המסקנות לא יושמו. דוד ברודט (צילום: חדשות 2)
"ההסכם יאושר לבסוף", ברודט | צילום: חדשות 2

הסדר החובות בין נוחי דנקנר לבנק לאומי אמנם נמצא בהשהיה, בעקבות הלחץ הציבורי והביקורת במערכת הפוליטית, אך לפי דעתו של יו"ר הבנק, דוד ברודט, ההסכם יאושר לבסוף על ידי המפקח על הבנקים, לאחר שיערוך בדיקה בנושא.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"לצערינו זה לא מקרה ראשון שבו אנחנו צריכים להתמודד עם 'חייבים' שאינם משלמים את כל כספם לבנק על הלוואות", אמר ברודט בריאיון לגל"צ. "זה קורה לאנשים קטנים, לעסקים קטנים, לחברות מסחריות ולעסקים גדולים - זאת הפרקטיקה הבנקאית, ככה זה קורה בעולם וככה זה קורה בארץ".

"אנו מחכים לבדיקת המפקח על הבנקים", הסביר יו"ר בנק לאומי. "אני משוכנע שבסופו של דבר יתברר שלאומי נקט במדיניות הנכונה ביותר להחזרת מרבית כספו".

על הסערה שעורר ההסדר אמר ברודט: "קצת התפלאנו על ההתלהמות של אנשים מאוד חשובים בסוגיות שהם לא מכירים, כנראה, או שיש להם אינטרסים אחרים".

 

דנקנר. "הידיעות על העמדתו לדין - מופרכות (צילום: AP)
ההסכם הושהה, דנקנר | צילום: AP

בנק ישראל פתח בבדיקת הסדר החוב

אמש פורם לראשונה במהדורה המרכזית כי בנק לאומי מתכוון להשהות את המגעים עם נוחי דנקנר ואת המתווה של הסדר החוב שגובש עמו עד לסיום הבדיקה שפתח בנק ישראל בפרשה. הדבר בא בעקבות הביקורת והרעש הציבורי שעוררה הכוונה למחוק לדנקנר סכום של 150 מיליון שקלים מחובו האישי כלפי הבנק.

בעקבות הסערה, הודיע אתמול בנק ישראל כי הוא פותח בבדיקה הנושא והערב יצאה הודעה רשמית מטעמו המפרטת את נושא ההשהייה. "בנק לאומי סבור כי המתווה להסדר החוב של חברת 'גנדן', שאושר על ידי דירקטוריון הבנק לפני מספר חודשים, מהווה את הפתרון הטוב ביותר להשבת החוב לבנק אל מול אלטרנטיבות הפעולה האחרות הקיימות. זאת, בראיית הבנק, בעלי המניות והאינטרס הציבורי", כך על פי הודעת הבנק.

"כידוע, הבנק אינו יכול להציג לציבור את כלל הנתונים והשיקולים אשר הינחו אותו בגיבוש המתווה להסדר, שטרם נחתם". נכתב עוד בהודעה. "כתוצאה מכך, למרות שהבנק קשוב לרחשי לב הציבור, אין הציבור חשוף לתמונה המלאה. לאור הודעת המפקח על הבנקים כי הוא בודק את הנושא, החליט הבנק להשהות את הטיפול במתווה להסדר החוב של החברה, וזאת עד להשלמת הבדיקה, ויפעל בכפוף לתוצאותיה".