יו"ר ההסתדרות עופר עיני, ארכיון (צילום: חדשות)
יו"ר ההסתדרות, עופר עיני | צילום: חדשות

יומיים לאחר מסיבת העיתונאים שקיים שר האוצר, רוני בר-און, בה הודיע על התכנית הכלכלית החדשה, נראה כי בהסתדרות עדיין לא נרגעות הרוחות, וחוץ משביתות, "מאיימים" שם ביצירת תכנית כלכלית חדשית חלופית.

יו"ר ההסתדרות עופר עיני, שזעם אמש על כך שהאוצר לא מתכנן לפרוס רשת ביטחון תחת חסכונות העובדים ולמנוע פיטורים, ואיים בצעדים חריפים, הודיע היום כי ביום ראשון הקרוב הוא צפוי להכריז על סכסוך עבודה עם משרד האוצר.

בנוסף, גילה עיני היום בכנס של התעשייה הקיבוצית בשפיים כי ההסתדרות והמעסיקים יגבשו בזמן הקרוב תכנית כלכלית עצמאית, שתכלול רשת ביטחון לחיסכון הפנסיוני. הוא אמר כי בכוונתו להיפגש עם ראשי הסיעות בכנסת ולקדם הצעת חוק לתכנית ולהעביר אותה בחקיקה מזורזת.

אמש, בתום פגישתו של יו"ר ההסתדרות עם יו"ר אגף התקציבים באוצר רם בלניקוב, שלא העלתה דבר, אמר עיני בזעם: "נראה כי משרד האוצר נשאר בעמדתו בכל הנוגע למתן רשת ביטחון ולמניעת פיטורים". כבר אמש רמז על צעדים חריפים שעתידה לבצע ההסתדרות. "ההסתדרות עשויה להשתמש בכל הכלים העומדים לרשותה, לרבות צעדים ארגוניים עד כדי שביתה כללית", אמר.

בהסתדרות אמרו אתמול לחדשות 2 באינטרנט: "כל דקה שאנחנו מדברים היא מבוזבזת. כל יום מתבצעת משיכה של חצי מיליארד שקל מקופות הגמל ומקרנות החיסכון. אנשים שיוצאים לפנסיה 'מפסידים את התחתונים' שלהם. רשת ביטחון ומניעת פיטורים - שני הדברים האלה שחסרים בתוכנית הם ייהרג ובל יעבור".

"גידול של 10,000 מקומות עבודה במשק"

השבוע הציג שר האוצר רוני בר-און את התכנית הכלכלית למאבק במשבר הכלכלי, תכנית שלא כוללת את הסעיפים עליהם מתעקשים בהסתדרות. עיקרי התכנית: יצירת מקומות תעסוקה לאלפי עובדים וסיוע לעסקים.

בין הצעדים שהציג בר-און: הורדת מסים למגזר הפרטי והוצאה לפועל של פרויקטים לאומיים שיספקו מקומות עבודה לרבים. מדובר, בין השאר, בהקמת מאות כיתות לימוד, הרחבת קווי התחבורה הציבורית, פיתוח פרויקטים של תשתיות תחבורה ותיירות. במסגרת הצעדים גם יוענק סיוע בהלוואות לעסקים קטנים, יינתנו תמריצים לבעלי מפעלים שלא יפטרו עובדים ויידחו תשלומי מע"מ.

"התכנית הזאת תספק אלפי מקומות עבודה "לעורך דין, למהנדס, למזכירה ולפועל הבניין", הבטיח בר-און. "זה גידול שיביא לתוספת של 10,000 מקומות עבודה במשק, לפחות.

בנוסף מתכננים באוצר לא רק שלא להעלות מסים כדי להגדיל את ההכנסות, אלא אף להמשיך כמתוכנן בתכנית להורדת המסים למגזר הפרטי ולמגזר העסקי. "זו השקעה חסרת תקדים בהיקפה למשק ולרמת התעסוקה בו", אמר בר-און. "נפעל לצמצום הנזקים, אך לא נוכל למנוע אותם".