עולה באופן משמעותי על ההיצע; המימון זול וריבית המשכנתאות ממשיכה להיות נמוכה מאוד (גם לאור האפשרות להגדיל את מרכיב הריבית המשתנה במסלול הפריים). בנוסף, אנו גם עדים להתגברות הביקוש מצד משקיעי נדל"ן שחזרו לשוק לאחר תקופה בה חלה ירידה בפעילותם – שזהו מרכיב נוסף בהגברת הביקושים בשוק, אל מול היצע נמוך מדי".

יועצת עסקית מדברת עם גבר (אילוסטרציה: Shutterstock)
למרות המגפה, 2020 הייתה שנת שיא בנטילת משכנתאות | אילוסטרציה: Shutterstock

פלדמן מוסיף שלאורך ההיסטוריה, שוק הנדל"ן תמיד היה במגמת עלייה, למעט תקופות בודדות שלאחריהן בוצע תיקון ע"י השוק. "אני לא חושב שהמצב הזה ישתנה לפחות ב-5 השנים הקרובות, וזאת לפי קצב התחלות הבנייה. כרגע אין מספיק התחלות בנייה, מכיוון שהמדינה לא משחררת מספיק קרקעות, וגם תהליכים של שחרור קרקעות לבנייה לוקחים שנים רבות".

"הקיפאון הפוליטי לא עוזר לשינוי המחירים בתחום הדיור"

הפער בין תכנית "מחיר למשתכן" של משה כחלון לקיפאון הפוליטי בשנתיים האחרונות שהביא לכך שלא קודמה אף תכנית חלופית לטיפול בדיור לצעירים, הוא אחד מהגורמים, לפי פלדמן, שהביאו את שוק המשכנתאות הישראלי לשבור שיאים ולכך שהציבור כבר "לא יושב על הגדר" וממתין.

"הציפייה של הציבור לירידת מחירים בתחום הדיור התפוגגה, ורבים הבינו שהמחירים רק יעלו – ולכן מזדרזים עכשיו לתפוס את הרכבת, לרכוש דירות ולקחת משכנתאות. הציבור גם מסתכל על האלטרנטיבות שלו, כמו לגור בשכירות. נכון שהייתה ירידה מסוימת במחירי השכירות בתקופת הקורונה, אבל כעת הם מזנקים ולכן זו כבר לא אופציה קורצת".

צילום אווירי  (צילום: Samion Buchas, shutterstock)
לא צפויה ירידת מחירים בשוק הנדל"ן, אלא המשך של מגמת העלייה | צילום: Samion Buchas, shutterstock

מה צריך לדעת לפני שלוקחים משכנתא?

קודם כל, פלדמן מייעץ לחשוב על המשכנתא בצורה אישית, בהתאם לצרכים וליכולות של משק הבית. "המשכנתא שלי לא בהכרח מתאימה לך וההיפך. הדברים שחשוב לבדוק במשכנתא הם קודם כל ההחזר החודשי. חשוב לוודא שנוכל להחזיר את המשכנתא שלנו לאורך זמן ולהתמודד עם ההחזר החודשי גם אם יהיו לנו הפתעות בחיים, לטובה או לרעה".

השלב הבא לאחר מכן הוא תכנון מקצועי למשכנתא. "חשוב לשבת עם בנקאי מנוסה ומקצוען שיעזור  לקבוע מהו הרכב המשכנתא המתאים ביותר עבורכם. למשכנתא מספר רב של מסלולים, ורצוי מאוד לבחור בזה המותאם לכם אישית".

"הרבה אנשים חושבים שהמשכנתא היא המטרה וזה לא נכון, היא האמצעי", מסכם פלדמן, "יש כאלו שמחפשים לקחת משכנתא כמה שיותר קצרה ולסיים אותה מהר. זה לא תמיד נכון, מכיוון שצריך לבדוק שאתם יכולים לשלם את ההחזר החודשי ולסיים אותה, ללא קשיים, גם אם זה ייקח עוד כמה שנים".

האמור לעיל הינו בבחינת מידע בלבד ואינו מהווה הצעה למתן ההלוואה. מתן כל סוג אשראי בכפוף לשיקול דעת הבנק.  אי עמידה בפירעון ההלוואה עלול לגרור חיוב בריבית פיגורים והליכי הוצאה לפועל.