אתמול החלו ההתפרעויות הקשות בשכונת שועפט בצפון ירושלים - היום נחשפים הנזקים הכבדים שהסבו המתפרעים לתשתיות העירוניות, ובראשן שתיים מתחנות הרכבת הקלה שהושחתו לחלוטין.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

במהלך העימותים עם כוחות השיטור והביטחון אתמול (ד') בשכונות הערביות בבירה, כילו מפגינים צעירים את זעמם בתחנות הרכבת הקלה בשועפט ובבית חנינא והוציאו אותן מכלל שירות. "שתי התחנות פשוט הושחתו כליל", סיפר דובר חברת סיטיפס המפעילה את הרכבת, עוזאל ותיק. "הסככות הוצתו, מכונות הכרטיסים נעקרו ונותצו, כמו גם רמזורי הרכבת וארונות התקשורת והחשמל".

הרס בתחנת הרכבת הקלה
אחרי הפוגרום, מתחם התחנה ההרוס | צילום:

אומדן הנזק: מיליוני שקלים

בעקבות המשך המתיחות הגבוהה באזור, נמנעים שמאי החברה מלהגיע לשני המוקדים ולאמוד את הנזקים מקרוב. עם זאת, בחברה המפעילה מעריכים כבר עתה את הנזק בסכומי עתק. "הערכה ראשונית לשיקום התחנות נאמדת בכמה מיליוני שקלים - אם לא יותר", מעריך דובר החברה. "מידת הנזק שנגרמה לשני המתחמים קרובה לטוטאלית, ויידרשו חודשים ארוכים עד שנצליח להשיב אותם לשירות".

למרות תמונת ההרס הכבד, מבהירים בחברה כי שאר תושבי השכונות לא יושפעו מהאירועים באופן משמעותי. "הרכבת ממשיכה לפעול באופן סדיר, מהר הרצל ועד לגבעה הצרפתית, כשמתחנת גבעת התחמושת ישנם אוטובוסים של אגד שמשנעים את הנוסעים עד לתחנת פסגת זאב", הסביר ותיק. "מי שלצערנו משלמים את המחיר הם תושבי שועפט ובית חנינא, שנעזרו בשירותי הרכבת הקלה כדי להגיע את מרכז העיר".

לא פסחו גם על המסילות (צילום: חברת סיטיפס)
לא פסחו גם על המסילות | צילום: חברת סיטיפס

מחשש לחידוש ההתפרעויות, נדחו לפי שעה עבודות התחזוקה לתיקון הנזק בתחנות ההרוסות. כדי למנוע את התפשטות הפרעות, הגבירה עיריית ירושלים את האבטחה לאורך מסלול הרכבת בעיר. בחברה ביקשו להבהיר כי הרכבת הקלה היא כלי שנועד לחבר בין מגזרים ולשרת את כולם ללא שום הבדל, וכי הם מקווים לשוב ולשרת בקרוב את כלל ציבור הנוסעים.