התחזיות מתאמתות: מאגר הגז הענקי "לוויתן" מכיל כ-16 טריליון רגל מעוקב של גז טבעי. כמויות הגז ב"לוויתן" התקבלו על בסיס תוצאות ראשוניות של מבחני ההפקה, שבוצעו בימים האחרונים. מדובר בכמות הכפולה מזו שנמצאה בתגלית "תמר". מדובר בתגלית הגז הגדולה ביותר בעולם בעשור האחרון.

מחר בשידור חי: יום הדין של הנשיא לשעבר קצב

התוצאות מתפרסמות חודש בדיוק לאחר שהשותפות הישראליות בקידוח, דלק קידוחים דיווחו על מציאת סימני גז טבעי בשכבת המטרה, הנמצאת בעומק של כ-5,100 מטרים. כמות הגז שנמצאה מוערכת ב-453 מטר מעוקב ששוויו מוערך ב-45 מיליארד דולר.

מנכ"ל דלק אנרגיה ואבנר חיפושי נפט, גדעון תדמור, אמר בתגובה: "התוצאות הן בשורה משמחת למשק האנרגיה בישראל ובעלות משמעות כלכלית ואסטרטגית עצומה", לדברי תדמור. הוא הוסיף ואמר כי שני אתרי הקידוח, "תמר" ו-"לוויתן" הם "העוגן של כל תחום חיפושי הגז בישראל", לדבריו.

קידוח "לויתן 1" ימשיך כעת אל עבר שכבת המטרה השנייה, העשויה להכיל נפט. השכבה נמצאת בעומק של כ-5,800 מטרים ועל-פי אומדני נובל קיימת הסתברות של 17% כי היא מכילה נפט בכמות השווה ל-3 מיליארד חביות. תוצאות ראשוניות משכבה זו אמורות להתפרסם במהלך פברואר.

מנכ"ל רציו: "יום חג לעם ישראל"

מנכ"ל רציו, יגאל לנדאו, אמר בתגובה כי החברה מקבלת בשמחה ובסיפוק את הניתוח הראשוני של נתוני קידוח "לוויתן": "הנתונים של נובל אנרג'י מאשרים מעל לכל ספק, ובהתאם לציפיותנו, את מציאותו של מאגר גז ענק במבנה לווייתן", אמר לנדאו. "אנו שמחים שסוף סוף הסיכון השתלם, אחרי 20 שנה של פעילות בתחום חיפושי האנרגיה", דברי לנדאו.

רציו ממשיכה בימים אלה בפענוח הסקרים הסיסמיים משטח "גל", הנמצא מדרום למאגר "לוויתן". לנדאו ציין בהקשר זה, כי "אנו משוכנעים כי אם יימצאו מקורות אנרגיה גם בשטח רישיון 'גל' יוכלו המשקיעים ליהנות מפירות השקעתם, ביחד עם המדינה והציבור, על פי כללים מוסכמים וראויים".

שר התשתיות עוזי לנדאו: "יום חשוב למשק"

שר התשתיות התייחס לתגלית ואמר: "היום קיבלנו את הבשורה האנרגטית החשובה ביותר מאז הקמת המדינה, שבאופן ודאי תביא ברכה ותשפיע משמעותית על תחומים רבים בישראל", דברי לנדאו. "זהו יום חשוב למשק הישראלי ולכלכלת ישראל. ישראל יכולה להפוך באמצעות התגלית לספקית גז באזור הים התיכון".

עוד הוסיף השר ואמר: "אימות הנתונים מ'לוויתן' ערב הגשת המסקנות הסופיות של וועדת ששינסקי, מבהיר באופן חד-משמעי, כי הרווח הגדול ביותר יהיה של אזרחי ישראל", דברי לנדאו.

רוצים לקבל עדכונים שוטפים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק