ג'רמי לוין. כיהן כמנכ"ל טבע בחלק מהתקופה (צילום: רויטרס, חדשות)
מנכ"ל "טבע" ג'רמי לוין הודיע על התפטרותו | צילום: רויטרס, חדשות

המשבר בחברת טבע מחריף: לאחר שפורסם לראשונה בחדשות 2 על קרע בצמרת ענקית התרופות, בין המנכ"ל ג'רמי לוין ליו"ר הדירקטוריון פיליפ פרוסט, הודיעה היום (ד') החברה כי לווין עוזב את תפקידו. את מקומו ימלא איל דשא, המכהן כיום כסמנכ"ל בכיר ומנהל הכספים הראשי בחברה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בהודעה של חברת טבע נמסר כי דירקטוריון החברה הגיע להסכמה עם ד"ר ג'רמי לוין, שלפיה הוא יסיים את תפקידו כנשיא ומנכ"ל החברה ומינה את איל דשא כממלא מקום באופן זמני. הדירקטוריון הקים ועדה, שתתחיל מיידית בהליך איתור מחליף קבוע.

ד"ר פיליפ פרוסט, יו"ר דירקטוריון טבע, אמר: "בשם כל הדירקטוריון, אני רוצה להודות לד"ר ג'רמי לוין על תרומתו המשמעותית לטבע במהלך השנתיים האחרונות. הדירקטוריון וצוות ההנהלה מחויבים לחלוטין ליישום האסטרטגיה של טבע, הכוללת פיתוח תרופות חדשות, ביצוע רכישות אסטרטגיות, הקמת מיזמים משותפים וההאצה המתוכננת של תכנית הפחתת העלויות של החברה".

לוין עצמו אמר כי "מאז שהצטרפתי לטבע, ביצענו התקדמות אדירה בהתוויית מסלול חדש עבור החברה. אני מאחל לחברה ולעובדיה, אותם אני מעריך עמוקות, הצלחה מלאה. אני נושא עיניי להגשים הזדמנויות חדשות אשר בהן אוכל להמשיך ולרתום את ניסיוני ולתרום להתפתחותה של תעשיית הפרמצבטיקה העולמית".

חברי ההנהלה שלחו מכתב חריף

"יש לי את מירב הביטחון ביכולתה של הנהלת טבע ועובדיה להגשים את יעדינו ולהוציא אל הפועל את האסטרטגיה אשר התווינו עבור החברה," אמר אייל דשא, שמכהן בטבע למעלה מ- 12 שנה, כולל בחמש השנים האחרונות כמנהל הכספים הראשי של החברה. "עמיתיי להנהלת טבע ואני נמשיך להוביל את החברה לביצועים ותוצאות, תוך שיתוף פעולה מלא מצד דירקטוריון החברה, למען המטופלים שלנו, בעלי המניות, הלקוחות והעובדים."

חברת טבע נמצאת בשיאו של גל פיטורים וסגירת מפעלים כחלק מתהליך הבראה כפי שמכנים זאת בחברה. גורמים בחברה טענו כי במהלך השבועות האחרונים חלו עימותים בצמרת ההנהלה לבין הדירקטוריון.

על פי אותם גורמים, בשבועות האחרונים התגלעו חילוקי דעות חריפים מאוד בין יו"ר הדירקטוריון, פיליפ פרוסט למנכ"ל לוין. כבר שבועות ארוכים שבין השניים לא מתקיימות פגישות עבודה. המתיחות הגיעה לשיאה בשבוע שעבר, כשחברי ההנהלה הבכירה בטבע העבירו מכתב חריף מאוד לדירקטוריון.

חברי ההנהלה כתבו כי "למרות שאנחנו נמצאים בשלבים ראשונים ביישום האסטרטגיה של טבע, היעדר אחידות בין הדירקטוריון למנכ"ל מסכן את היכולת שלנו לבצע את השינויים הנחוצים. אנחנו מכירים במחויבות של חברי הדירקטוריון לבעלי המניות למרות זאת אנחנו דוחקים בדירקטוריון לשקול מחדש את ההתערבות שלו במהלך העסקים היום יומי שלדעתנו הפכה לשכיחה בחודשים האחרונים ומונעת מההנהלה את היכולת לנהל את טבע בצורה יעילה".

"פרוסט מנסה לדחוק את רגליו של לוין"

"הפרעה כל כך משמעותית להנהלה בזמן הזה", ציינו חברי ההנהלה, "עלולה לשים את החברה כולה בסיכון". בין היתר מה שמוסיף למתיחות זה אותו תהליך התייעלות בחברה, שבעקבותיו יפוטרו מאות עובדים. ניתן להבין כי הדירקטוריון היה מעוניין להמשיך בתהליך כפי שהובא לאישורו במתכונת הראשונית בלי התפשרויות, אך בהנהלה יש מי שחושבים שהמציאות כן מחייבת התאמות כמו הדיונים עם עופר עיני.

מקורביו של לוין טענו אז כי פרוסט מנסה לדחוק את צעדיו בחברה ומנסה להוציא אותו החוצה. לדבריהם, בימים האחרונים לוין אף שוקל להתפטר מהחברה אם ההתנהלות הזאת תימשך.