השריפה בכרמל
כ-50 אלף דונם של חורש עלה באש | צילום: רויטרס

השריפה עדיין משתוללת ביערות הכרמל, אך כבר ניתן לאמוד את הנזק הכלכלי הכבד שהיא גרמה.

שיקום היערות, הבתים והרכוש מגיעים לכ-980 מיליון שקלים, והנזקים הישירים מהשריפה הכוללים את שיקום הבתים, עלות פעולות הכיבוי ושיקום היער בטווח הקצר מוערכים בכ-700 מיליון שקלים - נתונים שהביא היום העיתון "מעריב".

בנוסף לנזקים אלו מחשבים גם את הנזקים העקיפים כמו הפסד ימי העבודה של התושבים, ההפסדים של העסקים באזור - כמו חוות הרוכבים והחי-בר, והפסדי ההכנסות של בתי המלון באזור חיפה, כל אלו נאמדים בעוד כ-280 מיליון שקלים.

על פי הנתונים, עלות שיקום החורש לטווח הרחוק נאמד בין 65 ל - 155 מיליון שקל. אבירם צוק מקק"ל מסביר כי "נשרפו כ-45 אלף דונם של שטח מיוער, אך מתוכם רק 8,000 דונם זהו יער נטוע. עלות נטיעה של דונם אחד, לפי צוק, היא 3,000 שקלים, אך ברוב השטח צפוי להיות חידוש טבעי של החורש ולא נטיעות".

צוק מציין כי גם לחידוש הטבעי של היער ישנה עלות כספית כיוון שאחרי שריפה כזו מתקיים פיזור מאסיבי של זרעי האורנים אשר יש לדלדל אותם. האש ממיסה את השרף על האצטרובלים שנפתחים ומפזרים את הזרעים לכל עבר. כדי שלא ייווצר חורש עמוס וצפוף על אנשי קק"ל לדאוג לדילול הזרעים בשטח. עלות דילול שכזה נאמד בכ-1,500 שקל לדונם, אך פעולה זו תתבצע רק בעוד כחמש שנים מהיום.

צוק מעריך כי פעולות השיקום יארכו כעשר שנים. אחת הפעולות הראשונות שעל אנשי קק"ל לבצע היא הוצאת העצים השרופים מהשטח כדי לאפשר את החידוש הטבעי של החורש. לפעולת הפינוי לא תמיד יש עלות כספית כיוון שהקבלנים העושים שימוש בעצים אלו, מפנים אותם ללא תשלום.

את עלות השיקום של הבתים קשה עדיין להעריך מסביר קובי צרפתי, יו"ר הועדה האלמנטרית של סוכני הביטוח, אך ניתן לומר בכלליות כי ביטוח דירה סטנדרטי כולל פיצוי על עלות הבניה שעומד על 1,000 דולר למטר, אך אינו כולל את עלות שיקום הקרקע.

בנוסף, הביטוח כולל את שיקום הנזקים של הרכוש ודיור חליפי. שכר דירה ממוצע עומד על כ-4,000שקלים לחודש וזה הסכום שרוב חברות הביטוח משלמות עבור דיור חליפי. ביטוח תכולה ממוצע של דירה נאמד בכ-300 אלף שקלים ואם אכן הדירה נהרסה קליל וכל התכולה שבה נשרפה זהו הסכום שמשפחה תקבל תוך זמן קצר.לאזרחים המשלמים משכנתא, לרוב תנאי הביטוח מעט שונים, אך ביטוח המבנה לרוב כולל גם פיצוי על נזקי העשן.


ניתן לפנות למוקד של איגוד סוכני הביטוח כדי לקבל ייעוץ והכוונה בטלפונים:

054-4498585
054-2210107
054-4939430

רוצים לקבל עדכונים נוספים על השריפה הגדולה? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

 האסון בכרמל - סיקור מיוחד:

41 הרוגים באסון הכרמל

מטוס הכיבוי האמריקני "סופר טנקר" מעל הכרמל

3 חשודים נוספים בניסיונות הצתה נעצרו ע"י משטרה

אביו של הכבאי שנספה באסון זועם: "שלחו את הבן שלי להתאבד"

כך פועלת "הרכבת האווירית" בכרמל

עד ראייה: "ניתן היה למנוע את אסון האוטובוס"

שלמה ארצי חוזר לביתו שבעין הוד

צפו: כך עוקבים בחפ"ק אחרי התקדמות האש