שר האוצר יאיר לפיד נאם הבוקר (ה') בפורום קיסריה והציג את משנתו הכלכלית וחזונו. לפיד טען כי רק חדשנות והגברת ייצוא יביאו להגדלת העוגה התקציבית. בנוסף, אמר לפיד כי "כלכלת החלחול אינה פועלת", והדגיש כי למרות הביקורת יתמוך בהמשך הענקת הטבות מס. את הנאום העברנו בשידור חי בחדשות 2 Online.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"כשנכנסתי למשרד האוצר וביקשתי שנתחיל תהליך מסודר של בניית אסטרטגיה כלכלית למדינת ישראל, אחד הדברים שהפתיעו אותי היה הגילוי שאין דבר כזה", אמר לפיד. "האם יש פה אדם אחד שיכול לקום ולומר שהוא מבין או יודע מהי האסטרטגיה הכלכלית של מדינת ישראל? המדינה בת 65, האם היה לה חזון כלכלי אחד, אחיד, ברור, שאנחנו יכולים לשים למול המציאות ולבדוק אם הוא התממש? התשובה היא כמובן שלא.

"היה אתגר אחד שהצבתי בפני הקבוצות השונות - 'תעשו את זה פשוט'. אחרי חודשים של עבודה אני רוצה להגדיר לכם בשני משפטים את האסטרטגיה הכלכלית שלנו, של משרד האוצר, לשנים הקרובות: מה אנחנו רוצים? שהישראלים ירוויחו יותר ואיכות החיים שלהם תשתפר. איך נגיע לזה? ניצור כלכלה המבוססת על חדשנות".

שר האוצר הדגיש כי הצמיחה אינה מגיעה לכיסם של האזרחים העובדים: "בעשר השנים האחרונות, הצמיחה בישראל היתה 26.8% באותן עשר שנים העלייה בשכר החודשי הריאלי של אזרחי ישראל היתה רק 2.1%. במילים אחרות, האנשים שהעלו את הרווחים של המדינה ביותר מ-26% הרוויחו מזה לכיס הפרטי שלהם רק 2%. הם בנו את הכלכלה הישראלית והפכו אותה לסיפור הצלחה - והם לא הרוויחו מזה כלום".

"הקלות מס למעמד הביניים"

לפיד הוסיף: "בני ה-30 של היום הם הדור הראשון של הישראלים שחיים פחות טוב מההורים שלהם. ולא רק זה, הם גם חיים על חשבון ההורים שלהם ותקועים עדיין בבית של ההורים שלהם. את זה צריך לשנות. אני לא סוציאליסט - רחוק מזה - אבל הגיע הזמן שנודה שהרעיון של 'כלכלת החלחול' - שלפיו צריך לתת לעשירים להרוויח בלי הגבלות ואז הכסף יחלחל עד לעניים, פשוט לא עובד. הכסף מגיע למעלה והכסף גם נשאר למעלה".

"הכסף לא צריך להיות למעלה. אנחנו צריכים להשקיע את הכסף במעמד הביניים, באמצע הטבלה. משם הוא יירד למטה, משם הוא יעלה למעלה. אנחנו צריכים שמעמד הביניים ירוויח יותר כסף, את הקלות המיסוי הבאות לא צריך לתת לעשירים, אלא למעמד הביניים", חזר לפיד על הבטחותיו ממערכת הבחירות.

"את העוני והפערים לא צריך להנציח במערך של תמיכות וקצבאות, אלא לנצח בזה שנעזור לעניים למצוא עבודה מכניסה ולהפוך בעצמם למעמד הביניים. סגירת פערים היא אינטרס עליון של המדינה, אבל תרבות הקצבאות לא סגרה את הפערים, להיפך, היא זו שיצרה אותם והיא זו ששמרה עליהם. אנחנו צריכים להחליף אותה בתרבות של חדשנות מערכתית שסוגרת את הפערים בזה שהיא נותנת כלים לאלה שאין להם.

"אבל כדי שכל זה יקרה, כדי לממש את זה, יש דבר קטן אחד שאנחנו צריכים: יותר כסף. אנחנו צריכים להגדיל את העוגה. השיח הישראלי הנוכחי עוסק בעיקר בחלוקת העוגה. דיור מול יציבות הבנקים, קביעות בעבודה מול ריווחיות, מערכת הבטחון מול חינוך ובריאות. זה דיון ראוי, אבל קודם כל צריך עוגה, וכדי שיהיה מה לחלק העוגה הזאת צריכה לגדול בהרבה". 

"הצעירים הם נכס עיקרי"

לפיד הבהיר כי הגדלת התקציב יכולה לנבוע רק מייצוא של חדשנות ויצירתיות: "צמיחה בהיקף כזה יכולה לבוא רק מהשווקים הבינלאומיים. ישראל היא מדינה קטנה ומבודדת והצריכה הפנימית שלה מוגבלת. אם אנחנו רוצים להגדיל את העוגה, אנחנו צריכים לייצא יותר לארה"ב ולמזרח הרחוק ולאירופה ולאפריקה. העולם הוא הקליינט שלנו, והצמיחה תגיע רק אם העולם ירצה לקנות את המוצר שלנו. ומהו המוצר הישראלי האחד שכולם רוצים לקנות? חדשנות".

שר האוצר התייחס בנאומו לסערה האחרונה סביב סוגיית ההגירה בקרב צעירים: "הצעירים האלה גם יישארו פה. אם הם יידעו שהמדינה מתייחסת אליהם כאל הנכס העיקרי שלה, כאל חלק מהניסיון לבנות פה חברת מופת, הם לא ייסעו לברלין ולא ללוס אנג'לס. הצעירים האלה אוהבים את המדינה ואם הם יידעו שהמדינה אוהבת אותם בחזרה ולא מתייחסת אליהם כאל משהו מובן מאליו אלא כאל סוכני שינוי, כאל אנשים שאי אפשר בלעדיהם, הם לא ילכו לשום מקום ואנחנו לא נאבד דור".

לפיד הדגיש כי בכוונתו להמשיך להעניק הטבות מס לחברות בינלאומיות גדולות: "לא יעזרו לכל הפופוליסטים כל הצעקות, אנחנו נשתמש בהטבות המס". שר האוצר הזכיר כי מפעל של אינטל עבר לאירלנד ולא לישראל בגלל הטבות מס: "אז הצעקנים היו מאושרים אבל אנחנו הפסדנו מקומות עבודה, ואת החיבור שלנו לשפיץ הטכנולוגי העולמי, ואת ההזדמנות לפתח את הפריפריה, ואלפי עובדי מעגל שני שמשלמים מיסים. צריך להשגיח על הטבות המס לחברות הגדולות, צריך לייצר מנגנוני בדיקה ויעילות טובים יותר, אבל צריך להמשיך להשתמש בהטבות המס כדי להמשיך להביא הנה את אינטל וסיסקו וסימנס וגוגל, כי גם זה מה שעושה אותנו חדשניים".

נתניהו: "האצת הצמיחה תביא למיצוי הדרוש"

אתמול נאם בכינוס ראש הממשלה בנימין נתניהו, שקרא לא להעלות מסים על חברות ועשירים. ראש הממשלה טען כי האצת הצמיחה "תביא למיסוי הדרוש", והתנגד נחרצות להגדלת הגירעון. בנוסף, ציין נתניהו כי יש להעלות את תקציב הביטחון באמצעות הגדלת הצמיחה.

"האיום הביטחוני שלנו הוא כמו של שתי מעצמות יחדיו, אבל אין לנו תל"ג של שתי מדינות, ולכן הדרך היחידה לממן את הוצאות הביטחון שלנו זה על ידי צמיחה כלכלית - לא ע"י מיסוי יתר, או קבלת כספים מאחרים" - הסביר ראש הממשלה בנימין נתניהו בפתח דבריו בכנס קיסריה. "כדי שיהיה לנו ביטחון קולקטיבי בשני העשורים הקרובים עלינו להבטיח כלכלה צומחת".

ראש הממשלה המשיך והדגיש את חשיבותה של הצמיחה הכלכלית. "הבטחנו שנצמח ב-4%-5% בשנה וקיימנו", אמר, "אנו חייבים צמיחה בשיעור כזה - אי אפשר אחרת. זה יספק את הצרכים הביטחוניים, החברתיים והחינוכיים שלנו".