בימים אלה, בהם כל המשק מגלה קשיי נשימה, אני מציע לממשלה להסתכל לרגע על היום שאחרי ולהתמקד בענף הנדל"ן – זה שיזרים את רוב החמצן למכונות ההנשמה של הנשק.

הנתונים שטרם התפרסמו מציגים ירידה משמעותית במספר העסקאות בשוק הנדל"ן החל מאמצע חודש מרץ. הסיבות לכך ברורות: אי אפשר לצאת מהבית כדי לבקר בנכסים, ואי אפשר לדעת מתי המצב הנוכחי ייגמר. כל הרוכשים, גם אלו שלא חווים חרדה קיומית, עוברים לעמדת המתנה; הם ממתינים לראות האם המחירים ירדו, האם הממשלה תנקוט צעדים, כמה תעלה המשכנתא – ומה יהיה התזרים המשפחתי ביום שאחרי?

עצירת שוק הנדל"ן תהיה כמו הטלת משקולת כבדה על המשק, שגם כך נמצא בהאטה. לכן, אעז ואציע שישה צעדים לממשלה. הם אמנם לא ישטחו את עקומת הנדבקים בקורונה – אך כנראה יסייעו לרכך את התרסקות הכלכלה.

  1. ביטול תוכנית "מחיר למשתכן". התוכנית הייתה שנויה במחלוקת גם כשהבורסות היו בשיאן וכששיעור האבטלה היה בשפל של כל הזמנים. עכשיו כשהנתונים התהפכו, השעה מכתיבה סיום מהיר של התוכנית היקרה והפריבילגית הזו, שעלתה למשלם המיסים כ-7 מיליארד שקלים עד יולי 2019.
  2. הקלה במשכנתאות. הבנקים פועלים כרגע בדיוק בכיוון ההפוך: הם מקשיחים עמדות ומעלים את הריביות על המשכנתאות. על המדינה לבנות מחדש משכנתא מסובסדת ומוגדלת לזכאים. במקביל, על המדינה לעמוד מאחורי נוטלי המשכנתאות שזו דירתם הראשונה, אם לא יעמדו בתשלומים כתוצאה מאבטלה; המדינה צריכה לייצר עבורם כרית ביטחון ובכך להגן גם על הבנקים מפני קריסה.
  3. הפחתה דרמטית של מס הרכישה למשך שנה. פעם, לפני שכולנו היינו אפידמיולוגים, הוירוס הגדול בו נלחמו קובעי המדיניות במדינת ישראל היה ציבור משקיעי הנדל"ן. אם מס הרכישה יופחת, המשקיעים שיוציאו את כספם משוק ההון יכולים להיות אלה שיבצעו את העסקאות הראשונות – ויניעו את השוק עד לחזרתו למצב הקודם.
  4. יישום חוק מוסר התשלומים. יש לחייב את המדינה לקצר את מועד התשלומים לספקים לכדי 30 ימים. יותר מכך: צריך לשלם לקבלנים את כספם במזומן.
  5. הפחתת המע"מ על דירה ראשונה. יש לאפשר לאנשים להגיע לדירתם הראשונה בעזרת ויתור על חלק מהמע"מ; עד לסכום של 1.5 מיליון שקלים, על המדינה לקבוע מע"מ של 0%.
  6. הגדלת הפטור ממס שבח. על המדינה להגדיל למשך שנה את הפטור ממס שבח במכירת דירה. כך תעודד המדינה את האזרחים לבצע עסקאות לאחר הקיפאון והמשבר.
איתן זינגר (צילום: דרור כץ,  יח"צ)
איתן זינגר | צילום: דרור כץ, יח"צ

אם אתם שואלים היכן התקציב לששת הצעדים שהצעתי: מכפלת של שרשרת מספרים מרשימים באפס – תמיד שווה אפס. בהינתן אפס עסקאות, גם ההכנסה מהמיסים אפסית. אם נרצה להגיע לשנת 2022 בצמיחה מואצת והכנסות עצומות ממיסים - כדאי לממשלה, וכדאי לכולנו, להכניס חומר תבערה למדורת הנדל"ן. היא תצית אחריה מעגלי תעשיה ותעסוקה עצומים.

הכותב הוא מנכ"ל מדלן