למרות שכמות המפוטרים הולכת ועולה, דווקא עתה החליט ועד העובדים של לשכות העבודה לצאת בעיצומים החל ממחר. פקידי הלשכות יגיעו לעבודה, אך הם לא יקבלו את עשרות אלפי המפוטרים שימתינו להם.

בראש החוזר שהפיץ היום אהרון חוטובלי, יו"ר הוועד הארצי, למנהלי הלשכות ולמנכ"ל שירות התעסוקה יוסי פרחי נכתב, "זו סכנת חיים". על פי המכתב שהוציא יו"ר הוועד, כמות המפוטרים הפוקדים את הלשכות בחודשים האחרונים היא בלתי תיאמן. "הלחץ על העובדים בלתי הגיוני וכולם קורסים", נכתב.

על כן מבקשים העובדים לפתוח בעיצומים. העובדים דורשים תוספת לכוח אדם, תוספת שעד כה, למרות הבקשות החוזרות ונישנות לא נענתה. "לאור האמור ומאחר ואין פתרון לא נותרה לנו ברירה אלא להפסיק את קבלת הקהל החל מיום רביעי הקרוב עד להודעה חדשה", נכתב בחוזר.

עובד לשכה: "אנו מאוד רחוקים מהיעד שלנו"

"כל פקיד מטפל מידי יום בכ-200 פונים. דבר שהוא בלתי אפשרי", אומר יו"ר ועד העובדים. "העומס הנוצר גורם לאלימות פיזית ומילולית מצד הפונים, ואינו מאפשר לנו להעניק להם שרות סביר וראוי. אני מצר על אטימותם של מקבלי ההחלטות שבוחרים להתעלם ממצוקתם של מאות אלפי המובטלים ומעדיפים לבזבז מאות מיליוני שקלים על פיילוטים כמו 'אורות לתעסוקה' במקום לספק כוח אדם נוסף לשרות התעסוקה שיסייע למובטלים ולעובדים."

עובדי הלשכות מרגישים כי בחודשיים האחרונים התווספו המוני דורשי עבודה, אך ישנו מחסור קשה בפקידים המסוגלים לטפל בהם. "כל חודש אנחנו עומדים ביעדים, החודש אנחנו מאוד רחוקים מהיעד שלנו", סיפר לחדשות 2 עובד שירות התעסוקה והוסיף כי המחשבים המיושנים בלשכות לא עומדים בעומס דורשי העבודה הפוקדים את הלשכות.

בתגובה להודעת העובדים על פתיחת העיצומים הודיע מנכ"ל שירות התעסוקה יוסי פרחי, כי הוא מסתייג נחרצות מן העיצומים, מאחר "ואין בהם כל תוחלת מעשית, לבד מפגיעה ממשית בדורשי העבודה, הנזקקים לשירותיו וכן פגיעה בעובדי השירות".

למרות ההתנגדות הנחרצת של פרחי לעיצומים הוא סבור כי הם אינם מופרכים על פניהם, "שכן גם פניית המנכ"ל לאחרונה לאגף התקציבים לתגבור כוח האדם לתקצוב המחשוב ולפעילות שוטפת - כל אלה נדחו על הסף, דבר שעלול לפגוע פגיעה ממשית בשירות שאמור להינתן על ידי שירות התעסוקה לדורשי העבודה והמעסיקים".

האוצר: דרישות לשכות התעסוקה מופרזות

ממשרד האוצר נמסר בתגובה כי מנהל שרות התעסוקה הציג דרישות מופרזות לתוספת של 60 תקנים לשרות התעסוקה. בימים אלו, בהם המשק נתון במשבר כלכלי, נציג משרד האוצר הציע מספר פתרונות למנהל לשכת התעסוקה, אך הוא סירב לכולם. צר לנו כי שרות התעסוקה נוהג בחוסר אחריות ובוחר בימים קשים אלו לנצל את המצב ולהפקיר את ציבור דורשי העבודה.