על רקע הקיצוצים בתקציב המדינה, ממשלת ישראל מוציאה מיליוני שקלים על קמפיינים למניעת התבוללות בקרב יהודי העולם. רק לאחרונה, העביר המשרד לשירותי דת סכום של 7 מיליון שקלים - לטובת "חיזוק הקשר עם יהודי התפוצות ומניעת התבוללותם" לידי ההסתדרות הציונית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בהסתדרות מנמקים, כי הסכומים הגדולים שהועברו לרשותם משמשים למימון פרויקטים רבים, המתבצעים בתחום חיזוק הקשר עם יהדות התפוצות. בין השאר הסבירו, כי מרבית הסכום מושקע במדינות מזרח אירופה ורוסיה מאחר ושם האחוזים הגבוהים של נישואי התערובת.

המשרד לשירותי דת נימק את מטרת העברת הכספים ב"חיזוק הקשר עם התפוצות ומניעת התבוללות בקרב יהודי התפוצות". בהסתדרות נטען כי הסכום מממן פעילויות לסטודנטים יהודים דוברי רוסית בצפון אמריקה, בית ספר יהודי בפלורידה שמשלב ארבע שעות של עברית ביום, ומרכזים קהילתיים שמארגנים אירועים תרבותיים ומציינים את חגי ישראל.

האחראי על מדינות דוברות אנגלית במערך התפוצות של ההסתדרות מסביר, כי "אולי בין היתר יש דיבורים על הדברים האלה (התבולללות). האג'נדה שלנו זה לא למנוע את זה ספציפית, אלא קידום השפה העברית, הקשר עם ישראל, השיח הציוני, ואולי תוך כדי כך הדברים האלה עולים". לגבי עלות הפרוייקטים, נאמר: "תלוי באיזה פרויקט. יש תכניות לימוד עברית שיש לשלם עליהן 5 דולרים למפגש, יש אחרות שיש שזה לא עולה".

הסכומים מצטברים לעשרות מיליוני שקלים

משרד הדתות הוא לא היחיד שהעביר סכומים גדולים להסתדרות לאחרונה: בתחילת השנה המשרד לענייני ירושלים והתפוצות העביר להסתדרות סכום של 4.5 מיליון שקלים לאותה מטרה, ולאחר ארבעה חודשים עוד 3.8 מיליון לחיזוק הזהות היהודית. בנוסף, משרד ראש הממשלה העביר 200,000 שקלים לטובת שני כנסים, בישראל וארה"ב, שמטרתם "העמקת הזהות הציונית בקרב קהילות יהודיות בעולם". או כפי שניסחו זאת בקצרה: "העמקת הזהות היהודית".

בסיכום כללי, ההסתדרות הציונית, לא כולל החטיבה להתיישבות שתחתיה, מקבלת ממספר משרדי ממשלה סכום שנע בין 35 ל-40 מיליון שקלים. אם מחשבים את כל הארגונים שפועלים למען חיזוק הזהות היהודית, הסכום שמתקבל הוא כחצי מיליארד שקלים, שהממשלה מעבירה לצורך הנושא בשנה.

המדינה הוקמה כדי לשמש בית לעם היהודי, אבל האם זה אומר שעליה להשקיע עשרות מיליונים כדי לשמר יהודים כיהודים בכל מקום? האם הוצאות אלו הכרחיות בתקופה של גירעון תקציבי, כשאין כסף לניצולי שואה או בתי חולים? 

ממשרד הדתות נמסר בתגובה: "ההתקשרות עם ההסתדרות הציונית אושרה בתנאי של אישור נוסף מוועדת הפטור בחשב הכללי במשרד האוצר. ההתקשרות נועדה לשמירת הזהות היהודית ומניעת התבוללות בקרב יהודי התפוצות, ובקרב ישראלים שמתגוררים בתפוצות. ההסתדרות מפעילה את התוכניות באמצעות גופים מקומיים".

ממשרד האוצר נמסר בתגובה: "התקציבים לפעילויות של גופים כמו ההסתדרות נבחנים אחד-אחד, והם ניתנים גם מכוח הסכמים קואליציוניים עם המפלגות".