1,140 דירות מוזלות במסגרת תוכנית "מחיר למשתכן" לא נמכרו, וכיום קבלנים מציעים אותן למכירה בשוק החופשי, כך עולה מבדיקת "גלובס". בדצמבר האחרון עמד המספר על כ-1,000, כך שמדובר בעלייה במספר הדירות המוזלות שציבור הזכאים לא מעוניין בהן. חלק ניכר מהדירות ממתינות על המדף מזה חודשים רבים. דירות מוזלות שמוצעות למכירה ללא הגרלה מיועדות למי שאין בבעלותו דירה ולמשפרי דיור. מנגד, משקיעי נדל"ן לא יכולים לרכוש אותן.

דירות מעניינות במיוחד שעומדות כרגע על המדף הן שש דירות של חברת אפריקה ישראל בגליל ים שבהרצליה - עיר מבוקשת במיוחד למגורים. מדובר בפרויקט שבו שווקו 530 דירות מסוגים שונים. שש הדירות שמוצעות כיום בשוק החופשי הן כאלה שזכאי מחיר למשתכן ויתרו עליהן פעם אחר פעם. מבדיקת "גלובס" עולה כי מדובר בדירות של 3 חדרים, שמוצעות למכירה במחיר החל מ-1.53 מיליון שקל, ודירות 5 חדרים במחירים של החל מ-2.3 מיליון שקל. המחירים הללו מבוססים על מחירים מקוריים של 17,420 שקל למ"ר, שננקבו בדצמבר 2016 כשהחברה זכתה במגרש במכרז רמ"י. מחירים אלה צמודים למדד המחירים לצרכן, כך שמחיר הדירה צפוי להיות מעט גבוה יותר.

הדירות הוגרלו לפני למעלה משנתיים ועברו דרך מספר רב של זכאים. ל"גלובס" נודע כי חלק מהן כבר עמדו להימכר לזכאים שזכו בהן בהגרלות, ואולם הם ביטלו את זכייתם מסיבות שונות, כגון מחסור בהון עצמי.

 

בהשוואה למחירי דירות חדשות שנמכרות בשכונה במחירי שוק, מדובר בהנחה שיכולה לעלות על חצי מיליון שקל, שאינה כוללת את סטנדרט הבנייה הנמוך יחסית של מחיר למשתכן, כיווני אוויר ועוד. בין המקומות המבוקשים האחרים, שבהם מוצעות דירות ללא הגרלה, נכללים ראשון לציון, שבה מוצעות חמש דירות למכירה, ומבשרת ציון ויבנה, שבכל אחת מהן מוצעות למכירה 11 דירות.

אולם בסך הכול רוב הדירות שמוצעות ללא הגרלה גם למשפרי דיור, ממוקמות ביישובי הפריפריה, ובעיקר בקריות, שם מוצעות למכירה 475 דירות בקריות ביאליק ומוצקין. בנהריה מוצעות למכירה 131 דירות, ובעכו - 85 דירות.
גם בדרום יש "עודפי מלאי" של מחיר למשתכן שמוצעים למכירה במחירים זולים יחסית. בדימונה מוצעות למכירה 117 דירות בלא פחות משישה פרויקטים, שבהם טרם הושלמו המכירות שבמבצע. בבירת הנגב הוצעו בדצמבר האחרון 41 דירות מוזלות, וכיום מספרן עומד על 73.

לדברי גורמים בשוק הנדל"ן, העובדה שמספר כה גדול של דירות מוזלות לא נמכרו לזכאים מחזקת את החששות שמחיר למשתכן גורמת לבנייה בלתי מבוקרת בפריפריה, ומביאה לעודפי היצע. "על אף ההנחות הגדולות לכאורה, והעובדה שחלק גדול מהדירות הללו נמצאות בהליכי הקמה מתקדמים ואף מוכנות לאכלוס - לא נרשמה נהירה גדולה לרכוש אותן. זה מסביר את הכול".

איך קונים דירות מוזלות בשוק החופשי?

● אילו דירות נמכרות ללא הגרלות?
מדובר בדירות שעמדו להגרלה וכל הזוכים ויתרו על רכישתן. כדי למכור דירות בשוק החופשי קבלנים נדרשים תחילה למצות את רשימת ההמתנה בקרב הזכאים. לאחר מכן, ובאישור משרד הבינוי, הם יכולים להציע אותן בשוק החופשי.

 מי רשאי לרכוש דירות מוזלות ללא הגרלה?
חסרי דיור ומשפרי דיור. לפי ההגדרה של משרד השיכון הכוונה ל”רוכשי דירה יחידה, שאינה ראשונה, ומי שרכש דירה אחת נוספת והצהיר שימכור דירה קודמת שהייתה בבעלותו בתוך שנתיים”. הדירות הללו חסומות בפני משקיעי נדל"ן.

 איך ניתן לקנות את הדירות הללו?
יש להירשם לזכאות למחיר למשתכן, ולקבל תעודת זכאות בתוקף. פרטים נמצאים באתר מחיר למשתכן.

● איך מתנהלת מכירת הדירות ללא הגרלה?
רשימת הפרויקטים בהם נמצאות דירות מוזלות נמצאת באתר "מחירנ למשתכן". על בעלי תעודת זכאות שמבקשים לרכוש דירה לפנות לקבלן ולהגיע למשרדו עם המסמכים הנדרשים ותעודת הזכאות בתוקף. הליך מכירת הדירות ייערך ללא הגרלה וללא קביעת סדר זכייה, במסגרת התנאים והמחיר שנקבעו מול הקבלן במכרז.

● האם זה כדאי?
זו שאלת המיליון. נתחיל בעובדות: דירות שנמכרות ללא הגרלה הן דירות שנדחו על ידי הזוכים שקיבלו הזדמנות לרכוש אותן וויתרו. לעיתים מדובר באלפים. בנוסף, חלק ניכר מהדירות המוצעות כיום למכירה ללא הגרלה נמצאות כבר חודשים רבים על המדף - ללא דורש, כך שככל הנראה אין מדובר במציאה גדולה, אבל בהחלט ייתכנו חריגים. במקומות כמו גליל ים שבהם מחירי הדירות יקרים מאוד, חלק גדול מזכאי מחיר למשתכן המקוריים לא הצליחו למצוא את ההון העצמי הנדרש, וההנחה הכלכלית גדולה מאוד. לכן מומלץ לבדוק היטב את הנתונים הספציפיים של כל פרויקט ופרויקט, ורק אז להגיע למסקנה הסופית באשר לכדאיות. 

הכתבה פורסמה לראשונה באתר גלובס