הנגיד פישר, הבוקר (צילום: יוסי זילברמן, חדשות)
הנגיד פישר עם שר האוצר בר-און, אמש (חדשות 2) | צילום: יוסי זילברמן, חדשות

ראש הממשלה אהוד אולמרט הנחה אמש את נגיד בנק ישראל סטנלי פישר, ואת שר האוצר רוני בראון להגיע להסכמה סביב רשת הביטחון לקרנות הפנסיה ולקופות הגמל. צוותים של האוצר, בנק ישראל, ומשרד ראש הממשלה ייפגשו היום בניסיון להגיע להסכמה בנושא.

נגיד בנק ישראל, הפרופ' סטנלי פישר, כינס הבוקר מסיבת עיתונאים במהלכה הכריז כי הוא תומך בתוכנית שגיבש משרד האוצר. "תכנית האוצר היא תוכנית טובה בהתבסס על הנתונים, יישום רשת הביטחון תחזק את אמון הציבור בכלכלת ישראל ותשפר את סיכוייה להתמודד עם המשבר" אמר הנגיד.

פישר הציג את משנתו בכל הקשור למשבר והשפעתו על הכלכלה הישראלית. כבר בפתח דבריו ציין הנגיד כי "צפוייה האטה משמעותית במשק, כבר רואים את סימני ההאטה", והוסיף כי "כולנו רוצים לצאת נדיבים, אך גרעונות שהממשלה תיצור ישפיעו בעתיד על הרווחה, על החינוך ועל הביטחון".

הנגיד הוסיף וציין כי הוא תומך ברשת הביטחון על פי מתווה האוצר והוא מאמין שבפגישה בין נציגי משרד ראש הממשלה והאוצר יגושרו המחלוקות לטובת כל הנוגעים בדבר ובמיוחד החוסכים ואלו הקרובים לגיל פרישה. לבסוף הזכיר הנגיד את תקופת הבחירות הקרבה וציין בהקשר לכך כי הצעדים שצריכים להינקט חייבים להתחשב במצב המשק: "צריכים גם לחשוב על העתיד המשק ולא רק על התקופה הזו".

אתמול: קרב מכתבים בין האוצר ללשכת רה"מ

  אמש שלחה לשכת ראש הממשלה מכתב תגובה למכתבם החריף של בכירי האוצר שבו דרשו שלשכת אולמרט תפסיק להתערב בגיבוש רשת הביטחון, דבר שלטענתם נמצא בסמכות משרד האוצר.

במכתבם כותבים אנשי אולמרט :"אנו משוכנעים כי אם לא תוגש תכנית להגנה על החיסכון הפנסיוני עתה...כי אז, כאשר תוצג תכנית כזו, היא תהיה לא רלוונטית ולא יהיה כוחה להשיג את ההישגים המצופים ממנה".

במקום להמתין למשבר, יש למנוע אותו בהערכות מקצועית מתאימה וחובתנו להציע זאת. אמש במהדורה המרכזית תקף רוני בר און את התנהלותו של יושב ראש ועדת הכספים, אתמול, והכחיש שבכוונתו להתפטר מתפקידו.