בחודשים האחרונים הגיעה השפעתה של תוכנית מחיר למשתכן על שוק הדירות לשיאה. כ-40% מהדירות החדשות בשוק נמכרות במסגרת תוכנית הסבסוד הממשלתי והדבר מתבטא היטב במחירי הדירות החדשות הנמצאים בירידה.

התוכנית משפיעה ישירות על המחירים הממוצעים בזכות ההנחה שלה זוכים רוכשי הדירות - המגיעה לכ-30% ממחירי השוק. התוכנית משפיעה גם על המחירים של דירות הנמכרות בשוק החופשי באזורים שבהם היא פועלת. ברור שיזם המוכר בשוק החופשי מתקשה למכור דירות דומות במחיר גבוה, כשיש במקום היצע משמעותי של דירות במחיר למשתכן. עם זאת, אין לתוכנית כמעט השפעה באזורי הביקוש העיקריים, באזור המרכז. התוכנית אינה משפיעה כמעט גם על שוק הדירות העיקרי הדירות מיד שנייה.

גורם נוסף שיש להביא בחשבון הוא התנודתיות הגבוהה של היצע הדירות במחיר למשתכן: הדירות שנמכרו בחודשים האחרונות הן דירות שהוגרלו במהלך השנתיים הקודמות, אבל רק בחודשים האחרונים התקבלו היתרי הבנייה, והרוכשים התבקשו לחתום על החוזים ולהוציא את העסקה לפועל. קצב המכירות צפוי לרדת בעקבות דעיכת קצב ההגרלות: מבין תשע הגרלות מחיר למשתכן, שרוב הזוכים בהן כבר חתמו על חוזים, התקיימו רק שתיים בשנה האחרונה, ובהן זכו כ-8,000 רוכשים. בשלב זה לא ידוע על הגרלות נוספות.

_OBJ

השפעת מחיר למשתכן היתה חזקה ביותר בערים הקרובות יחסית לתל אביב, שבהן נמצא מלאי מספיק של קרקעות ממשלתיות שניתן היה למכור במחיר הנמוך בשיעור ניכר יחסית למחיר השוק, בין השאר בערים מודיעין, רחובות, יבנה וראשון לציון.