אילוסטרציה (צילום: חדשות 2)
1,631,000 נפשות עניות בישראל | צילום: חדשות 2

418 אלף משפחות עניות בישראל - זה הנתון שמפרסם היום המוסד לביטוח לאומי. החדשות הטובות: מדובר בירידה של חצי אחוז ביחס לדוח הקודם. החדשות הרעות: הדוח מתייחס לתקופה שבין יולי 2007 ליוני 2008 בלבד ולמעשה לא משקף את המשבר הכלכלי העמוק שפגע בישראל כמו גם בשאר העולם. עוד סיבה לדאגה היא שהדוח גם לא כולל את הלחימה בעזה והשפעותיה בעיקר על תושבי הדרום.

על פי הדוח, כמעט שליש מאזרחי ישראל הם עניים. 31.8% שהם 1,631,000 נפשות עניות ולא פחות מ-777,400 ילדים עניים. נתון פסימי נוסף מתייחס לא למספר העניים אלא לחומרת העוני. עומק העוני וחמרתו עלו בכ-2% בהשוואה לשנה שקדמה לה, וזה כאמור ללא השפעות המשבר הכלכלי.

בפילוח פרטני יותר ניתן למצוא מגמות מעניינות. מצבם של הקשישים,העולים והמשפחות הצעירות כמו גם של האוכלוסייה הערבית השתפר במקצר. לעומת זאת, מצבם של משפחות שבראשן עומדת אם-חד הורית או עוסק עצמאי התדרדר. 

שר הרווחה יצחק (בוז'י) הרצוג (צילום: יוסי זילברמן - חדשות 2 באינטרנט)
השר יצחק הרצוג. המיתון יבוא לידי ביטוי בדוחות הבאים | צילום: יוסי זילברמן - חדשות 2 באינטרנט

"אנו צופים כי המיתון, שנוצר בין היתר בשל גזירות ומדיניות כלכלית מסוכנת שהופעלה בעבר, יבוא לידי ביטוי בממצאי דוח העוני של המחצית השנייה של שנת 2008", אומר שר הרווחה והשירותים החברתיים, יצחק הרצוג שער לעובדה כי הנתונים המפורסמים היום אינם ממש רלוונטיים.

מנכ"לית המוסד לביטוח לאומי, אסתר דומיניסיני מעדיפה להסתכל על חצי הכוס המלאה של הדוח ומוסרת שנתונים אלה מלמדים "שהתערבות בתחום החברתי והצבת יעדים לצמצום ממדי העוני והפערים החברתיים החלו להניב פירות, אך עוד הדרך ארוכה".