יש משקיעים אך אין שוכרים (צילום: חדשות 2)
ירידה במחירי הדירות. ארכיון | צילום: חדשות 2

אחרי השיא במחירי הדירות ברבעון הראשון של השנה, במהלך הרבעון השני נרשמה ירידה ריאלית של 3.8% במחירים - כך עולה מנתונים שפרסם היום (ד') משרד השיכון על מחירים ריאליים של דירות ב-110 יישובים בישראל.

צפו בטבלת מחירי הדירות לפי ישובים

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לפי הנתונים, מחירי הדירות החדשות ירדו כ-10.5% ריאלית ומחירי דירות יד שנייה ירדו בכ-1.5% ריאלית ברבעון השני, בהשוואה לרבעון הראשון. בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד נרשמה יציבות במחירי הדירות, כאשר הדירות החדשות עלו בכ-1% ריאלית ודירות יד שנייה בכ-2%.

לפי ההערכות של האגף למידע וניתוח כלכלי במשרד הבינוי והשיכון, הירידה במחירי הדירות נובעת בין השאר מ"תיקון של השוק לרמת מחירים גבוהה וחריגה ברבעון הראשון של השנה. בנוסף, ייתכן כי שוק הנדל"ן מאמין בממשלה ה-33, שהתחילה את פעילותה בחודש מרס 2013 או לפחות נותן לה הזדמנות להוכיח את עצמה לאור צעדים שונים המתוכננים בתחום שיווק הקרקעות.

בערים רבות בארץ נרשמה יציבות במחירי הדירות החדשות, אך שיעור הירידה הארצי הגבוה מוסבר בשינוי בתמהיל הדירות: נתח גדול יותר של דירות קטנות וזולות יותר ושל דירות בפריפריה וגידול במשקל העסקאות של רוכשי דירה ראשונה מסך העסקות.

דירה מתחת למיליון שקל ב-40 ישובים

ברשימת מחירי הדירות לפי ישובים של משרד השיכון בולטת העיר ערד עם זינוק חד של 36% ברבעון השני בהשוואה לרבעון הראשון. המחיר הממוצע של דירה בערד עומד על כ-576 אלף שקל. מחירי הדירות בנצרת עלו ב-21% ל-763 אלף שקל. בקריית אונו נרשמה עלייה של 17% ל-1.87 מליון שקלים. גם שדרות בולטת עם עלייה של 17% ל-591 אלף שקל.

מנגד, בתל אביב נרשמה ירידה של 5.8% במחירי הדירות למחיר ממוצע של 2.1 מיליון שקל, ברמת השרון ירדו המחירים ב-12.6% ל-2.08 מיליון שקל, בשוהם נרשמה ירידה של 8.5%, בקריית מלאכי ירדו המחירים ב-12.7% וביבנה ירידה של יותר מ-5%.

ב-40 מתוך 110 הישובים הנסקרים של משרד השיכון ניתן למצוא דירה במחיר ממוצע של מתחת למיליון שקל, בדומה לרבעון הקודם. בשבעה ישובים המחיר הממוצע הינו מעל 2 מיליון שקל: אבן יהודה, אורנית, רמת השרון, רעננה, שוהם, תל-אביב ותל מונד.

"אין העמדת פנים שזה נעשה לטובת המדינה ", (צילום: רויטרס, חדשות)
שר האוצר לפיד | צילום: רויטרס, חדשות

לפיד: מחירי הדיור הם איום אסטרטגי

במקביל, שר האוצר יאיר לפיד התבטא בנושא, במהלך טקס חתימת ההסכם לפינוי שדה דב בת"א. "מחירי הדיור הם איום אסטרטגי על דור שלם במדינת ישראל ואנחנו נעשה הכל להוריד אותם", הוא ציין.

הוא הוסיף כי הממשלה הזו נחושה לעשות הכל כדי להוריד את מחירי הדירות: "זו ההבטחה שלנו לבוחרינו ואנו נקיים אותה. 230 מיליון שקל מתקציב רשות מקרקעי ישראל יופנו להסרת חסמים בשוק הדיור. מחירי הדיור הם איום אסטרטגי על דור שלם במדינת ישראל ואנחנו מטפלים בזה".

בהכנת הידיעה השתתף עזרי עמרם