בראשות לאומי. רוסק עמינח (צילום: רויטרס ויח"צ רון קדמי)
"ימים קשים לכולנו", רוסק-עמינח | צילום: רויטרס ויח"צ רון קדמי

מנכ"לית בנק לאומי, רקפת רוסק-עמינח, החליטה היום לספק לעובדיה הסברים באשר להתנהלות הבנק באשר להסדר החוב שגיבש עם נוחי דנקנר ומאוחר יותר גם הושהה עד לבדיקת המפקח על הבנקים. "רחשי הציבור אינם נסתרים מעינינו", היא כתבה שם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"בימים האחרונים אנו נמצאים במרכזו של שיח ציבורי ער סביב גיבושו של מתווה להסדר חוב עם חברת גנדן", כתבה מנכ"לית הבנק, "אתחיל בנימה אישית: בתפקידי כמנכ"ל חובתי לפעול באחריות, כאשר לנגד עיניי טובת הבנק וטובתו של ציבור בעלי מניותיו. כל הסדר חוב שנעשה בבנק, כחלק משגרת העשייה הבנקאית , נעשה תמיד בראייה כזו", הבהירה לעובדיה.

רוסק-עמינח הוסיפה וציינה כי - "רחשי לב הציבור אינם נסתרים מעינינו. הדיון הציבורי של הימים האחרונים חשף הסתייגות רחבה מהמתווה להסדר. לדאבוני, חובת הסודיות הבנקאית לא מאפשרת לנו להציג את כלל הנתונים והעובדות".

המכתב לעובדים (צילום: צילום מסך)
המכתב לעובדים | צילום: צילום מסך

היא הוסיפה וטענה כי הסדר החוב אינו מתייחס לנוחי דנקנר באופן הישיר. "המתווה המתגבש הינו עם חברת גנדן הולדינגס בע"מ ולא עם בעלי השליטה בה, ומתבסס על מו"מ עם משקיע זר שעתיד להזרים כסף לתוך החברה מתוך כוונה לשקמה. לדעת הנהלת הבנק והדירקטוריון המתווה האמור הינו המתווה המיטבי עבור הבנק כנושה של קבוצת גנדן ואידיבי. יודגש כי המתווה אינו כולל ויתור על התחייבויות אישיות של בעלי השליטה בקבוצה".

עם זאת הוסיפה המנכ"לית ופרטה את החלטת הבנק האחרונה בעניין שפורסמה אמש לראשונה במהדורה המרכזית. "אמש הודיע המפקח על הבנקים כי יבדוק את ההסדר המתהווה. בהתאם לכך החלטנו להשהות את הטיפול במתווה עד להשלמת הבדיקה ולפעול בכפוף לתוצאותיה". "ימים אלה אינם פשוטים עבור כולנו", הוסיפה רוסק-עמינח בנימה אישית, "כמנכ"ל הבנק אני מישירה מבטי אליכם ואומרת לכם באופן ברור: לאומי ממצה כל דרך לגביית חובותיו ומשתמש בכל האמצעים העומדים לרשותו. נמשיך לפעול בהתאם לערכי לאומי ולהוות דוגמא להתנהלות מקצועית וערכית".

יו"ר בנק לאומי: "ההסכם יאושר לבסוף על ידי המפקח על הבנקים"

בראיון לגלי צה"ל טען הבוקר יו"ר הבנק, דוד ברודט, כי ההסכם המתגבש מול החברה שבשליטת דנקנר יאושר לבסוף על ידי המפקח על הבנקים, לאחר שיערוך בדיקה בנושא. "לצערינו זה לא מקרה ראשון שבו אנחנו צריכים להתמודד עם 'חייבים' שאינם משלמים את כל כספם לבנק על הלוואות", אמר ברודט. "זה קורה לאנשים קטנים, לעסקים קטנים, לחברות מסחריות ולעסקים גדולים - זאת הפרקטיקה הבנקאית, ככה זה קורה בעולם וככה זה קורה בארץ".

 

"אין גרנובסקי בלי דנקנר". ארכיון (צילום: חדשות 2)
בעין הסערה. דנקנר | צילום: חדשות 2

"אנו מחכים לבדיקת המפקח על הבנקים", הסביר יו"ר בנק לאומי. "אני משוכנע שבסופו של דבר יתברר שלאומי נקט במדיניות הנכונה ביותר להחזרת מרבית כספו". על הסערה שעורר ההסדר אמר ברודט: "קצת התפלאנו על ההתלהמות של אנשים מאוד חשובים בסוגיות שהם לא מכירים, כנראה, או שיש להם אינטרסים אחרים".