הבדיקה הראתה חשבון לא קיים (צילום: AP)
"אין מנוס ממינוי מפרק זמני" | צילום: AP

יממה לאחר קריסתה של "בטר פלייס" גם כונס הנכסים הרשמי מסכים שאי-אפשר להצילה: "במצבה של קבוצת בטר פלייס אין מנוס ממינוי מפרק זמני לחברות בקבוצה" - כך מציין הכונס, פרופ' דוד האן, בתגובה קצרה שהגיש הבוקר לבקשה למינוי מפרק זמני לקבוצת חברות בטר פלייס שהוגשה אתמול לבית המשפט המחוזי מרכז בלוד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

על-פי עמדת הכונס, שהוגשה בידי עו"ד אורי ולרשטיין, מינוי מפרק זמני לחברות המבקשות, והנמנות עם קבוצת בטר פלייס, מתחייב על מנת לקדם מענה ניהולי ומשפטי דחוף לעובדיהן, ללקוחותיהן, לספקיהן ולנושיהן של החברות.

אתמול הגישו 4 חברות מקבוצת בטר פלייס בישראל לבית המשפט המחוזי מרכז בקשה לפירוקן ולמינוי דחוף של מפרק זמני, לאחר שהפכו חדלות פירעון. מהבקשה עולה כי חובן של החברות לספקים חיצוניים עומד על כ-40 מיליון דולר, ושווי הנכסים מסתכם בכ-9.5 מיליון דולר בלבד.

עוד צוין בבקשה כי היקף הכנסות החברה ב-2012 עמד על 7 מיליון דולר בלבד, ויש לה תזרים מזומנים שלילי מפעילות שוטפת. ב-2012 לבדה הפסידה החברה 454 מיליון דולר, ומאז הקמתה צברה הפסדים אדירים של 812 מיליון דולר.

בניגוד לבקשות שונות של קבוצות ענק שקרסו בשנים האחרונות, בבקשת הפירוק שהוגשה על-ידי בטר פלייס לא מתבקש בית המשפט להקפיא את ההליכים בעניין קבוצת החברות על מנת להמשיך את פעילותה של הקבוצה, אלא מבוקש להורות על פירוק הקבוצה ועל מינויו של רו"ח יואב כפיר כמפרקה הזמני.

מנכ"ל החברה: "יום עצוב לכולנו"

בתגובתו מתייחס הכונס גם למינוי המבוקש, כאשר לעמדתו ראוי יהיה למנות רואה חשבון אחר או נוסף לצורך פירוק החברה. "מבלי לגרוע מיכולותיו הטובות והמקובלות על הכנ"ר, הרי שמינויו לתפקיד מוצע בידי החברות, אשר בחינת התנהלותן נדרשת בהליך, ועל כן מציע הכנ"ר לבית המשפט הנכבד לשקול מינויים של מועמדים ניטראליים, חלופיים או נוספים, לתפקיד המפרק הזמני", נכתב בתגובת הכונס.

לפני גריטה. רכב של בטר פלייס (צילום: רויטרס)
החלום ושברו, המכונית החשמלית | צילום: רויטרס

עם הוצאת ההודעה על פירוקה של החברה, מנכ"ל "בטר פלייס" דן כהן הבטיח ללקוחות המודאגים כי יעשה כל מאמץ כדי להמשיך ולהפעיל את התחנות להחלפת סוללות. "זהו יום עצוב מאוד לכולנו", כתב כהן בדף הפייסבוק, "משקיעים שמו את ממונם ולקוחות נתנו את אמונם".

מנכ"ל החברה סיפר כי במהלך חצי השנה האחרונה נעשה בחברה שינוי מקיף. "מיקדנו את האסטרטגיה, היעדים והשווקים ובמקביל המשכנו בחיפוש אחר השקעות", סיפר.