השטר החדש
נסו להתרגל - טשרניחובסקי על השטר החדש | צילום: בנק ישראל

על רקע המחלוקת סביב העדרם של אישים מזרחים משטרות הכסף החדשים, אישרה היום הממשלה את הכנסתם לשימוש של שני שטרות חדשים, שיישאו את דיוקניהם של שאול טשרניחובסקי ונתן אלתרמן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מלבד הפרצופים החדשים על השטרות שייכנסו בקרוב לשימוש מלא, תצטרכו להתרגל גם לצבעים החדשים של כל שטר. הצבע הירוק שמעטר בימים אלה את שטר 20 השקלים, הוא צבעו של שטר ה-50 החדש. צבעו הכחול של 50 השקלים יעבור בקרוב לעטר את שטרות ה-200.

שטר 50 השקלים החדש שישא את דיוקנו של המשורר שאול טשרניחובסקי, יעוטר בתמונת רקע של עצי הדר - בהשארת הפסקה "ריח פרדסי אביב" מתוך השיר "הוי ארצי מולדתי", השיר שהיווה את ההשראה לעיצוב השטר. בגב השטר מופיעה השורה "כי עוד אאמין גם באדם, גם ברוחו, רוח עז" מתוך שירו של טשרניחובסקי "אני מאמין", הידוע גם בשם "שחקי שחקי".

את השטר על סך 200 שקלים יעטר דיוקנו של נתן אלתרמן על רקע עלי שלכת, בהשארת המשפט "כי סערת עליי" מתוך שהיר "פגישה לאין קץ". בגב השטר מופיעה השורה "אנחנו אוהבים אותך, מולדת, בשמחה, בשיר ובעמל" מתוך שירו של אלתרמן "שיר בוקר".

שטר ה-200 החדש
הצבע הכחול מגדיל את ערכו, שטר ה-200 החדש | צילום: בנק ישראל

"היה ויש מקום להביא נציגים של משוררי ספרד"

הנפקת שני השטרות החדשים צפויה לקראת סוף השנה. שני השטרות הנוספים שאישרה היום הממשלה - שטר 20 השקלים שעליו תתנוסס דמותה של רחל המשוררת) ושטר 100 השקלים שישא את דמותה של לאה גולדברג - יונפקו עד אמצע 2014.

טרם אישור השטרות החדשים, התייחס ראש הממשלה בנימין נתניהו למחלוקת סביב העדרם של אישי תרבות מזרחיים מן השטרות. "אני מסכים עם אלה שאומרים שהיה ויש מקום להביא נציגים של משוררי ספרד. אני בכלל מציג הצעה קונקרטית, שהראשון שנביא בשטרות הבאים הוא מי שאני חושב שהוא אחד מגדולי משוררי ישראל - רבי יהודה הלוי, שאני מעריך את שירתו כגאונית וחשובה למורשת עמנו", אמר.

הרב אריה דרעי הגיב בזעם לאישור המהלך בממשלה: "קראתי ביום שישי לשרי הממשלה להצביע נגד אישור השטרות החדשים, האישור הבוקר הוא סימפטום להתנהגות השלטון כלפי הציבור המזרחי, הדרת מזרחיים, נמצאת בבית המשפט העליון, באקדמיה, בתקשורת, בפרס ישראל, בממשלה הנוכחית, וכעת הגיע גם לשטרות".