בקיץ הקרוב צפויה ישראל להתמודד עם מחסור חמור בחשמל, מה שהביא את השר להגנת הסביבה גלעד ארדן ליזום תכנית חדשה שתספק לכך מענה הולם - ובמרכזה: ניתוק הזרם לעזה. לפי ההערכות, צפוי המהלך לחסוך 4% מתצרוכת החשמל של ישראל.

ארדן שיגר מכתב בנושא לשרי הממשלה, לקראת דיון שיקיימו היום בנושא. בריאיון לגלי צה"ל אמר השר להגנת הסביבה כי התכנית שהוא מבקש ליישם נובעת, בין היתר, מרצונו להימנע משימוש בדלקים מזהמים במסגרת ההתמודדות עם ההתייקרות הדרסטית של הבנזין.

"ירוק זה גם הצבע של חמאס, לצערי", הוא אמר בהלצה - באשר לאופיו ה"סביבתי" של המהלך. בנימה רצינית יותר, הדגיש כי "זה יהיה אבסורד נוראי שאזרחי ישראל שמשלמים חשבונות חשמל ייאלצו להתמודד עם ניתוק הזרם ועם הנזק שייגרם בעקבות זאת".

המכתב בנושא ששלח ארדן לשרים (צילום: חדשות 2)
המכתב בנושא ששלח ארדן לשרים | צילום: חדשות 2

על הפלסטינים ברצועה, שנהנים מחשמל ישראלי במסגרת "הבנות פריז" שנחתמו בהמשך להסכמי אוסלו, אמר ארדן כי "רצועת עזה היא רשות טרור שנמצאת לידנו ולא משלמת את החשבונות שלה".

ההתייקרות האחרונה בחשמל נרשמה טרם חג הפסח, אז האמיר המחיר ב-8.9%. הגורמים לעליית המחיר הם המחסור שנוצר בגז טבעי בעקבות הפסקת עצירת האספקה ממצרים והידללות המאשבים במאגר "ים תטיס". לכך מצרפת ההתייקרות הדלקים בכל השווקים ברחבי העולם.

על מנת להתמודד עם המחסור הצפוי בחשמל בקיץ הקרוב, הממשלה החליטה הבוקר להטיל על שר האנרגיה והמים לבחור אפשרות להשתמש בגז טבעי, לצד בחינת דרכים נוספות להפחתת צריכת החשמל של צרכני חשמל גדולים בשעות השיא.

בישיבת הממשלה שהתקיימה הבוקר, אישרה הממשלה צעדי חירום למניעת מחסור בחשמל בקיץ הקרוב, עקב הפסקת הזרמת הגז ממצרים לישראל.

הצעדים שאושרו יאפשרו לממשלה להתערב בלוחות הזמנים של פריקת דלק בנמלים ולהתיר לחברת החשמל להשתמש יותר בדלקים מזהמים. בנוסף, הוענקה מכסה מוקדמת להתקנת יחידות לייצור חשמל סולארי, בהיקף של 30 מגה-ואט.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק