חוקי המשחק ישתנו? לפיד ולוין
חוקי המשחק ישתנו? לפיד ולוין | צילום: Reuters, AP

נלחם גם בחזקים? שר האוצר יאיר לפיד נפגש היום עם נשיא ומנכ"ל טבע ג'רמי לוין, על רקע כוונות להעלות את שיעורי המס שתשלם חברת הענק. בפגישה בין השניים אמר לפיד ללוין: "הגיע הזמן לשנות את חוקי המשחק לגבי הרווחים הכלואים והטבות המס".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

שר האוצר ומנכ"ל טבע סיכמו ביניהם על פתיחת משא ומתן אינטנסיבי במטרה להגיע להסכמה על השינויים. באמצע חודש מרס נחשף ב"גלובס" כי בשנת 2011 קיבלה חברת טבע הטבת מס אדירה בסך 3 מיליארד שקלים - הטבת המס הגדולה ביותר שניתנה עד היום לחברה בישראל.

בנוסף לכך, מדוח מנהל הכנסות המדינה שפרסם השבוע משרד האוצר עולה כי טבע, אינטל, כיל וצ'ק פוינט - שנחשבות - לחברות הגדולות במשק - קיבלו ב-2010 הטבות בסך של כ-3.88 מיליארד שקלים מהמדינה - כ-70% מכלל הטבות המס שניתנו באותה שנה במסגרת החוק לעידוד השקעות הון.

הדוח מגלה כי הטבות המס שניתנו במסגרת החוק לעידוד השקעות הון כמעט ושולשו במהלך שנות האלפיים, מ-2.3 מיליארד שקלים ב-2003, ל-5.6 מיליארד ב-2010. הזינוק החד בהטבות שקיבלו החברות מוסבר הן בגידול ברווחיהן, והן בגידול החד של משקל ההכנסות שלהן הפטורות ממס.

מהנתונים עולה כי בעוד שרווחי החברות גדלו משיעור של 3.2 מיליארד שקלים ב-2003 ל-18.2 מיליארד שקלים ב-2010, שיעור ההכנסות הפטורות ממס של החברות זינק מ-17% ללא פחות מ-77%. כלומר, על כל מאה דולר שקיבלו החברות הגדולות, 77 דולר היו פטורים ממס.