עקב החשיפה הלילה לפיה ארה"ב חוקרת חשד שבנקים ישראלים בשווייץ סייעו לאזרחי ארצות הברית לחמוק מתשלום מס, מזהירים מומחים בתחום כי הלקוחות עלולים לעמוד לדין בהליכים פליליים ואזרחיים.

עו"ד עדי מנטל, מומחה למיסוי בינלאומי ושותף במשרד עורכי דין אורי כליף, הסביר כי "על פי החוק, ישראלים שהחזיקו או מחזיקים חשבונות בבנקים האלה ולא דיווחו גם בישראל חשופים לסנקציות".

"ללקוחות הישראלים האלה מומלץ לפנות ולהסדיר את אי הדיווח, במסגרת הליך של גילוי מרצון ולקבל חסינות מרשות המסים מפני ההליך הפלילי", אמר עו"ד מנטל.

סכנה של קריסת הסודיות

חלק מהלקוחות שעל פי החשד השתמשו בבנקים לצורך הקלות מיסוי, ככל הנראה, הם ישראלים בעלי דרכון אמריקני וישנה סכנת קריסה של הסודיות הבנקאית השוויצרית.

עו"ד מנטל מסביר כי "הבנקים הישראלים פועלים במסגרת ישות מקומית וכפופים לחוק השוויצרי המחויב בסודיות בנקאית. תושבי ישראל, שהינם אזרחי ארה"ב חייבים במס ובדיווח על הכנסותיהם ונכסיהם בכל העולם, גם כשהם מתגוררים מחוץ לארה"ב".

עו"ד עדי מנטל (צילום: ישראל מלובני)
עו"ד עדי מנטל | צילום: ישראל מלובני

"מי שאינו עומד בחובות המס והדיווח חשוף לסנקציות קשות בארה"ב, מיסוי של עד 50% מהיתרה הגבוהה בחשבונות הבנק, וזאת עוד לפני חבויות מס ברמת חברות זרות המוחזקות על ידו, שאפשר שגם הכנסותיהן תהיינה חייבות במס של עד 35% אצל אותם נישומים", ציין.

עו"ד מנטל ממליץ ללקוחות הבנק הישראלים לבחון את חשיפת המס ואי הדיווח לרשויות המס ולהחליט על הדרך המתאימה.

ממשלת ארה"ב חוקרת בנקים ישראלים 

מחלקת עבירות המס של משרד המשפטים האמריקני פתחה בחקירה נגד שלושה סניפים של בנקים ישראליים בשוויץ. שלושת הבנקים הנחקרים הם בנק לאומי, בנק הפועלים ובנק מזרחי טפחות. מקורות בארה"ב מסרו כי משרד המשפטים בודק האם הסניפים של הבנקים הישראלים סייעו ללקוחותיהם האמריקנים להתחמק מתשלום ממס.
המעבר לחקירה של בנקים ישראלים משקפת את ההתרחבות של חקירה שהחלה ב-2007 נגד בנקים שוויצריים. ישראל היא המדינה השנייה שבנקים שלה נחקרים במסגרת חקירת שלטונות המס בארה"ב, אחרי הבנקים השוויצריים. החקירה הינה חלק מקמפיין רחב שמנהל משרד המשפטים האמריקאים נגד בנקאות פרטית וסודית המשגשגת בשוויץ ומאפשרת לאזרחים אמריקנים להתחמק מתשלום מס כחוק.

ג'יימס קול, סגן התובע הכללי בארה"ב (תפקיד מקביל למשנה ליועץ המשפטי לממשלה בישראל), שלח מכתב לשבעה בנקים שוויצרים ולשלושת הבנקים הישראליים בו הוא דורש מהם לספק לו מידע סטטיסטי על כך הפעילות שלהם בשוויץ הנוגעת ללקוחות אזרחי ארה"ב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק