מה עושים עם כל כך הרבה כסף? גייטס (צילום: רויטרס)
ביל גייטס. הכי עשיר בעולם | צילום: רויטרס

793 זכו בכבוד להיכלל ברשימת האנשים העשירים בעולם שפרסם הלילה המגזין "פורבס". אך היום, בעיצומו של המשבר הכלכלי, זוהי נחמה קטנה מאוד. עשירי העולם איבדו לא פחות מ-23% מהונם מאז תחילת המשבר.

שוק הבורסה המתמוטט סייע למקים מיקרוסופט, ביל גייטס, לכבוש מחדש את המקום הראשון אותו הפסיד בשנה שעברה למשקיע וורן באפט. הונו של גייטס הצטמצם ב-18 מיליארד דולר, ועכשיו נשארו לו "רק" 40 מיליארד דולר. המשבר הכלכלי עלה לבאפט קצת יותר. באפט הפסיד לא פחות מ-25 מיליארד דולר והונו הנוכחי עומד על 37 מיליארד דולר בלבד. 

במקום השלישי על פי "פורבס" עומד בעל חברות התקשורת ממקסיקו - קארלוס סלים הלו - עם 35 מיליארד דולר. אחריו ניצב איש התוכנה האמריקני לורנס אליסון עם 22 מיליארד דולר. קניתם רהיט מאיקאה? סייעתם למייסד רשת הרהיטים השוודית, אנגבר קאמאפרד, לסגור את החמישייה הפותחת עם 22 מיליארד דולר.

לרשימה של פורבס אין ריח, כמו שנהוג להגיד על הכסף. חוואקין "שורטי" גוזמאן שמאייש את המקום ה-701 ברשימה הוא גם במקרה האיש המבוקש ביותר במקסיקו. "שורטי" אחראי למאות מקרי מוות סביב מלחמות הסמים במדינה, אבל יש לו לא פחות ממיליארד דולר.

הזווית הציונית

גם ישראל לא נפקדת מהרשימה. הישראלי הממוקם במקום הגבוה ביותר ברשימה הוא סמי עופר הניצב במקום ה-132. סטף וורטהיימר כובש את המקום ה-164 עם הון שמוערך ב-3.5 מיליארד דולר. שרי אריסון מחזיקה במקום ה-234 עם 2.7 מיליארד דולר וארנון מילצ'אן במקום ה-334 עם שני מיליארד דולר.

רוב ההון העולמי מרוכז בארצות הברית. היבשת השנייה בעושרה היא אירופה. רוב אוכלוסיית העולם חיה באסיה, אך רק חמישית מההון העולמי מרוכז שם.

הנשים נדחקות קצת מהרשימה יחסית לשנה שעברה. 77 נשים מאכלסות את הרשימה של "פורבס". בשנה שעברה הנציגות הנשית עמדה על 99 מיליונריות. עוד מסתבר כי גיל הזהב באמת שווה זהב. הגיל הממוצע של המיליארדרים עומד על 63.7.