שטרות כסף ישראלי, שקל (צילום: רויטרס)
עוד 3 מיליארד למדינה | צילום: רויטרס

מליאת הכנסת אישרה בקריאה שנייה ושלישית את חוק הרווחים הכלואים ברוב של 38 חברי כנסת אל מול 21 מתנגדים. החוק החדש יאפשר לחברות לממש את הרווחים תוך תשלום מס חברות בשיעורים מופחתים, ובהתחייבות להשקיע 50% מהרווחים בארץ וזאת במשך שנה. תוספת ההכנסה המשוערת למדינה מהחוק עומדת על שלושה מיליארד שקלים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

במסגרת החוק נקבעה הוראת שעה לתקופה של שנה, במסגרתה הכנסה שנצברה לחברה עד תום שנת 2011, והחברה טרם חבה בשלה במס חברות, תהיה החברה זכאית לשלם מס חברות בשיעור מופחת, לפי הנוסחה הקבועה בהצעה. על פי הנוסחה, ככל שחברה תבחר להפשיר חלק גדול יותר מהכנסתה, כך תגדל הטבת המס לה היא זכאית, אך במקביל שיעור המס לא יפחת מ-6%.

החוק נועד לאפשר לחברות גדולות במשק ומעוניינות לחלק דיבידנדים או להוציא כספים לצורך השקעות בחו"ל, לעשות זאת תוך תשלום מס חברות בשיעורים מופחתים. החוק מתקן בהוראת שעה, את המצב החוקי שהיה קיים עד היום וחייב את החברות בתשלום מס בשיעורים גבוהים בגין הטבות המס להן זכו, בטרם חלוקת דיבידנדים והוצאת כספים להשקעות בחו"ל.
המצב עד עכשיו יצר מציאות שבה סכומים גדולים שנצברו על ידי החברות כחלק מרווחי פעילותן נותרו "כלואים" ללא יכולת מימוש. במצב זה כל הצדדים יצאו מופסדים - המדינה לא זכתה בתשלומי מס בגין אותם רווחים והחברות לא יכלו לממש אותם.

"אקורד סיום צורם לממשלת נתניהו"

יושב ראש ועדת הכספים ח"כ משה גפני, אמר במהלך הדיון במליאה כי אכן החוק הוא בעייתי ואינו אידיאלי אך במצב הגירעוני בו נתונה המדינה ראוי לאשר את הצעת החוק כהוראת שעה.

יושבת ראש מרצ ח"כ זהבה גלאון, קראה למליאת הכנסת לדחות את הצעת החוק וכינתה את הצעת החוק "שרץ". היא אמרה כי החוק נותן פרס לחברות שלא גבו מהן מסים כיאות, שהצעת החוק הינה "אקורד סיום צורם לממשלת נתניהו". ח"כ ניצן הורוביץ מחה על האפליה בין היחס לטייקונים לבין היחס לאזרח הקטן. הוא הציע לקרוא לחוק "חוק השודדים" ואמר כי מדובר בגזל של כספי ציבור.