57 מיליון ש"ח בשנה. פרס במעון הנשיא (צילום: חדשות 2)
57 מיליון ש"ח בשנה. פרס במעון הנשיא | צילום: חדשות 2

עשרות מיליוני שקלים בשנה למימון מוסד הנשיאות: כחודש לאחר שפורסם פירוט ההוצאות של מעון ראש הממשלה, נחשפות היום ההוצאות של בית הנשיא בשנה החולפת. על פי הנתונים, שפורסמו במסמך מפורט שהגישה לשכת פרס לתנועה לחופש המידע, סך הוצאות בית הנשיא ב-2013 נאמד בכ-57 מיליון שקלים מכספי משלם המסים הישראלי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בסך הכל הוקצו 55 מיליוני שקלים להוצאות הקשורות ללשכת נשיא המדינה והנשיא עצמו ו-2 מיליון שקלים נוספים למימון תקציבים המיועדים לבני המשפחות של נשיאי המדינה הקודמים. רוב הוצאות התקציב של מוסד הנשיא, כ-11 מיליון שקלים, הושקעו בשנה האחרונה על "תפעול": סעיף הכולל בתוכו טקסי קבלת פנים ואירוח מנהיגים מכל העולם, אירועים וטקסים לחברה הישראלית, בדיקות בטיחות וכיבוי אש, ביטוחים וחשבונות שוטפים.

פרס ואובמה (צילום: לע"מ)
11 מיליון ש"ח על אירוח מנהיגים וטקסים | צילום: לע"מ

"פרס לא לן במעון פרטי כדי לחסוך בהוצאות"

8 מיליון שקלים מתקציב הנשיא הושקעו ב-2013 בביקוריו הרשמיים של פרס ברחבי העולם. בלשכת הנשיא הבהירו כי 50% מתקציב זה הן הוצאות אבטחה מחמירות - זאת בהתאם להוראות השב"כ. 4 מיליון שקלים נוספים מוקצים לביטחון ואבטחה שוטפים במעון הרשמי של נשיא המדינה, כולל ציוד ותשתיות אבטחה. קרוב למיליון שקלים מהתקציב הוקצו לשיפוצים במעון הרשמי וכמיליון וחצי להוצאות רכב. כ-870 אלף שקלים הוקצו להוצאות מחשוב.

חשד לשחיתות בבית הנשיא (צילום: חדשות 2)
ירידה של 8% בהוצאות ב-2013 | צילום: חדשות 2

למרות ההוצאות הגבוהות, מדובר בירידה של כ-8% בתקציב נשיא המדינה בהשוואה לשנה הקודמת (סה"כ צמצום של 5 מיליון שקלים בתקציב, מ-62 מיליון שקלים ב-2012 ל-57 מיליון במהלך 2013). ברוב הסעיפים לא נרשמה חריגה בתקציב שהוגדר. מלשכת פרס אף הוסיפו כי הנשיא לא משתכן במעון פרטי במהלך סופי שבוע על מנת לחסוך בעלויות הגבוהות הכרוכות בכך - ולן במעון הרשמי בבית הנשיא.

הנתונים הועברו מבית הנשיא בעקבות בקשתו של הסטודנט דרור שמש, מהקליניקה לחופש המידע שמפעילה התנועה לחופש המידע בבית הספר למשפטים במכללה למנהל.

מלשכת נשיא המדינה נמסר בתגובה: "בכל שנה, חשבת בית הנשיא מפרסמת, כחלק משקיפות בית הנשיא והזכות לחופש המידע, את תקציב בית הנשיא לשנה החולפת. את המידע העברנו הן למשרד האוצר והן לתנועה לחופש המידע אשר הוציאה על כך הודעה מפורטת לתקשורת כפי שמתבצע כל שנה וכלפי כל משרדי הממשלה. מהנתונים עולה כי חלה ירידה של למעלה מ8% בתקציב בית הנשיא בשנת 2013 לעומת 2012 וכמו כן עלה כי הנשיא פרס קיבל החלטה שלא לעשות כל שימוש בדירתו הפרטית בתל אביב ולהתגורר גם בסופי השבוע במשכן הנשיא, מה שחסך מיליוני שקלים בשנה לקופה הציבורית".