שיעור הגידול בתקציב 2009-2010 יעמוד על 1.7% - כך הוחלט היום בישיבת הממשלה. בתום הישיבה אישרו שרי הממשלה את מתווה האוצר: 20 שרים הצביעו בעד ההחלטה. על פי הנתונים שנמסרו בישיבה, תקציב 2009 יעמוד על 243.5 מיליארד שקל (לא כולל מימון האשראי) ואילו הגרעון יעמוד על כ-6% (44.8 מיליארד שקל).

הממונה על אגף התקציבים באוצר, רם בלינקוב, אמר בישיבה, כי ב- 2009, שבה צפויות הכנסות ממסים של 170 מיליארד שקל (32 מיליארד שקל פחות מהתחזית הקודמת), לא תוכננו קיצוצים. מנגד, ב-2010, מתכנן האוצר קיצוץ של כ-14 מיליארד שקל.

בישיבה התגבשה חזית נגד הקיצוץ הצפוי בתקציבי המשרדים ובעד פריצת מסגרת ההוצאה. חמשת שרי מפלגת העבודה ושר החינוך, גדעון סער, הנמנים על המתנגדים למתווה האוצר, תבעו להרחיב את הגירעון ולהימנע מפגיעה בשירותים חברתיים ובביטחון.

ברק: להגדיל את הגרעון

שר הביטחון, אהוד ברק, רמז בפתח הישיבה כי העבודה לא תצביע בעד אישור התקציב אם לא תוגדל תקרת ההוצאה. "אנחנו משוכנעים שיש הכרח להגדיל גם את תקרת ההוצאה באופן ניכר וגם את הגירעון, על מנת לאפשר להתמודד עם האתגרים הגדולים גם בתחום המשבר הכלכלי, שעוד לא הגיע לארץ במלוא עוצמתו, גם בתחום הביטחון וגם בתחומים נוספים", אמר ברק.

שר הביטחון הוסיף: "מפלגת העבודה לא תוכל לקבל מסגרת, שבה אין פתח להרחבת התקציב". מנגד, באוצר סבורים כי נקיטת גישה לא שמרנית ולא זהירה שתפרוץ את המסגרות תהיה מסוכנת.

הפעם אישרה הממשלה הרחבת תקציב דו-שנתי. התקציב לשנה הבאה צפוי לעמוד על 318.4 מיליארד שקל. הגרעון התקציבי, 41.6 מיליארד שקל ב-2010, גוזר גרעון בשיעור של כ-5.5% מהתוצר - אשר הממשלה תידרש לביצוע הפחתות תקציביות בהיקף 14 מיליארד שקל כדי לממנו.

שטייניץ: "הממשלה גילתה אחריות ובגרות"

שר האוצר, ד"ר יובל שטייניץ, אמר בתום ההצבעה: "הממשלה גילתה היום אחריות ובגרות. משמעות ההחלטה היא שהממשלה תמשיך להגדיל את היקף ההוצאות שלה גם בתקופה של האטה חריפה בפעילות הכלכלית של המשק, זאת כאשר היא סופגת את הירידה החדה הצפויה בהכנסות ממיסים, בשעה שהגירעון התקציבי הינו מהגבוהים בקרב מדינות בסדרי הגודל של ישראל".

עוד אמר שטייניץ כי "היקף הגרעון לשנים 2009-2010 יעמוד על כ- 86 מיליארד שקל. ישנה חשיבות רבה לכך שהממשלה אישרה את תוואי הגירעון הפוחת לטווח ארוך עד שנת 2014. מדובר בהחלטה שמשדרת לשווקים בארץ ובעולם מסר ברור על כוונותיה של הממשלה לפעול לרמת גרעון נמוכה ולפעול להמשך צמצום החוב הלאומי של ישראל".

בתגובה להחלטת הממשלה אמר ח"כ אופיר פינס (עבודה): "מה שאמרנו בהתנגדותנו להיכנס לממשלה הוכח היום ובגדול: אין לשרי העבודה כל השפעה בממשלה. כל ההבטחות למפלגת העבודה על הגדלת מסגרת התקציב נעלמו ברגע האמת כלא היו, ועכשיו שרי העבודה יאלצו להצביע בכנסת בעד תקציב המנוגד באופן מובהק לעמדת מפלגת העבודה. אני מקווה שעכשיו שרי העבודה יתפקחו, ויבינו שטעו והטעו."

בנימין נתניהו וסילבן שלום בישיבת ממשלה (צילום: חדשות 2)
נתניהו בישיבת הממשלה, הבוקר | צילום: חדשות 2

נתניהו: תקציב אחראי יבלום את האבטלה

"אם נעביר תקציב אחראי נצליח לבלום את האבטלה" - כך אמר הבוקר ראש הממשלה בנימין נתניהו, בפתח ישיבת הממשלה השבועית. "כל המדינות מרגישות את המשבר, ואנחנו נרגיש אותו יותר", הוסיף.

"עשרות אלפי ישראלים פוטרו ורבבות אחרים חוששים מכך", פתח נתניהו את הדיון הסבוך בנושא קיצוצים נרחבים בתקציב, שהעלה שר האוצר יובל שטייניץ. "אנו מחויבים לעשות מה שביכולתנו כדי לעצור את התפשטות האבטלה".

שר הביטחון אהוד ברק כבר הספיק הבוקר להתנגד לקיצוץ הצפוי במשרדו. גם שרי מפלגת העבודה צפויים להתנגד להצעת נתניהו.

בחודש שעבר הציגו ראש הממשלה נתניהו ושר האוצר שטייניץ את עיקרי התכנית הכלכלית לפתרון המשבר במשק. שמה של התכנית - "בלימה ותנופה", והיא הוצגה במסיבת עיתונאים מיוחדת.

הווידאופדיה: בנימין נתניהו

הנגיד: "עוד לא הגענו לשפל המיתון"

נתניהו מציג: כלכלת ישראל - המושל והנמשל