המוכר, מוטי זיסר (צילום: חדשות 2)
צילום: חדשות 2

הסדר החוב הגדול ביותר בתולדות המשק הישראלי יצא לדרך: שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב, איתן אורנשטיין, אישר את הסדר החוב בחברת "אלביט הדמיה". ההסדר, בהיקף של 2.5 מיליארדי שקלים, אושר הבוקר סופית, ובעקבות כך ייאבד זיסר את השליטה בחברה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

השופט אורנשטיין כתב בהחלטתו: "אין בעד ההתנגדויות להוות משקל נגד כנגד ההסדר, אשר זכה לרוב בקרב הנושים. לא ראיתי מקום לקבל את טענת בנק לאומי - לטעמי סיווגו כנושה בלתי מובטח תואם את החוק. אני מאשר את הסדר הנושים והקצאת המניות לבנק הפועלים. ניתנת בזאת הוראה לחברה להוציא את ההסדר לפועל. עם ביצוע רישום המניות של הנושים תכנס החברה אסיפת בעלי מניות ותבחר הנהלה חדשה".

לפי מתווה ההסדר שאושר על-ידי רוב של נושי החברה, יימחק חוב של 1.8 מיליארד שקל - כלומר, תספורת של כ-70%. החוב יומר לכ-95% ממניות אלביט הדמיה, שיועברו לידי מחזיקי האג"ח ובנק לאומי. בנוסף, יונפקו שתי סדרות אג"ח חדשות בהיקף של 666 מיליון שקל, ולא יינתנו אופציות לנושאי המשרה בחברה

"בעל השליטה זיסר יוצא מהתמונה"

זיסר, בעל השליטה הקודם בחברה, לא ייהנה מפטור מתביעות עתידיות, בניגוד לשאר נושאי המשרה הבכירים בחברה.
"בתום תהליך ממושך ומורכב הושג הסדר שבמסגרתו הלכה למעשה עוברת השליטה למחזיקי האג"ח כאשר בעל השליטה יוצא מהתמונה", הסביר עו"ד רענן קליר, המייצג את מחזיקי האג"ח.

"במובן הזה מדובר בהסדר בעל משמעות תקדימית ומאפיינים יוצאי דופן. יש לצפות שגם במקרים נוספים מחזיקי אגרות החוב ימצאו לנכון לקחת את השליטה בחברות לידיהם. הצעד הבא יהיה ניהול החברה בדרך המיטבית לטובת בעלי מניותיה החדשים שהם מחזיקי האג"ח הישנים".

נציג חברת אלביט, עו"ד יורם בונן, מסר: "מוטב מאוחר מאשר בכלל לא. להבנתנו ההסדר יכול היה לצאת לדרך כבר לפני הרבה זמן והוא התעכב והתעכב. הדבר הזה גרם נזק למחזיקי האג"ח שכן חברת החזקות נפגעת בתקופות של חוסר ודאות. אנו מברכים על אישור ההסדר ומקווים שזה דף חדש לחברה שתחזור לפעילות עסקית טובה. מי שיצא נשכר הם הנושים עצמם".