יצחק בוז'י הרצוג, שר הרווחה (תמונת AVI: יוסי זילברמן, חדשות)
שר הרווחה יצחק הרצוג, ארכיון | תמונת AVI: יוסי זילברמן, חדשות

באים לקראת מפוטרי המשבר הכלכלי: על רקע הפיטורים הגוברים במשק וההאטה הכלכלית הנחה היום שר הרווחה, יצחק (בוז'י) הרצוג את הביטוח הלאומי לגבש תוכנית חירום הכוללת צעדים והצעות להקלה בתחום זכאות דמי האבטלה. התכנית תוצג בשבוע הבא ותהייה בה התייחסות מיוחדת לעובדים מהפריפריה ולעובדים ברמות הכנסה נמוכות.

"תנאי הזכאות לאבטלה הוחמרו מאוד בתקופת נתניהו בהשוואה למקובל במדינות מפותחות אחרות בעולם. אחד מיעדיו של הביטוח הלאומי הוא לעמוד באתגרים הכלכליים-חברתיים הניצבים בפתחנו", אמר שר הרווחה והוסיף כי בדיוק בשביל זה יש רשת ביטחון לאזרחים, למצבי משבר בישראל.

דוח של בנק ישראל מצביע על כך שישראל היא בין המדינות הקשוחות ביותר בתנאים לקבלת דמי אבטלה. לדברי שר הרווחה, דמי האבטלה נותנים היום רשת ביטחון למפוטר בממוצע עד שישה חודשים. התוכנית שמשרדו מגבש "תותאם לגל שאנו נמצאים בתוכו ותיתן מענה להגמשת הזכאויות", אמר השר וציין כי משרד הרווחה ינהל על התוכנית משא ומתן גם עם משרד האוצר וינסה לזכות בגיבוי הממשלה.

נמשכים הפיטורים במשק

החלטתו של הרצוג התקבלה יממה לאחר שחברת האבטחה הגדולה "משמר" פיטרה את 700 עובדיה. בשל המצב בשוק נקלעה החברה לקשיים שלא תוכל לעמוד בהם והודיעה אתמול לעובדים על פיטוריהם.

בשבוע שעבר פיטרה חברת הליסינג "דוֹרנט" פיטרה 60 מתוך 95 עובדים שלהם. חברת השכרת הרכב יורופקאר פיטרה 20 עובדים מתוך 70 עובדיה בישראל, וחברת המכשור הרפואי לומניס פיטרה 40 מעובדיה בישראל.