דירות קטנות הכי מחופשות בתל אביב, דירות גדולות יותר בראשון לציון וירושלים, ועוד יותר גדולות בפתח תקווה – כך עולה ממחקר שביצעה חברת יד 2 עבור מאקו על כמות החיפושים הייחודיים של דירות בשנת 2019 לפי ערים.

כנראה שהרצון של צעירים בעיקר, רווקים או לא, לגור בתל אביב ויהי מה, הביא לכך שהחיפוש אחר דירות 2 חדרים בה היה הגדול ביותר משמעותית מכל עיר אחרת, גם לאור יוקר הדירות בה. מהמחקר עולה כי כמות החיפושים באתר אחר דירות 2 חדרים בתל אביב הגיע בשנה האחרונה לכ-228 אלף חיפושים. במקום השני, הרחק מהראשון, נמצאת חיפה, עם כ-97 אלף חיפושים אחר דירות 2 חדרים. סוגרת את הרשימה נהריה עם כ-9,800 חיפושים.

"העלייה בשיעור הגירושים ודחיית גיל הנישואים בשנים האחרונות הובילו לביקוש משמעותי לדירות קטנות בכל הארץ", אומר מנכ"ל יד2 יבין גילמור, "תל אביב-יפו רשמה השנה ביקוש שיא לדירות 2 חדרים מאחר ומדובר בסוג נכס שנותן מענה לצרכים של תאים משפחתיים לא סטנדרטיים כמו משפחות חד-הוריות ורווקים. בנוסף לכך, עקב יוקר הנדל"ן ביישובי הביקוש, זוגות צעירים בתחילת דרכם מעדיפים במקרים מסוימים רכישת דירה קטנה במיקום מרכזי על פני רכישת דירה גדולה מחוץ ליישובי הביקוש".

לדברי רוני כהן, מנכ"ל אלדר שיווק, זה לא מפתיע שבתל אביב דירות קטנות הן הכי מבוקשות, שכן מדובר בעיר מאוד יקרה שקשה לרכוש בה דירה. "רוכשי הדירות הקטנות בתל אביב מתחלקים בעיקר בין משקיעים המעוניינים בנכס סולידי כמעט נטול סיכונים לבין צעירים שמעוניינים להתגורר בתל אביב בכל מחיר, ובשל מחירי הדירות הגבוהים רוכשים בתחילת הדרך דירות קטנות. נתקלנו בעבר גם ברוכשים רווקים בגילאי 35 ומעלה, עובדי הייטק עם משכורות גבוהות, שרוכשים דירות קטנות באזורים כמו פלורנטין ומזרח תל אביב".

כנראה מאותן סיבות, תל אביב מובילה גם בכמות החיפושים של דירות 3 חדרים – כ-328 אלף חיפושים ב-2019. במקום השני נמצאת ראשון לציון עם כ-246 אלף חיפושים, ובמקום השלישי ירושלים עם כ-229 אלף חיפושים. לעומתן, בראש העין גילו בדירות 3 חדרים הרבה פחות עניין, ושם נרשמו כ-37 אלף חיפושים בלבד.

מתרחקים מתל אביב – ומחפשים יותר חדרים

דירות 4 חדרים מאפיינות את דרישות המשפחה הממוצעת והצעירה יחסית, והכי הרבה חיפושים של דירות כאלו נרשמו השנה בראשון לציון – 289 אלף חיפושים, בירושלים – כ-284 אלף חיפושים, וגם בתל אביב, למרות המחיר היקר יחסית של דירת 4 חדרים בה – כ-274 אלף חיפושים.

ראשון לציון מככבת גם בחיפושים אחר דירות 5 חדרים, בעיקר למשפרי דיור עם 2-3 ילדים, ונמצאת במקום הראשון עם כ-199 אלף חיפושים. במקום שני נמצאת פתח תקווה, עם כ-184 אלף חיפושים, ובמקום האחרון יבנה, עם כ-52 אלף חיפושים.

מספר החיפושים הרב ביותר אחר דירות 6 חדרים הוא בעיר פתח תקווה, שנמצאת גם בין המובילות בביקוש ל-5 חדרים. לדברי כהן פתח תקווה מושכת אליה בעיקר משפרי דיור, המחפשים חדר לכל ילד או פנטהאוזים, שהם ברובם בני 6 חדרים. במקום השני אחריה נמצאת מאותה סיבה ראשון לציון.

כל המספרים: איפה רציתם לגור השנה ובכמה חדרים?