כחצי שנה לאחר פארסת המינוי, פלוג שוברת שתיקה: נגידת בנק ישראל ד"ר קרנית פלוג, שנמצאת בצומת ההכרעות של העניינים הכלכליים שמעיבים על המשק הישראלי ועל הכיס של כל אחד מאיתנו, מתראיינת לראשונה מאז מונתה והפכה לאישה הראשונה בתפקיד. בריאיון בלעדי ל"אולפן שישי" טוענת פלוג כי היא עדיין מתרגלת לתואר 'נגידה', והציגה את דרכי הפעולה להורדת מחירי הדיור הגבוהים והמאבק בשער הדולר. 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

אחת המטרות המרכזיות של פלוג היא מחירי הדיור, שעלו ב-80% בשנים האחרונות. לדברי פלוג, הזינוק אינו כישלון, מכיוון שהעלאת הריבית הייתה פוגעת במשק: "אם הריבית היום הייתה 3% כדי להפחית את מחירי הדירות, היינו באבטלה יותר גדולה, אולי בצמיחה הרבה יותר נמוכה, הדולר היה מתרסק ואז הייתם שואלים אותי איך הריבית כל כך גבוהה ואנחנו מאפשרים למשק להיות במיתון".

"אנחנו נעשה מאמץ גדול להגדיל את היקף הבניה. זה לקח כמה שנים אבל היום ובשנה האחרונה יש הרבה מאוד התחלות בנייה - מעל 40 אלף יחידות דיור - ואם זה יימשך אנו צפויים לראות שינוי במגמה ולראות התייצבות ואז גם ירידת מחירים", היט טוענת. אחד הצעדים האפשריים בתחום הנדל"ן הוא מיסוי דירות להשקעה, ופלוג מעריכה כי "זה בהחלט צעד רצוי".

מודאג מהמצב הנוכחי. נתניהו (צילום: חדשות 2)
"הפיל כבר יצא מהחדר". נתניהו | צילום: חדשות 2

"אפשר להעלות את מסי הרכישה"

"בהיעדר אלטרנטיבות מאוד אטרקטיביות להשקעה ראינו כניסה של משקיעים בשוק הנדל"ן. אפשר בהחלט לעלות את מסי הרכישה או לחשוב על צורות נוספות", היא מוסיפה. הנגידה מדגישה כי הצעדים שננקטו להגבלת המשכנתאות היו "אפקטיביים בצמצום הסיכונים, אך אנחנו רואים היקפים גדולים של משכנתאות. אם יהיה צורך בצעדים נוספים נעשה. אנחנו עם היד על הדופק ועוקבים אחרי השוק הזה".

בנק ישראל הוריד את הריבית, אך שער הדולר ירד בעקבותיו בניגוד לציפיות. פלוג מציינת בתגובה כי "כמובן שאנו לא יודעים מה היה קורה אלמלא היינו מפחיתים את הריבית. כאשר המשק חזק גם המטבע שלו חזק. הפעילות שלנו נועדה להפוך את התהליך ליותר הדרגתי ולתת זמן ליצואנים לעשות את ההתאמות הנדרשות כדי שהם יוכלו להתחרות במצב בו המשק חזק".

שכר הבנקאים, שעומד במקרים מסוימים על 10 מיליון שקלים, עורר סערה רבה, ושר האוצר לפיד טען כי המשכורות בבנק לאומי מוגזמות. פלוג סירבה למתוח ביקורת פומבית על שכרם של הבכירים: "אני כרגולטור צריכה להבטיח שהמדיניות של התגמול ההיא כזאת שלא מעודדת לקיחת סיכונים עודפים ומיותרים. יש לי תפקיד מסוים ולמפקח על הבנקים יש תפקיד מסוים כרגולטור וזה מה שאנו עושים".

ממשיכים לשוחח. הנגיד לשעבר פישר (צילום: תמר מצפי – גלובס)
ממשיכים לשוחח. הנגיד לשעבר פישר | צילום: תמר מצפי – גלובס

"הליך המינוי לא היה נעים"

על תהליך בחירתה לנגידה, בו מונתה רק לאחר שמועמדותם של אחרים נפסלה, היא אומרת: "שמתי את זה מאחורי ואני מסתכלת קדימה. אם הייתי עסוקה בזה אני מניחה שלא הייתי לוקחת על עצמי את התפקיד. התהליך לא היה נעים וזה הסתיים".

לדבריה, ההליך לא מעיב על יחסי העבודה שלה עם ראש הממשלה בנימין נתניהו: "יש לנו הרבה פגישות שוטפות, ואנחנו דנים בכל הנושאים שעל הפרק ויש עובדה קונסטרוקטיבית ביחד. הפיל מזמן יצא מהחדר". פלוג ממשיכה לעמוד בקשר עם קודמה בתפקיד, סטנלי פישר, שצפוי להתמנות בקרוב לסגן יו"ר הפד האמריקני. "אנו בהחלט משוחחים, הוא מתעניין ומתעדכן. הוא לא נמצא במצב של נותן עצות".

מינויה של פלוג שבר למעשה את תקרת הזכוכית שהוצבה בפני נשים בדרכן לתפקיד הנגידות. פלוג מביעה תקווה שהיא לא תהיה הנגידה האחרונה."אני חושבת שזה סולל את הדרך לנשים נוספות וגם אולי מספק איזשהו סוג של מודל לנשים צעירות שרואות שאפשר", היא מסכמת.