בניין דירות (ארכיון) (צילום: רויטרס)
פחות דירות חדשות | צילום: רויטרס

נמשך הקיפאון בשוק הנדל"ן: מסיכום הרבעון האחרון של 2011 של ענף הנדל"ן למגורים, שמפרסם הבוקר אגף הכנסות המדינה במשרד האוצר, עולה כי מספר העסקאות ירד בשיעור של 37% בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד.

מהדוח עולה כי בהשוואה לרמות השפל שנרשמו ברבעון הקודם הוסיף מספר העסקאות לרדת, בשיעור של כ-5%. בסיכום שנתי ירד מספר העסקאות בכ-17%. בנוסף רשמו מחירי הדירות החדשות ירידה של 4% ברבעון האחרון, בהשוואה לרבעון הקודם.

קיפאון בשוק הנדל"ן בישראל (צילום: חדשות 2)
קיפאון בשוק הנדל"ן בישראל | צילום: חדשות 2

צניחה של 55% נרשמה במכירת דירות חדשות בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד, כאשר באזור תל אביב מגיע שיעור הירידה ל-84%. "מאז פרוץ המחאה החברתית נרשמה רמת שפל היסטורית במכירת דירות חדשות בתל אביב", נכתב בסיכום.

מהנתונים עולה עוד כי חלה ירידה חדה של 51% ברבעון הרביעי ברכישת דירות להשקעה, בהשוואה לרמות השיא שנרשמו בתקופה המקבילה אשתקד. בסיכום שנתי ירד מספר הדירות שנרכשו להשקעה בשיעור של 30%.

יחד עם זאת עולה כי ברבעון הרביעי נבלמה הירידה החדה ברכישת דירות ע"י זוגות צעירים. בסיכום שנתי רשם פלח שוק זה ירידה של 25%. "מנגד, משפרי הדיור רשמו גידול של 15% במספר העסקאות, בין היתר בשל הנטייה גוברת שלהם לרכישת דירות יד שניה המתאפיינות במחיר נמוך מזה של דירות חדשות", מציינים באגף הכנסות המדינה במשרד האוצר.  

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק