מעון ראש הממשלה בקיסריה, ארכיון
הווילה של נתניהו בקיסריה | צילום: חדשות 2

בנימין נתניהו / מספר 1 בסיעת הליכוד ביתנו
איפה גר: רחוב הדר, קיסריה; וגם רחוב עזה, ירושלים
ביתו של ראש הממשלה בקיסריה נמצא בראש טבלת הנכסים של המועמדים הבולטים לבחירות הקרובות. שוויו מוערך כיום סביב 16 מיליון שקל. מדובר בווילה ברחוב הדר, שאותה רכש נתניהו בשנת 2002 בסכום שנתפס היום כבדיחה - 5 מיליון שקל. הווילה, שממוקמת בקו ראשון לים, בנויה על מגרש ששטחו 1.4 דונם וכוללת שתי קומות, מרתף ובריכת שחייה בשטח בנוי כולל של כ-500 מ"ר.

לאחר רכישת הווילה, השקיעו בני הזוג נתניהו סכום נכבד בשיפוצה והם שוהים בה מאז בעיקר בסופי שבוע. תושבי הרחוב העלו לא פעם טענות בדבר עומסי התנועה והקושי להיכנס לרחוב בסופי שבוע בשל נוהלי אבטחה קפדניים עת שוהה במקום משפחת נתניהו. ביתר ימות השבוע שוהה המשפחה בבית ראש הממשלה בירושלים.

תיק הנדל"ן של נתניהו לא מסתיים בקיסריה ונכלל בתוכו גם נכס בבירה. מלבד מעונו הרשמי של ראש הממשלה ברחוב בלפור בירושלים, לנתניהו גם דירת דופלקס בבניין מגורים משותף ברחוב עזה שבשכונת רחביה היוקרתית.

אמנם מדובר בבניין ישן שנבנה בשנת 1940, אך הדופלקס משופץ וממוקם בקומה השנייה והשלישית של הבניין בשטח כולל של 240 מ"ר ומרפסות הכוללות 63 מ"ר. חיסרון בנכס של נתניהו, כי בבניין אין מעלית וכי הוא פונה בחלקו לרחוב עזה, הנחשב לציר סואן יחסית. לדברי מומחי נדל"ן באזור, שווי הנכס על פי עסקאות דומות באזור נע נכון להיום סביב 2-2.25 מיליון דולר, כלומר 8-9 מיליון שקל.

אהוד ברק / שר הביטחון הפורש מהחיים הפוליטיים
איפה גר: מגדל G השופטים בתל אביב (בשכירות)
אהוד ברק אמנם לא יתמודד בבחירות הקרובות לכנסת, אך הוא אולי הפוליטיקאי המסוקר ביותר מאז 2003 מבחינת העדפותיו הנדל"ניות. זאת, כשהחליט לנטוש את היישוב הכפרי כוכב יאיר ואת הווילה המפוארת שבנה בכפר שמריהו - שבה לא הספיק להתגורר מעולם בשל גירושיו מאשתו הראשונה נאוה ברק, לטובת דירת יוקרה במגדלי אקירוב בתל אביב.

מאז הספיק למכור את הדירה המפורסמת לאיש העסקים טדי שגיא, להצטרף לקבוצת רכישה ולרכוש דירה על הנייר במגדלי אסותא בתל אביב, ולעבור להתגורר בינתיים בשכירות במגדל G השופטים של חברת גינדי החזקות.

מגדלי אקירוב. ברק עבר ל-G | צילום: חדשות 2

ברק עצמו רשם אקזיט מכובד לאחר שאת הדירה רכש בשנת 2003, תקופת שפל בשוק הנדל"ן, ב-12 מיליון שקל "בלבד". לבסוף, את הדירה בקומה 31 במגדל המערבי המשקיפה לים וכוללת כ-450 מ"ר, החליט לרכוש מי שמחזיק בדירה הנוספת בקומה - איש העסקים טדי שגיא - ששילם עליה בחודש מארס האחרון 26.5 מיליון שקל, וכעת חולש על פני הקומה כולה ומחזיק בבעלותו את שתי הדירות בקומה.

לאחר מכירת הדירה הסביר ברק בדף הפייסבוק שלו כי המגורים במגדל גרמו לתחושת ניכור וניתוק מחלקים רחבים בציבור. הוא הוסיף כי למרות שהצליח לרכוש את הדירה לאחר עמל רב והצלחה בשוק הפרטי, עם חזרתו לחיים הציבוריים היה קשה שלא להבחין בביקורת בעניין מקום מגוריו בפרויקט שהפך סמל המותרות של העשירון העליון.

לפני שנתיים הצטרפו ברק ופריאל לקבוצת הרכישה "העיר החדשה" שארגנו דרור הלוי ורביב צולר במתחם בית החולים אסותא הישן ברחוב ז'בוטינסקי בתל אביב. הם רכשו דירה בקומה 23 של המגדל שיוקם במקום, ששטחה 200 מ"ר, והם צפויים להתגורר בה רק בעוד כמה שנים עם השלמתו, לצד מנכ"לית בנק לאומי לשעבר גליה מאור ומנכ"ל בנק מזרחי טפחות אלי יונס שהצטרפו גם הם לקבוצה.

עד שהמגדל יאוכלס, עברו בינתיים ברק ופריאל להתגורר בשכירות בדירת 210 מ"ר באחת הקומות הנמוכות במגדל היוקרה G השופטים של חברת גינדי החזקות, השוכן בפינת הרחובות שאול המלך ואבן גבירול, תמורת 25 אלף שקל לחודש. הם שכרו את הדירה לתקופה של שנתיים. במגדל, המתאכלס בימים אלה, רכשו דירות גם בעל השליטה בבנק הפועלים ובחברת שיכון ובינוי שרי אריסון, יו"ר בנק לאומי לשעבר איתן רף, עורכי הדין יהודה ותמי רוה, איש העסקים מולי ליטבק והזמר צביקה פיק.

נפתלי בנט / יו"ר מפלגת הבית היהודי
איפה גר: רחוב ציפמן, רעננה
נפתלי בנט מתגורר עם אשתו גילת בבית פרטי ומפואר ברחוב ציפמן במזרח רעננה. את הבית בנה בנט בעשר אצבעותיו, לאחר שמכר את חברת אבטחת המידע "סיוטה" שייסד ב-145 מיליון דולר. הווילה ממוקמת סמוך לרחוב עקיבא, עם גישה נוחה יחסית לצומת כפר סבא רעננה. הבית ממוקם על מגרש בשטח רשום של 820 מ"ר, גדול מהמקובל באזור, ועליו בנוי בית חדש יחסית שנבנה בסטנדרט גבוה. הסביבה הינה סביבה מבוקשת בקרב הציבור הדתי-לאומי ויש בה כמה מבני ציבור המותאמים לציבור זה.

לפי נתוני מס שבח, הנכס נרכש בשנת 2007 תמורת כ-8.275 מיליון שקל ושטחו הבנוי הוא כ-385 מ"ר. בית ישן יחסית על מגרש בשטח 356 מ"ר ברחוב השריון נמכר במאי השנה תמורת 5.7 מיליון שקל. בית חדש יחסית ברחוב אחד העם על מגרש בשטח 787 מ"ר נמכר בפברואר 2011 תמורת 10.68 מיליון שקל. שווי הקרקע באזור עומד על 11 אלף שקל למ"ר.

יאיר לפיד / יו"ר מפלגת יש עתיד
איפה גר: רחוב מאיר פינשטיין ברמת אביב ג', תל אביב
לפיד, המחזיק במצע הסיעה שעומדת בראשה תוכנית גרנדיוזית לפתרון מצוקת הדיור, מתגורר בעצמו בבית צמוד קרקע בשכונת רמת אביב ג' בצפון תל אביב.

הבית מהווה חלק מקומפלקס של קוטג'ים טוריים ברחוב מאיר פיינשטיין - רחוב משולב ללא מוצא בצפון מערב השכונה. שטחו הבנוי הינו כ-226 מ"ר בנוי על מגרש בשטח של כ-250 מ"ר. קוטג' טורי דומה באותה רחוב, אך משופץ ברמה גבוהה מאוד, מוצע כיום למכירה ב-6.8 מיליון שקל. קוטג' עם נתונים דומים נמכר באחרונה ב-5.7 מיליון שקל.

ציפי לבני / יו"ר סיעת התנועה
איפה גרה: רחוב ניסן כהן בשכונת ישגב בתל אביב
לבני, שטוענת כי הליכוד לקח את ז'בוטינסקי רחוק מדי, מתגוררת בקוטג' דו משפחתי ברחוב חד סטרי שקט ומבוקש בשכונת ישגב הנושקת לשכונת רמת החייל בצפון תל אביב. הקוטג' ממוקם בסביבה המאופיינת בבנייה מעורבת של בתים צמודי קרקע לצד בנייני רכבת דו קומתיים.

הקוטג', שנבנה בשנות ה-80 על ידי לבני ובעלה נפתלי לאחר שרכשו מגרש שעליו צריף ישן, כולל 170 מ"ר בשתי קומות מעל קומת מרתף, על מגרש בשטח 300 מ"ר. קוטג' באותו רחוב, שזקוק לשיפוץ כללי, מוצע כיום למכירה ב-4 מיליון שקל.

אריה דרעי / מספר 2 בסיעת ש"ס
איפה גר: רחוב הקבלן ירושלים
דירת הדולפקס של אריה דרעי ברחוב הקבלן בשכונת הר נוף בירושלים, זכתה בעבר לכותרות לא מחמיאות ולביקורת רבה בשל הג'קוזי שהותקן בה, סמל למותרות העולם הזה, בניגוד להלך רוח התורה, ובשל יחידת דיור שנבנתה על הגג ואינה תואמת את היתר הבנייה.

דרעי ששב לפוליטיקה לאחר ריצוי עונש מאסר, מתגורר בדולפקס ששטחו 272 מ"ר בקומות 5-7, שצמודות לו מרפסות גג בשטח 140 מ"ר. החיסרון של הדירה הוא הקומה הגבוהה. אלא שהעובדה כי הבניין נמצא סמוך לבניין שבו מתגורר הרב עובדיה נוסף, מקנה לדירה נקודות זכות בצד הביקושים. זאת בצד המחסור בהיצע דירות בשכונת הר נוף.

שלי יחימוביץ' / יו"ר מפלגת העבודה
איפה גרה: רחוב הרב קוק, בכרם התימנים בתל אביב
יחימוביץ', שהצהירה כי לא תשב בממשלת נתניהו אלא אם יהפוך ל"סוציאל דמוקרט", התברכה בחוש נדל"ני מפותח שלא יבייש כרישי נדל"ן מנוסים. זאת, כשרכשה בשנת 2000 דירת 78 מ"ר בקומת קרקע בבניין ישן ברח' הרב קוק בכרם התימנים ב-210 אלף דולר.

בית יחימוביץ' בת
בית יחימוביץ' בת"א. עסקה טובה | צילום: עודד קרני

הבניין נבנה בשנות ה-30 ורמת התחזוקה בו ירודה. הדירה עברה שיפוץ והוסבה מדירת 3 חדרים ל-4 ויש בה יציאה לגינה שהוצמדה לדירה בטאבו ומעלה ערכה. מאז רכשה את הדירה, כרם התימנים התפתח ומשך אליו אוכלוסייה צעירה וערך הדירות זינק. ערך הדירה של יחימוביץ' יותר מהכפיל את שוויו.