כיתה באוניברסיטה (ארכיון)
לפיד יטיל הגזירות גם העל הסטודנטים? | צילום: חדשות 2

יו"ר מפלגת יש עתיד הציב את מערכת החינוך בראש סדר העדיפויות במהלך מערכת הבחירות. אולם כעת מתברר כי משרד האוצר שבראשו עומד לפיד, צפוי לבצע קיצוצים משמעותיים גם בתקציבי ההשכלה הגבוהה, כך פורסם ב"ידיעות אחרונות".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

יו"ר התאחדות הסטודנטים הארצית אורי רשטיק ציין כי גורמים באוצר הבהירו כי הם מתכוונים להעלות את שכר הלימוד באופן חד צדדי בכ-20%. רשטיק הוסיף כי באוצר צרפו מעין "אולטימטום" לסטודנטים לפיו אם יתנגדו לצעד - יבוצע קיצוץ בתקציב ההשכלה הגבוה בגובה של כמיליארד שקלים.

על פי הדיווח, אנשי האוצר קראו לסטודנטים להיכנס למו"מ מיידי בנוגע להביא להסכמות בנוגע להתייקרות שכר הלימוד. באוצר מתכננים להוציא אל הפועל את המהלך כבר בשנת הלימודים הקרובה ונחושים לבצע את הצעד במהירות האפשרית.

מנגד, הסטודנטים אינם מתכוונים להקל על מהלכי האוצר. נציגי הסטודנטים הודיעו כי הם מתכננים כעת לצאת למאבק נרחב נגד הקיצוץ, אך טרם פירטו לגבי האופן שבו יעשו זאת. "אנו קוראים לשר האוצר להתנגד למהלך שיביא לפגיעה בחינוך בישראל", אמר רשטיק.

משמעות המהלך: ביטול הרפורמה בהשכלה הגבוהה

הקיצוצים שהאוצר מתכנן לערוך בתקציב ההשכלה הגבוהה בישראל, מעידים למעשה על ביטול הרפורמה הגדולה עליה הכריז נתניהו יחד עם שר האוצר הקודם יובל שטייניץ ופרופ' מנואל טרכטנברג באוגוסט 2010. על פי התכנון, הרפורמה היתה אמורה לקדם ולחזק את מערך ההשכלה הגבוהה בישראל בין השאר באמצעות קידום ותמיכה במצוינות מחקרית, ושיפור הנגישות ללימודים אקדמיים לאוכלוסיות מודרות דוגמת המגזר החרדי והערבים.