גוייס עד נגדו. דנקנר, ארכיון (צילום: רויטרס)
גוייס עד נגדו. דנקנר, ארכיון | צילום: רויטרס

פרסום ראשון: הפרקליטות גייסה עד תביעה מרכזי נגד איש העסקים נוחי דנקנר, במסגרת חקירה שמתנהלת נגדו בפרשת הרצת המניות לכאורה בקונצרן אי.די.בי, שהיה עד לאחרונה בשליטתו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בשבועות האחרונים הצליחה הפרקליטות לגייס את העד המרכזי, וכן מסכת ראיות שהביאה לכדי המלצה לפרקליט המדינה החדש, שי ניצן, להגיש כתב אישום נגד דנקנר. ההחלטה בעניין צפויה להתקבל בימים הקרובים.

בחודש ספטמבר המליצה הרשות לניירות ערך להעמיד לדין את דנקנר, יחד עם כמה מעורבים נוספים בפרשה. מאז עבר התיק לפרקליטות מיסוי וכלכלה.

לפני כשלושה חודשים העבירה הרשות לפרקליטות מחוז תל אביב את תיק החקירה נגד דנקנר, איתי שטרום, המחזיק בחברת השקעות המנהלת תיקי לקוחות עבור האלפיון העליון ועדי שלג, סוחר בשוק ההון.

יחזור בקרוב לאולם בית המשפט? ארכיון (צילום: אסף יחזקאלי)
יחזור בקרוב לאולם בית המשפט? ארכיון | צילום: אסף יחזקאלי

חשד: פעלו בדרכי תרמית למען ההנפקה

יחד עם העברת התיק לפרקליטות, המליצה הרשות לניירות ערך להעמיד את השלושה לדין פלילי בגין עבירות תרמית בניירות ערך, עבירות דיווח, קבלת דבר במירמה, מירמה והפרת אמונים בתאגיד, עבירות הלבנת הון ועבירות של שיבוש מהלכי משפט והדחה בחקירה.

במרכז החקירה עמדה הנפקת אי.די.בי אחזקות, שבה גייסה החברה 321 מיליון שקל ב-23 בפברואר 2012. מהחקירה עלה כי בעל השליטה בחברה, דנקנר, הפעיל את שטרום, שבתורו הפעיל שלג, כדי שיפעלו להשפיע בדרכי תרמית על שערי מניית הקונצרן - זאת במטרה לשפר את סיכויי הצלחת ההנפקה והמחיר שיתקבל בה.

על פי החשד, שטרום, באמצעות חברת ISP שבבעלותו, ותוך שהוא מפעיל את שלג, פעל כך שהם רכשו את מניות אי.די.בי במהלך המסחר, ולאחר מכן מכרו אותן לגורמים שונים, המקורבים לדנקנר, במחירים נמוכים ממחירי הרכישה. במקביל, הם המשיכו לרכוש את המניות במסחר בשערים גבוהים יותר.

חשוד שפעל בתרמית למען הנפקה (צילום: עזרי עמרם, חדשות 2)
חשוד שפעל בתרמית למען הנפקה | צילום: עזרי עמרם, חדשות 2

דאג שמקורביו ירכשו מניות

מהחקירה עלה עוד כי דנקנר פעל להשגת מימון עבור ISP. לפי הממצאים דאג מי שהחזיק אז באיי.די.בי, שמקורביו ירכשו מ-ISP את מניות הקונצרן, וכן העביר לשטרום סכומי כסף מכיסו לכסות את הפסדיו במכירת המניות.

על פי החקירה, בין איתי שטרום לעדי שלג התקיימה שיחת טלפון ביום הראשון למסחר. שטורם אמר לשלג: "אני צריך אותך לעבודה. תוכל לבוא למשרד דחוף?". בפלט השיחות שהוציאה הרשות ניירות ערך מאוחר יותר, במסגרת החקירה הסמויה, נראה כי מיד בתום השיחה עם שלג, חייג שטרום לדנקנר.

מסגרת האשראי גדלה לאחר שיחה עם דנקנר

למחרת, ב-21 בפברואר 2012, רגע לפני פתיחת המסחר בבורסה באחד העם, התייצב שלג במשרדו של שטרום. שטרום הנחה, לפי החשד, את שלג להתחיל לעבוד. ההנחיה: תרכוש כמה שיותר מניות של אי.די.בי. בחברה. "תתחיל ב-5 מיליון שקלים, ותדווח לי על ההתקדמות", אמר.

מפלטי השיחות שנאספו ברשות לניירות ערך, ומתוך דברים שאמרו חלק מהחשודים והעדים בתיק, עלתה התמונה הבאה: שטרום התקשר לבנק הבינלאומי, אך קיבל סירוב להגדלת מסגרת האשראי.

שטרום התקשר לאיש העסקים דנקנר וזה התקשר לבנק - ולפתע הבנק חזר בו מסירובו לספק לשטרום אשראי. מסגרת האשראי ל-ISPהוגדלה בכ-2-3 מיליון שקל. עד סוף היום גדלה המסגרת עד ל-5 מיליון שקל. כל זאת, כאשר רישומי השיחות מראים תעבורה בין הטלפונים של שטרום, דנקנר והבנק.

בשיחה אחרת שהוקלטה שואל שלג את שטרום אם הרכישות מתבצעות עבור דנקנר. "לא כדאי לך לשאול הרבה שאלות", השיב שטרום, והבהיר: "עדיף לך לדעת כמה שפחות".

עו"ד אלי זוהר, המייצג את נוחי דנקנר, מסר בתגובה: הידיעה המופרכת שהודלפה לתקשורת הינה בלון שכל מטרתו לנסות להשפיע על מאבקי השליטה באי.די.בי. בפרקליטות לא התקבלה שום החלטה, ולא המלצה, ולא נמסרה שום הודעה בנושא. כידוע, הנוהג המקובל בפרקליטות הוא למסור תחילה הודעה לעורכי הדין, וכן לאפשר זכות שימוע לפני קבלת החלטה בנוגע להגשה או אי הגשת כתב אישום. אף לא אחד מתנאים אלה לא התקיים, ועל כן פרסום הידיעה בתקשורת תמוה בעינינו מאוד".