ח"כ אחמד טיבי (ארכיון) (צילום: חדשות 2)
"ההחלטה נגועה באפלייה בוטה" | צילום: חדשות 2

דיור לכולם - חוץ מלחרדים וערבים? הבוקר (ג') פורסם כי שר האוצר יאיר לפיד החליט להטיל מע"מ של 0% על רכישת דירה עבור משפחות צעירות ועבור מי שאין לו דירה בבעלותו. התנאים המיוחדים, שיוצעו רק ליוצאי צבא, עוררו זעם במערכת הפוליטית, ובמפלגות החרדיות והערביות הגדירו את ההחלטה כ"אפליה פסולה". 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ח"כ אחמד טיבי (רע"מ תע"ל) טען כי החלטת לפיד "נגועה באפלייה בוטה שמדירה ערבים וחרדים בשל התנאי של שירות צבאי או לאומי", אמר. "לא נעבור על זה לסדר היום וניאבק בה כדי שההטבה תהיה שויונית לכלל האזרחים והזוגות הרוכשים דירה בפעם הראשונה". טיבי הצהיר על כוונתו לפנות ליועץ המשפטי לממשלה ולשר האוצר על מנת שיבטלו את הסעיף. ח"כ ג'מאל זחאלקה, יו"ר סיעת בל"ד, הצהיר כי התנאי הוא "גזעני ומפלה נגד זוגות ערבים. עם תוכניות כאלה קשה למצוא את ההבדל בין לפיד לליברמן"

ח"כ עיסאוי פריג' (מרצ) הגדיר את ההחלטה כ"ביצוע אומלל של רעיון נכון. במקום להטיב עם אוכלוסיות מופלות מוסיף לפיד לאפליה הקיימת נגד מגזרים בחברה הישראלית - ובראשם החברה הערבית". פריג' הוסיף כי לפיד מתעלם מהמגזר הערבי ו"מנסה לצבור עוד ועוד נקודות פופוליסטיות על גב הערבים והחרדים וכל מי שלא 'אחיו'".

ח"כ מיקי רוזנטל (העבודה) הגיב בזלזול על הצהרות משרד האוצר: "לפיד מהמר על העתיד שלכם, זו תכנית פוליטית ולא כלכלית, ואנחנו נשלם עליה". לדברי רוזנטל, התכנית רלבנטית רק לכ-8% מרוכשי הדירות, ולכן "לא יכולה להיות מהותית. רוזנטל העריך כי הצעד דווקא יוביל לעליית מחירים: "מחיר הדירות החדשות יזנק כי יהיה להן ביקוש רב".

עו"ד מנחם מושקוביץ, שמייצג את מפלגת "יהדות התורה" מסר כי ההחלטה "אפופה בריח של פופוליזם תקשורתי. מושקוביץ, שייצג את המפלגה השבוע בדיון בבג"ץ בנוגע למתחם הסינמה סיטי בירושלים, העריך כי "הדרה של אוכלוסיות גדולות בציבוריות הישראלית הינה אפליה פסולה אשר לא תעמוד במבחן משפטי".

"אין העמדת פנים שזה נעשה לטובת המדינה ", (צילום: רויטרס, חדשות)
קיבל את ההחלטה חרף ההתנגדות. לפיד | צילום: רויטרס, חדשות

"זה לא שוויוני, יוצאים קרחים מכאן ומכאן"

גם בקרב הציבור ההחלטה זכתה לביקורת, מכיוון שאינה מתייחסת לחלקים גדולים בציבור: דרור (31) מתל אביב, גרוש ואב לשני ילדים קטנים שלדבריו לא מצליח לחסוך מספיק כסף בשביל לקנות דירה. "גם אבות גרושים מגיעה להם ההטבה הזאת. כמו שאני מקבל נקודת זיכוי בתלוש משכורת על תשלום מזונות כך אני אמור לקבל גם את הפטור ממע"מ לדירה הראשונה. אי אפשר לשלול ממני את ההטבה רק כי התגרשתי. אני עדיין משתתף בכלכלת הילדים ומשלם אלפי שקלים בחודש", טען.

היו גם כאלה שהביעו צער על כך שהיוזמה מגיעה רק עכשיו. "קנינו דירה לפני שנה, ואנחנו עומדים בקריטריונים, למה שלא ייתנו את ההטבה רטרואקטיבית? אם היינו מחכים היינו חוסכים יותר כסף וגם משלמים פחות, עכשיו אנחנו נסחוב את המשכנתא עוד כמה שנים", סיפרה לחדשות 2 Online שירה שרכשה דירה בפרויקט חדש.

אביב ודניאל נישאו לאחרונה אך החליטו שלא להביא לעולם ילד בינתיים בשל המעמסה הכלכלית הכבדה, וכדי לקנות דירה: "אנו לא מצליחים לגמור את החודש כי אנחנו חוסכים לדירה, ועכשיו לא רק שלא נוכל לקבל את ההטבה אלא שאחרים כן יוכלו. אי אפשר להתנהג לכל אחד בצורה שונה. זה לא שוויוני".

על פי ההצעה, זוגות חד מיניים שיש להם ילדים - גם יזכו בהטבה. "לא מספיק שהמדינה לא מעניקה לי את ההטבה למרות שהייתי קצין לוחם, אלא שחד מיניים שהוציאו מאות אלפי שקלים על פונדקאות בחו"ל כן יקבלו אותה. משמע, בכל מקרה אתה צריך להיות מאוד עשיר כדי לקבל את ההטבה. אני מאוד רוצה להביא ילדים בארץ אבל זה לא חוקי, ובחו"ל זה עולה מאות אלפי שקלים - אז אני יוצא קירח מכאן ומכאן", הצהיר דן (39) המתגורר בתל אביב.

"מהפכת הדיור יוצאת לדרך"

בקואליציה, לעומת זאת, בירכו על המהלך ששר האוצר מתכנן: ח"כ מירי רגב (הליכוד ביתנו) ציינה כי הגישה בעבר שתי הצעות החוק לביטול המע"מ לדירה ראשונה, אך קודמו של לפיד - שר האוצר לשעבר יובל שטייניץ - פסל את ההצעות. "יש לחזק את ידיו של לפיד בצעד מבורך זה", כתבה רגב בעמוד הפייסבוק שלה.

עם זאת, מתחה רגב ביקורת על התנהלות שטייניץ והממשלה הקודמת: "צר לי ששטייניץ בחר להפיל פעמיים את הצעת החוק שלי. מסתבר שכששר רוצה אז הפקידים הם לא אלה שקובעים". "גם יאיר מבין את מה שאני הבנתי מזמן, שמע"מ היא לא פרה קדושה וכפי שהצלחתי לבטל את המע"מ על הפירות והירקות, כך גם אצליח לבטל את המע"מ על המים", הכריזה רגב.

שר הרווחה מאיר כהן, חבר מפלגתו של לפיד, בירך על היוזמה: "מהפכת הדיור יוצאת לדרך!". כהן העריך כי ההחלטה תוביל ל"הורדה מיידית של מחירי הנדל"ן, שתוביל לירידת מחירים בכלל השוק לטובת עם ישראל".