"האשמות דומות הופרכו". בני הזוג נתניהו (צילום: AP)
לא נפרדים גם על המטוס | צילום: AP

ביום חמישי צפוי ראש הממשלה בנימין נתניהו, לצאת יחד עם רעייתו שרה לפריז על מנת להשתתף בטקס קבלת ישראל לארגון ה-OECD ומשם ימשיך במטוסו אל מעבר לים לביקור מדיני בקנדה.

רוצים לקבל עוד עדכונים חמים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק


עקב דרישת לשכת ראש הממשלה לצייד את המטוס במיטה זוגית ולא להסתפק בכיסאות מחלקה ראשונה כפי שהיה נהוג בטיסות קודמות, תשכור לשכת ראש הממשלה מטוס מדגם 767, בעלות הגבוהה ב-310 אלף דולר מעלות טיסה במטוס 757, שאינו נושא מיטה. עלות הטיסה הכוללת נאמדת במיליון ו-300 אלף דולר.

גורמים בענף התעופה הרימו גבה לנוכח התעקשות לשכת ראש הממשלה על התקנת המיטה, שכן הטיסה הטראנס אטלנטית לקנדה תהיה קצרה יותר שכן ראש הממשלה יגיע ישירות מאירופה, ובעיקר בשל העובדה כי הוא נוחת במהלך יום שישי, כך שיוכל לנוח בסוף השבוע במלון בקנדה.

ביום שישי בבוקר הוציאה לשכת ראש הממשלה מכרז לחברות התעופה הישראליות ובו ביקשה לקבל הצעות מחיר לנסיעת ראש הממשלה לפאריז ולקנדה. החברות נדרשו להעביר את הצעותיהן עד לשעה 12 בצהריים של אותו היום. המכרז כלל דרישה לטיסה עם עצירת ביניים בפריז.

בשלב מאוחר יותר ביקשה לשכת ראש הממשלה לעדכן את ההצעה והוסיפה לדרישות המכרז התקנת מיטה זוגית שתשרת את ראש הממשלה ורעייתו בטיסה. אל על וארקיע העבירו ללשכת ראש הממשלה הצעות להטסת ראש הממשלה ופמלייתו במטוס מדגם 757 תוך שהן מציינות שבמטוס יותקנו במיוחד עבור הטיסה הזו כורסאות מחלקה ראשונה של מטוס מדגם 747. אולם, משלשכת ראש הממשלה עמדה על הדרישה להתקנת מיטה במטוס, המטוס היחיד שעמד בדרישה זו הוא מטוס של חברת אל על, מדגם 767, שהוא מטוס גדול יותר ופחות חסכוני.

עלות ההצעה שהעבירה אל על עבור הטסת הפמליה במטוס זה היתה יקרה ב-310 אלף דולר מעלות ההצעות שהגישו אל על וארקיע קודם לכן, להטסת המשלחת במטוס מדגם 757, כך שעלות הטיסה התייקרה בכמעט שני מיליון שקלים.

תגובת לשכת ראש הממשלה

מלשכת ראש הממשלה נמסר בתגובה כי "ראש הממשלה בנימין נתניהו ייצא לפגישות מדיניות בפריס עם נשיא צרפת וראש ממשלת איטליה, ומשם ימשיך לביקור בקנדה שבו ינאם בפני הקהילה היהודית בטורונטו במסגרת אירועי 62 שנה לישראל וייפגש עם ראש ממשלת קנדה וצמרת הממשל המקומי".

"מר נתניהו מתוכנן לנחות חזרה בארץ בטיסה ישירה בלילה שבין יום שני 31 במאי ליום שלישי 1 ביוני. שעות אחדות לאחר מכן, ביום שלישי 1 ביוני, מתוכנן לו יום עבודה בירושלים שיכלול פגישות ודיונים. לפיכך הוחלט בלשכת ראש הממשלה לחכור מטוס מסוג 767, שמאפשר טיסה ישירה מצפון אמריקה לישראל, ולא מטוס מסוג 757 שמחייב חניית ביניים לתדלוק באירופה ויאריך את משך הטיסה.

כמו כן מטוס מסוג 767 יוכל להטיס בחזרה לארץ את כל הגורמים והציוד הנלווה, בשל גודלו, בעוד שמטוס מסוג 757 אינו יכול להכיל את כל האנשים והכבודה ויחייב גם שימוש בטיסות אזרחיות מקנדה לישראל. ההפרש בעלויות החכרת שני המטוסים עומד על 310 אלף דולר".

עם זאת, יצויין כי מטוס מדגם 757 נדרש לעצירת ביניים של כ-45 דקות עד שעה לתדלוק בטיסות טראנס אטלנטיות, אולם מכיוון שממילא מתכוון ראש הממשלה לעצור בפאריז על מנת להשתתף בטקס קבלת ישראל לארגון ה-OECD, הטיעון שמציגה לשכת ראש הממשלה מעורר תמיהה לנוכח העובדה שמדובר בעצירת ביניים קצרה אחת בלבד לתדלוק בדרך חזרה מקנדה.

לביקורו של נתניהו בפאריז צפויים להצטרף גם שר האוצר יובל שטייניץ, שר התמ"ת, בנימין בן אליעזר וסגניתו, אורית נוקד. למחרת טקס ההצטרפות ל-OECD צפוי נתניהו להמשיך לקנדה לארבעה ימים נוספים. ראש הממשלה צפוי לשוב לישראל ביום שלישי לפנות בוקר.