חייבים לגבות תשלום אישי מראשי הטרור
"שני בני הזוג שירתו? 90% משכנתא" | צילום: AP, חדשות

שר החוץ אביגדור ליברמן התייחס היום (ב') לפתרונות שמציע שר האוצר לפיד בתחום הנדל"ן והביע תמיכה במתן הטבות ליוצאי צבא. "אני לא רואה שום סיבה למה לא ייתנו לשני אנשים ששירתו בצבא ועובדים משכנתא של 90%", אמר ליברמן בכנס השנתי של לשכת רואי החשבון באילת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"מעבר לסיסמאות, מדינה חייבת לאותת מי נמצא בסדר עדיפויות שלה ומי נהנה מעדיפות והטבות", אמר ליברמן. "בתחום הנדל"ן זה הפך לוויכוח סוער, אבל נראה לי שיש פתרון פשוט - חייבים אותת ולומר בקול רם שקודם כל חייבים לדאוג לשכבת אוכלוסייה שנתנה הכל ושירתה את המדינה והאומה. אלה ששירתו בצבא ושני בני הזוג עובדים צריכים להיות בעדיפות עליונה".

"לרוב הזוגות אין את ההון הראשוני למשכנתא", אמר השר ליברמן, שניסה להציע פתרון לסוגיה. "תיקח 2.5% ריבית אבל תעמיד 90% על משכנתא. בנק ישראל צריך לאפשר את זה ולדעתי אנחנו פותרים פה את רוב הבעיות בדרך מאוד פשוטה. אם נאפשר לזוגות 90%, אז כל זוג יכול להביא 10% וזה יכול להביא פתרון לבעיית הדיור בישראל".

בניין דירות (ארכיון)
כוח עבודה מחו"ל - הפתרון לבעיות הבנייה? | צילום: רויטרס

"אני מסכים ומוכן לקבל כל דבר וכל פתרון, כולל פטור ממע"מ, סיוע למשתכן ומחיר מטרה", הוסיף יו"ר ישראל ביתנו, "אבל אלה דברים לא פשוטים ומורכבים ולפני ששואלים איך מטפלים בביקוש לדירות, צריך לטפל בהיצע".

בנאומו קרא ליברמן לסייע בבעיית כוח האדם בענף הבנייה על ידי כוח עבודה מחו"ל. "אחד המקומות הצרים, צוואר בקבוק משמעותי, זה קודם כל כוח אדם בענף. אני מקווה שנוכל להגיע עם ממשלת סין להסדר ולפתור את בעיית העובדים בהקדם".