פאניקה בבורסה בת אביב: מפולת שערים חדה במיוחד באחד העם הפסיקה את הפעילות היום לקראת סיום המסחר, בשלב שבו מדד המעו"ף צנח ב-11.1% לשפל של 4 שנים, מדד ות"א 100 ירד בשיעור דומה. מדד הנדל"ן איבד מערכו כ-15.5% והתל טק ירד ב-10.5%.

יום המסחר התנהל במגמה שלילית לאורך כל היום. למרות שבשלב מסוים התמתנו הירידות, ההחרפה במגמת הירידות שהגיעה לקראת סוף היום הדאיגה את כולם וכאמור, גרמה להפעלת "מנתק הזרם" האוטומטי ולהפסקת המסחר. בשעה 18:00 חודש המסחר בבורסה - בירידות מתונות הרבה יותר, שאפיינו את המסחר לאורך היום, לפחות עד הצלילה החדה של המניות. מדד המעו"ף נסגר בירידה של 4.9%, מדד ת"א-100 ירד ב-5.3%, הנדל"ן ירד ב-6.5%.

מבין המניות הבולטות: מניית כי"ל צללה ב-18 והחברה לישראל ב-19.2%, אפריקה ישראל ירדה ב-8.1% ומניית הריבוע הכחול נופלת ב-8.8%. מניית וריפון רשמה קריסה כללית עם ירידה של לא פחות מ-59%, זאת לאחר שהחברה הורידה את תחזית הרווח שלה לרבעון הבא.

"מישהו מכר 30 מיליון במכה - והפיל את השוק"

"מישהו גדול מאד עשה משחק בין האופציות למניות, ומכר סל של בין 30 ל-40 מיליון שקל ברגע אחד, ממש לפני הסיום במעין הוראת מכירה, ובעצם הפיל את השוק באופן שאוטומטית ניתק הזרם. המעו"ף נפל מרמות של 5%-6% שהיו עד לאותו רגע סבירות, ל-11% תוך רגע אחד. זה כנראה שורטיסט שמכר את כל השוק בלי שום אבחנה בין יקר לזול ועשה עסקה הפוכה דרך האופציות. לא יודע מה היתה הפוזיציה המקורית והאם הוא הרוויח, אבל הוא פירק את השוק" - כך תיאר אמיר כרמי מחדר העסקאות של בית ההשקעות "מיטב" את מה שהתרחש בבורסה בת"א ברגע שלפני הפסקת המסחר.

פתיחת המסחר בבוקר נדחתה במספר דקות לאחר שכבר בשלב הטרום-פתיחה היצעים בקרב המניות הגדולות לחצו את מדד המעו"ף והביאו לירידה של 3.6% בשערו.

גם בזירה העולמית התנהל הבוקר המסחר בירידות חדות שנרשמו במזרח אסיה, על רקע ירידה חדה בהיקף היצוא מיפן. אולם, את תחילתה של המפולת ניתן לשייך למסחר בוול סטריט, כשהבנק המרכזי האמריקני עדכן בחדות את תחזית הצמיחה של המשק הכלכלי הגדול בעולם ל-0%-0.3% בלבד ב-2008.

הדולר חוצה את רף ה-4 שקלים

במסחר במטבע חוץ: הדולר רשם התחזקות מול המטבע המקומי, והמטבע האירופאי נחלש מול השקל. נציין כי ברוב שעות היום, המסחר התנהל במגמת היחלשות השקל מול שני המטבעות הזרים המובילים, הדולר והאירו, ושני המטבעות אף חצו במסחר, כל אחד את הרף שלו - הדולר נסחר מעל 4 שקלים והאירו מעל 5 שקלים. הדולר עלה ב-0.731% ושערו היציג נקבע ב-3.998 שקלים. האירו ירד ב-0.032% ושערו היציג נקבע ב-5.0081 שקלים.

 

ברקע, כידוע, מרכזת עניין תוכנית החילוץ של האוצר למשק הישראלי. יו"ר ההסתדרות, עופר עיני, מאיים בשביתה כללית במשק אם התוכנית לא תספק רשת ביטחון לתוכניות הפנסיה וקופות הגמל.

הוכחה נוספת לטענותיהם עשויה לספק העבודה ש-20% מחסכונות הציבור בקרנות ההשתלמות התאדו מתחילת השנה. התשואות באוקטובר לבדו נעות בין 5.5%- לבין 12.6%. זאת, חרף טענתו של אריק פרץ, סגן בכיר לממונה על שוק ההון, שאמר כי "הציבור לא התרגל לתשואות השליליות".

המשבר מכה גם בענף תעודות הסל, וגם כאן 20% מנכסי הענף התאדו תוך חודשיים. הענף איבד באוקטובר כ-4 מיליארד שקל, מתוכם כ-1.1 מיליארד שקל בפדיונות. תעודות האג"ח ובעיקר התל-בונד קטנו ב-1.6 מיליארד שקל למרות הנפילות בשווקים, תעודות הסל המנייתיות דווקא גייסו 666 מיליון שקל, אך זה לא עזר - ונכסי האפיק ירדו ב-23% מאוגוסט.

עיני וברוש אם כן, לא מחכים לאוצר. היום נודע כי ההסתדרות מתכננת מסלול עוקף אוצר, לפיו יביאו לחקיקה של רשת ביטחון עבור קרנות הפנסיה וקופות הגמל. כך עולה מדברים שנשא היום יושב ראש ההסדתרות בכנס התעשייה הקיבוצית: עיני הבהיר כי ההסתדרות תכריז על סכסוך עבודה במשק אם האוצר לא יפרוס רשת ביטחון.

כאילו לא די בכך, בנק ישראל מוריד את תחזית הצמיחה למשק הישראלי ב-2009 ל-1.5%.
יצוין, כי במונחים של תוצר לנפש ותוצר ריאלי מדובר בצמיחה שלילית. זוהי הורדת התחזית השלישית בחודשים האחרונים לאחר שהתחזית האחרונה עמדה על 2.7%. המהלך נובע מהורדת תחזיות חדה לכל המדינות המפותחות.